Quantcast
Channel: Wywiady | Jasielski Portal Informacyjny - MiastoJasło.pl
Viewing all 1389 articles
Browse latest View live

JSC w Przemyślu

$
0
0

JSC w Przemyślu2 maja został zainagurowany kolejny sezon Cyklokarpat, największej imprezy rowerowej w południowej i południowo-wschodniej Polsce.


Pierwsza edycja wyścigu odbyła się w Przemyślu. Trasa maratonu przebiegała głównie drogami fortecznymi Twierdzy Przemyśl, a zarazem po bardzo malowniczej krainie, jaką jest Pogórze Przemyskie. Składała się z trzech dystansów HOBBY- 31,9 km, MEGA – 41,8 km oraz GIGA – 66 km. Zawodnikom nie dane było oglądać pięknych widoków, gdyż pogoda pokiereszowała plany. Cały czas padało, a na trasie było mokro, błotniście i ślisko. Trudność trasy oraz warunków pogodowych oprócz zawodników, odczuł również sprzęt w postaci zużytych hamulców i napędu. Wielu zawodników wycofało się z tego powodu.

2


3


Na starcie w Przemyślu stanęło ponad 550 osób co jest kolejnym rekordem, mimo fatalnych warunków pogodowych. Do mety dotarło 469 osób. Wśród startujących było 21 zawodników z Jasielskiego Stowarzyszenia Cyklistów, którzy reprezentowali miasto Jasło. Dystans HOBBY wybrało 4 zawodników JSC. 7 miejsce zajęła Aneta Jokiel w kategorii HM3. Natomiast Piotr Gryzło stanął na najniższym stopniu podium zajmując 3 miejsce w kategorii HM2. W tej samej kategorii Paweł Figura zajął 19 miejsce, a Marcin Sychta uplasował się na 21 miejscu.

4


Na dystansie MEGA wystartowało 10 zawodników JSC. W kategorii MM2 Krzysztof Staniszewski zajął 18 miejsce, a Kamil Czerw był na 29 miejscu. W kategorii MM3 Artur Gorczyca zajął 28 miejsce. Kolejne lokaty zajęli:
Bogusław Pietrusiak – 34
Jerzy Reczek – 41
Mirosław Pawluś – 61
Łukasz Cholewiak -64
W kategorii MM4 na 10 miejscu przyjechał Adam Poniatowski. Chwilę za nim pojawił się Janusz Zaleśny zajmując 22 miejsce, natomiast Witold Cisło uplasował się na 51 miejscu.
5


Na najdłuższym i najcięższym dystansie GIGA wystartowało 7 zawodników JSC.
W kategorii GM2 wystartował Mateusz Wożniak, jednak z powodu defektu roweru, nie ukończył zawodów. Zaś 5 zawodników JSC wystartowało w najmocniej obsadzonej kategorii GM3. Na najniższym stopniu podium czyli 3 miejscu stanął Tomasz Leśniak. Kilkanaście minut za nim pojawił się Jakub Gryzło zajmując 6 miejsce. Łukasz Szumiec zajął 9 miejsce, Jakub Zbiegień przyjechał 16, a Marcin Wiącek był 19.

W kategorii GM5, na srebrnym stopniu podium stanął Marek Gorczyca zajął 2 miejsce. W kategorii drużynowej Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów zajęło 2 miejsce. Kolejna edycja Cyklokarpat odbędzie się 17 maja w Kluszkowcach. Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów oraz Jasielska Sieć Sklepów MPM serdecznie zapraszają do wzięcia udziału. Więcej informacji na stronie organizatora www.cyklokarpaty.pl

Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów
www.facebook.com/cyklokarpaty
Zdjęcia: Wiktor Bubniak


Adam Loret będzie miał pomnik w Jaśle

$
0
0

Adam Loret będzie miał pomnik w Jaśle Obelisk z popiersiem Adama Loreta - jaślanina, pierwszego naczelnego dyrektora Lasów Państwowych zostanie odsłonięty w poniedziałek 11 maja w jego rodzinnym mieście.


Inicjatywę tę podjął społeczny komitet złożony z przedstawicieli samorządu Jasła, leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddział w Krośnie.

Początek uroczystości odsłonięcia przewidziano o godzinie 12.00, ale już od 10.00 trwać będzie leśny piknik w parku miejskim w Jaśle. Leśnicy zapraszają do stoiska edukacyjnego. Z okazji 650-lecia miasta rozprowadzą nieodpłatnie 650 sadzonek rodzimych gatunków drzew.
Sam obelisk to piaskowcowa kolumna z popiersiem odlanym z brązu. Autorem dzieła jest artysta rzeźbiarz Grzegorz Tomkowicz.
W 2012 roku w Jaśle odbyła się konferencja pod hasłem „Adama Loret – twórca Lasów Państwowych”. W jej trakcie przypomniano sylwetkę wybitnego jaślanina oraz odsłonięto tablicę upamiętniającą jego naukę w miejscowym gimnazjum. To wówczas padła propozycja, by wybitnemu jaślaninowi wznieść trwały pomnik.

8

***
Adam Loret urodził się w 1884 r. w Jaśle, gdzie jego ojciec Sydon Loret był urzędnikiem kolejowym. Uczęszczał do jasielskiego gimnazjum. Leśnictwo studiował w Wyższej Szkole Lasowej we Lwowie i w Tharandcie w Saksonii. Po studiach podjął pracę w lasach majątku Branickich w Suchej niedaleko Żywca, a w niepodległej Polsce przeszedł do tworzącej się administracji Lasów Państwowych. W 1925 r. został dyrektorem warszawskiej Dyrekcji LP, a w 1934 r. – pierwszym dyrektorem naczelnym Lasów Państwowych.
Jego zasługą było uporządkowanie struktur zarządzania państwowym majątkiem leśnym i przeprowadzenie pierwszej inwentaryzacji zasobów leśnych kraju. Konsekwentnie prowadził politykę limitowania pozyskania drewna i ochrony zasobów leśnych Polski. Doprowadził do likwidacji systemu koncesji dla zagranicznych przedsiębiorstw prywatnych na eksploatację polskich lasów. Współorganizował nowoczesny przemysł drzewny, był m.in. twórcą PAGEDU. Wdrożył w praktyce koncepcję samowystarczalności ekonomicznej polskich Lasów Państwowych.
Po wybuchu II wojny światowej nie skorzystał z propozycji bezpiecznego opuszczenia kraju. Zamordowany przez NKWD prawdopodobnie na początku 1940 roku.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Uczniowie ZST dali odpór terrorystom!

$
0
0

Uczniowie ZST  dali odpór terrorystom!Huk wystrzałów, wybuchy, jęki rannych, radość ocalonych…20 kwietnia rozpoczęły się zmagania w turnieju Counter Strike: Global Offensive o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle.


Counter Strike to gra taktyczna rozgrywana w kooperacji drużynowej, polegająca na walce antyterrorystów z terrorystami, w której jedna ze stron musi bronić bombsite'u (miejsca gdzie podkłada się bombę) lub uwolnić zakładników, a druga podłożyć bombę albo pilnować zakładników.
Do turnieju przystąpiło 12 drużyn, toczących między sobą zmagania w systemie pucharowym. Walka była ciężka i wyczerpująca, czasem nawet bratobójcza (dwóch kuzynów w rywalizujących drużynach). Wirtualne zmagania powodowały ogromne emocje, które, wbrew obiegowym opiniom, nie przenosiły się jednakowoż do świata realnego.
Do półfinałów zakwalifikowały się cztery drużyny, których rozgrywki rozpoczęły się 23 kwietnia: Cebularis, MEFEDRON, Team Frogbite i WooDPackerS, rozgrywka o miejsce III toczyła się pomiędzy dwoma ostatnimi. Po meczu oddanym walkowerem przez Team Frogbite, miejsce na podium ostatecznie przypadło WooDPackerS.

12


13
W dniu 29 kwietnia, podczas VIII Jasielskiego Pikniku Zawodowego odbył się finał Turnieju, transmitowany dla publiczności przez szkolną sieć oraz na zewnątrz poprzez Twitch.tv/grudas123 Po zaciętej, morderczej walce ostatecznie zwycięzcą turnieju została drużyna MEFEDRON, drugie miejsce przypadło Cebularis.
Laureaci otrzymali puchary, medale i dyplomy z rąk zastępcy dyrektora Zespołu Szkół Technicznych, mgr Krystyny Myśliwiec.
Organizację turnieju zawdzięczamy Samorządowi Zespołu Szkół Technicznych, pod opieką mgr Anny Kijak oraz firmie OvenServers, która również sponsorowała turniej i zajmowała się stroną techniczną, a także hojnym darczyńcom, takim jak Adams Computers oraz hurtownia elektryczna FHU ELEKTRO-TECH. Mamy nadzieję, że turniej wpisze się na stałe w kalendarium szkoły, że będziemy w stanie zaprosić drużyny z zewnątrz i zareklamować kolejnych sponsorów.

14


Zapraszamy na stronę Zespołu Szkół Technicznych na Facebook’u, https://www.facebook.com/zstjaslo , oraz cs.ovens.pl , gdzie dostępne są szczegółowe informacje dotyczące rozgrywek i jeszcze więcej zdjęć.
Samorząd ZST i OvenServers

Pomnik Adama Loreta odsłonięty

$
0
0

Pomnik Adama Loreta odsłoniętyPierwszy naczelny dyrektor Lasów Państwowych ma już swój pomnik w rodzinnym mieście. Obelisk z popiersiem Adama Loreta odsłonięto w poniedziałek 11 maja w Parku Miejskim w Jaśle. Fotorelacja


W uroczystości udział wzięli leśnicy, władze samorządowe i mieszkańcy Jasła. Słowo powitania skierował do zebranych Ryszard Pabian, burmistrz Jasła, zaś sylwetkę pierwszego dyrektora LP zaprezentował prof. Andrzej Grzywacz, przewodniczący zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Leśnego. Odsłonięcia obelisku dokonał Adam Wasiak, dyrektor generalny LP w asyście Bogusława Famielca, dyrektora RDLP w Krośnie i przedstawicieli komitetu budowy pomnika.

Wydarzeniu towarzyszyły poczty sztandarowe: Polskiego Towarzystwa Leśnego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. kr. Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, a także sygnaliści z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku, którzy jeszcze przed imprezą w parkowej gloriecie dali popis swych umiejętności.

– Adam Loret to osoba, która w Lasach Państwowych wyznaczyła kierunki działalności naszej organizacji. To był wizjoner, który wyprzedził epokę. Lasy Państwowe są dziś wyjątkową organizacją w skali europejskiej, która organizuje nowoczesną gospodarkę leśną opartą na wielofunkcyjności i ochronie przyrodniczej różnorodności. To spełnienie wizji Adama Loreta - powiedział dyrektor Wasiak, dziękując inicjatorom upamiętnienia postaci genialnego leśnika w jego rodzinnym mieście.

W uroczystości wzięli udział również: senator Alicja Zając, poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca, Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wojewoda podkarpacki, Maria Kurowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego, Adam Kmiecik, wicestarosta jasielski oraz przedstawiciele służb mundurowych. Pomnik został poświęcony przez ks. Jana Cebulaka regionalnego duszpasterza leśników. Obok obelisku goście posadzili dwa cisy, jako symbole trwałości loretowskiej idei polskiego leśnictwa. Wiązankę kwiatów pod pomnikiem złożyli przedstawiciele KSPL NSZZ "Solidarność".

DPP 36


Inicjatywę budowy pomnika podjął społeczny komitet złożony z przedstawicieli samorządu Jasła, leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddział w Krośnie. Sam obelisk to piaskowcowa kolumna z popiersiem odlanym z brązu. Autorem dzieła jest artysta rzeźbiarz Grzegorz Tomkowicz.

Przed uroczystością leśnicy z Nadleśnictwa Rymanów, LKP Lasy Bieszczadzkie i LKP Lasy Birczańskie zorganizowali piknik dla mieszkańców Jasła. W namiotach zgromadzono eksponaty przybliżające przyrodę podkarpackich lasów, dostępne były gry i zabawy edukacyjne. Z okazji przypadającej w tym roku 650-lecia lokacji miasta rozdali jego mieszkańcom 650 sadzonek dębu. Najliczniej odwiedzali stoiska przedszkolaki oraz emeryci spacerujący po parku.
Uroczystości zakończyły się spotkaniem w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Kołaczyce w Bierówce.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Środa 20 maja 2015 r. będzie Dniem Otwartym w ZUS dla Osób Niepełnosprawnych.

$
0
0

zus

Wzorem lat ubiegłych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje w dniu 20 maja br. "Dzień Otwarty w ZUS dla Osób Niepełnosprawnych".
Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy o prawach osób niepełnosprawnych oraz udostępnienie zainteresowanym kompleksowej informacji w obszarze zagadnień związanych
z ubezpieczeniami społecznymi oraz możliwościami aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.
W dniu 20 maja 2015 r., w godzinach 9.00 - 14.00, podczas dyżuru pełnionego w Oddziale ZUS w Jaśle oraz w podległych Inspektoratach w Brzozowie, Dębicy, Krośnie i Sanoku osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z porad specjalistów, m.in. z zakresu świadczeń z ubezpieczeń społecznych, w tym zasad wypełniania i kompletowania dokumentów, programu rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej oraz aktywizacji zawodowej.
Zostaną także udostępnione ulotki, broszury, poradniki, w tym Informator dla Osób Niepełnosprawnych, opracowany przez ZUS i PFRON.
Zaprezentowana będzie również Platforma Usług Elektronicznych jako zestaw usług dla Klientów Zakładu, a w tym sposób dostępu do własnego konta w ZUS i forma kontaktu z Zakładem przez Internet.
Zapraszamy do naszych placówek ZUS.

Zabytki jasielskiej i gorlickiej ziemi

$
0
0

ziemiagorlicka

Śladami zabytków ziemi jasielskiej i gorlickiej będzie wiodła kolejna wycieczka zorganizowana przez Jasielski Dom Kultury oraz jasielski oddział PTTK w ramach Klubu Kulturalno – Turystycznego. Wyjazd 23 maja br., godz. 9.00 sprzed budynku PTTK (ul. Floriańska). Na trasie wycieczki znajdą się m. in.: Trzcinica, Święcany, Binarowa, Biecz, Szymbark, Sękowa i Folusz.

Turyści zwiedzą drewniany, gotycki kościół filialny pw. św. Doroty w Trzcinicy, drewniany kościół parafialny św. Anny w Święcanach, który znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego oraz późnogotycki kościół św. Michała Archanioła w Binarowej, wpisany w 2003 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Bieczu zaplanowano zwiedzanie gotyckiej kolegiaty Bożego Ciała, zespół klasztorny Reformatów, Turmę Katowską, wieżę ratuszową oraz Szpital Św. Ducha. Z kolei w Szymbarku wycieczkowicze zwiedzą dawny dwór obronny rodu Gładyszów (kasztel) – perłę polskiego renesansu. Na trasie znajduje się również Sękowa wraz z gotycką świątynią filialną pw. św. Filipa i Jakuba, wpisaną wraz z innymi drewnianymi kościołami Małopolski i Podkarpacia na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Natomiast w Wapiennem będzie możliwość degustacji wód mineralnych (za dodatkową opłatą). Wycieczka tradycyjnie już zakończy się pieczeniem kiełbasek w Foluszu (zestaw ogniskowy we własnym zakresie).
Koszt uczestnictwa wynosi: dla członków PTTK i młodzieży do lat 16 – 40 zł, dla pozostałych osób – 45 zł. Cena obejmuje: przejazd autokarem, ubezpieczenie NNW, przewodnictwo na trasie, nie uwzględnia natomiast biletów wstępu do obiektów historycznych (bilety płatne dodatkowo - ulgowe - 4 zł, normalne - 8 zł).
Zapisy na wycieczkę: PTTK – poniedziałek, wtorek w godzinach od 9.00 do 15.00 oraz środa czwartek, piątek od godz. 11.00 do 17.00 oraz w sklepie elektrycznym (Rynek 10 w godz. od 9.00 do 17.00).
Kontakt: Elżbieta Ruszała – JDK - Kino „Syrena”, telefon 514 284 625.

Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników.

kp (JDK)

W sobotę 9 maja w Jaśle, został rozegrany turniej młodziczek o Puchar Prezesa UKS „MOSiR” Jasło

$
0
0

1W sobotę 9 maja w Jaśle, został rozegrany turniej młodziczek o Puchar Prezesa UKS „MOSiR” Jasło w którym uczestniczyło 4 zespoły.


Po zaciętych meczach niespodziewanie turniej wygrały zawodniczki UKS SAN Lesko odnosząc komplet zwycięstw. Gospodynie zawodów występujące w eksperymentalnym ustawieniu, pomimo dobrych momentów i znacznej poprawy w organizacji gry w porównaniu do ostatnich występów w innych zawodach nie były w stanie nawiązać równorzędnej gry z więcej doświadczonymi zespołami.
Turniej sędziowali: Joanna Wnęk, Aleksandra Gądek, Kinga Książek

1


2
3

UKS „MOSiR” Jasło - KS EKSTRIM Gorlice 0:2 (22:15, 17:25)
SANOCZANKA Sanok – UKS SAN Lesko 1:2 (22:25, 25:19, 8:15)
SANOCZANKA Sanok - UKS „MOSiR” Jasło 2:0 (25:18, 25:16)
UKS SAN Lesko - KS EKSTRIM Gorlice 2:1 (22:25, 25:19, 15:13)
UKS SAN Lesko - UKS „MOSiR” Jasło 2:0 (25:18, 25:14)
KS EKSTRIM Gorlice - SANOCZANKA Sanok 2:0 (25:15, 25:17)

4

Tabela końcowa
1. UKS SAN Lesko
2. KS EKSTRIM Gorlice
3. SANOCZANKA Sanok
4. UKS „MOSiR” Jasło

UKS ,,SAN " Lesko: Aleksandra Czawa, Natalia Rajchel, Oliwia Szewczyk, Karolina Tylka, Aleksandra Tylka, Zuzanna Tylka.
Trenerzy: Witold Czawa, Sławomir Dydacki

KS EKSTRIM Gorlice: Patrycja Pabis, Klaudia Tabor, Natalia Masztafiak, Julita Dziki, Klaudia Zastępa, Aleksandra Stępkowicz, Patrycja Sorota, Gabriela Grobelny, Sara Liana, Karolina Wiktorek, Daniela Wilczyńska, Kamila Gucwa, Weronika Deć, Julia Masztafiak
Trener: Rafał Liana

SANOCZANKA Sanok: Wiktoria Maślanka, Wiktoria Załączkowskia, Wiktoria Sałaciak, Oliwa Stabryła, Julia Lassota, Paulina Jaklik, Karolina Lesiak, Weronika Stokop, Wiktoria Kogut, Wiktoria Demkowicz.
Trener: Ryszard Karaczkowski

UKS „MOSiR” Jasło: Natalia Wolan, Kamila Cholewiak, Julia Fara, Emilia Osika, Agata Samborska, Patrycja Kosiba (kapitan), Natalia Setlak (libero), Karolina Kopera (libero).
Trener: Leszek Wierzgacz

Kolizja na ul. św. Jana z Dukli

$
0
0

Kolizja na ul. św. Jana z DukliDziś około godz. 14 na ul. św. Jana z Dukli doszło do kolizji trzech samochodów.


Z wstępnych ustaleń policji wynika, że kierujący pojazdem marki Fiat Cinquecento najechał na samochód marki Nissan, co w konsekwencji spowodowało najechanie na tył samochodu marki Volkswagen Passat.
Poszkodowane w wyniku wypadku osoby zostały przewiezione do szpitala. Kierowcy kierujący samochodami byli trzeźwi.
Ruch w miejscu zdarzenia odbywał się wahadłowo.
red.

DPP 1


DPP 2


DPP 4


DPP 5


DPP 6


DPP 7


 


Wybory na osiedlach zakończone

$
0
0

Wybory na osiedlach zakończone W ubiegłym tygodniu zakończyły się wybory do zarządów osiedli, w tym wybory na przewodniczących.


Spotkania wyborcze odbyły się na wszystkich szesnastu jasielskich osiedlach. W sumie uczestniczyło w nich 1425 osób. Podczas zebrań wybrano 92 członków zarządów osiedli oraz 16 przewodniczących. 11 przewodniczących pozostało niezmienionych.

Na osiedlu Bryły ponownie na stanowisko przewodniczącej wybrana została Zofia Kras. W skład zarządu osiedla weszli: Grzegorz Kras, Józef Lenartowicz, Henryk Rak oraz Lucyna Turek. Granice osiedla obejmują: (ulice) Bryły, Mickiewicza od nr 50 do nr 106 parzyste i od nr 59 do nr 137 nieparzyste, Starowiejska i Zygmunta Bałuka.

Przewodniczącą osiedla Brzyszczki wybrano, także ponownie, Krystynę Sikorę. W zarządzie zasiedli: Wojciech Bezak, Piotr Juszczyk, Ewa Kawalec, Anna Kras, Tomasz Maczuga i Magdalena Żygłowicz. Granice osiedla to: (ulice) Bieszczadzka, Brzyszczki, Dolna, Fabryczna, Jagodowa, Jodłowa, Klonowa, Lipowa, Lwowska od nr 26 parzyste i od nr 51 nieparzyste, Przemysłowa, Towarowa od nr 13 do 25 nieparzyste.

Przez kolejne cztery lata przewodniczącą osiedla Gamrat będzie Urszula Czyżowicz. W pracach pomagać jej będą: Halina Byczek, Jerzy Gajda, Krystyna Kulig, Anna Kmiotek, Anna Madejczyk oraz Tomasz Przybyłowicz. Osiedle Gamrat obejmuje obszar ul. Mickiewicza od nr 108 (parzyste).

Michał Rybka został przewodniczącym osiedla Gądki, natomiast do zarządu wybrano Dorotę Golonkę, Andrzeja Grodzickiego, Sylwestra Jurkowskiego, Annę Madej i Martę Pająk. Granice osiedla wyznaczają ulice: Biecka, Gądki, Letnia, Plażowa i Słoneczna.

Osiedlu Górka Klasztorna przewodniczyć będzie kolejną kadencję Jan Pierzchała. Do składu zarządu weszli Wojciech Cetnar, Krystyna Cynarska, Adam Fortuna, Henryk Grzywacz, Grażyna Krajcewicz, Anna Pszczoła, i Krzysztof Trześniowski. Osiedle obejmuje ulice: bpa Józefa Sebastiana Pelczara, Floriańska od nr 69 do nr 119 nieparzyste i od nr 72 do nr 106 parzyste, Grunwaldzka, Klasztorna, Kolejowa, Kwiatowa, Mikołaja Reja, Ogrodowa, Pigonia, Prusa, Sienkiewicza, Św. Faustyny Kowalskiej, Weigla, Wileńska, Wiśniowa.

Na osiedlu Hankówka mieszkańcy wybrali ponownie na przewodniczącego Józefa Twardusia, natomiast Bogusław Banaś, Barbara Kocot Zioła, Łukasz Kotulak, Rafał Krok, Krzysztof Kudłacz i Ryszard Małek znajdują się w zarządzie osiedla. Granice osiedla: (ulice) Cicha, Hankówka, Konopnickiej, Robotnicza, Rzemieślnicza, Śnieżna, Tadeusza Sroczyńskiego, Towarowa parzyste i od nr 1 do nr 11a oraz od nr 27 nieparzyste, Zawodzie.

Również na osiedlu Kaczorowy ponownie przewodniczącym został Andrzej Lechowski. Zarząd tworzą Janusz Kras, Michał Lechowski, Barbara Pilut oraz Piotr Warżołek. Osiedle Kaczorowy obejmuje ulice: Kaczorowy, Mickiewicza od nr 36 do nr 48 parzyste i od nr 41 do nr 57 nieparzyste.

Bogusława Wójcik została przewodniczącą osiedla Kopernika. W skład zarządu weszli: Zofia Brzezowska, Krzysztof Czekaj, Stanisław Kmak, Roman Kościow, Danuta Mroczka i Łukasz Zięba. Osiedle Kopernika to ulice Baczyńskiego, Chopina nieparzyste, Grota – Roweckiego, Kopernika, Kraszewskiego od nr 8 parzyste i od nr 17 nieparzyste, Lenartowicza, Metzgera od nr 10, Moniuszki, Paderewskiego, Partyzantów, Polna, Ujejskiego od nr 16 parzyste i od nr 13 nieparzyste, Wincentego Pola, Za Bursą, 3 Maja od nr 18 do nr 102 parzyste i od nr 25 do nr 67 nieparzyste.

Osiedle Krajowice już po raz kolejny wybrało na swą przewodniczącą Jolantę Brągiel. W zarządzie znaleźli się Dorota Furmanek, Paweł Gadzała, Elżbieta Hajduk, Roman Hołowicki, Elżbieta Kaszowicz, Adam Rabenda i Andrzej Zienkiewicz. Granice osiedla wyznaczają ulice Działkowa, Jana Nowotnego, Krajowicka, Krakowska od nr 42 parzyste i od nr 39 nieparzyste, Okrężna, Piasta Kołodzieja, Podzamcze od nr 16 parzyste i nr 1a oraz od nr 3 nieparzyste.

Jerzy Okarma przewodniczyć będzie osiedlu Mickiewicza, natomiast do zarządu wybrani zostali Katarzyna Bednarz, Andrzej Bialik, Jerzy Filipowicz, Maria Gubała, Paweł Kosiba, Monika Michalska oraz Danuta Zioła. Największe jasielskie osiedle obejmuje ulice Bohaterów Monte Cassino, Chopina parzyste, Dziedzica, Franciszkańska, Hubalczyków, Władysława Jagiełły, Lisa – Kuli, Madajewskich, Krasińskiego, Mickiewicza od nr 2 do nr 34 parzyste i od nr 1 do nr 39 nieparzyste, Obrońców Westerplatte, Pawłowskiego, Przybyszowskiego, Podwale, Szajnochy, Kraszewskiego od nr 2 do nr 6 i od nr 1 do nr 15 nieparzyste, Sikorskiego, Skłodowskiej – Curie, Słowackiego, Szkolna, ks. Józefa Tischnera, Ujejskiego od nr 2 do nr 14a parzyste i od nr 1 do nr 11 nieparzyste, Zyndrama z Miszkowic, 3 Maja od nr 2 do nr 16 parzyste.

Osiedlu Niegłowice nadal przewodniczyć będzie Maria Jagielska, w składzie zarządu znajdują się Józefa Byczek, Andrzej Myśliwiec, Mariusz Myśliwiec, Marta Socha i Grażyna Stój. Osiedle Niegłowice to ulice Gajowa, Krzywa, Naftowa, Niegłowicka, Równia oraz Wiejska.

Przewodniczącym osiedla Rafineria został Mariusz Filip, w pracach wspierać go będą Tomasz Jarecki, Bożena Pętlak, Adam Polak i Jerzy Szopniewski. Granice osiedla: (ulice) Rafineryjna, Sportowa, 3 Maja od nr 104 parzyste i od nr 69 nieparzyste.

W Sobniowie, zarządowi w którym znaleźli się Aneta Gałuszka Hendzel, Jan Kosiba, Wojciech Kras, Danuta Misiołek, Rafał Muzyka, Ryszard Ostalecki i Krzysztof Pec, przewodniczy Tomasz Stanek. Sobniów obejmuje ulice: Bławatną, Bł. Karoliny Kózkówny, Ceramiczną, Floriańską od nr 108 parzyste i od nr 121 nieparzyste, Graniczną, Harcerską, ks. Jana Potępy, Ks. St. Bełcha, Ks. St. Konarskiego, s. Hiacynty Joanny Luli, Łąkową, Małą, Rolniczą, Różaną, Sobniowską, Stawną, Środkową, Wąwozy, Wesołą, Wiosenną i Żniwną.

Tomasz Kasprzyk będzie nadal przewodniczył osiedlu Śródmieście. Do zarządu zostali wybrani: Piotr Chojecki, Małgorzata Furmanek, Aleksandra Gryc-Trelińska, Krzysztof Jamróg, Irena Pastuszczak oraz Barbara Żegleń. Śródmieście to ulice Armii Krajowej, Asnyka, Basztowa, Bednarska, Czackiego, Ducala, Dworcowa, Farna, Floriańska od nr 2 do nr 70 parzyste i od nr 1 do nr 67 nieparzyste, Gołębia, Hutnicza, Kazimierza Wielkiego od nr 1 do nr 14, Kilińskiego, Kochanowskiego, Kołłątaja, Kościuszki, Krótka, Igielna, Jana Pawła II, Kadyiego, Karmelicka, Kasprowicza, Koralewskiego, Metzgera od nr 1 do nr 9, Modrzejewskiego, PCK, Piłsudskiego, Pinkasa, Plac Bartłomieja, Rejtana, Rynek, ks. Piotra Skargi, Śniadeckich, Jana III Sobieskiego, Sokoła, Staszica, Stroma, Targowa, Tkaczowa, Wałowa, Wyspiańskiego, Zielona, Żwirki i Wigury, 1 Maja, 3 Maja od nr 1 do nr 23 nieparzyste.

W skład Zarządu Osiedla Ulaszowice weszli: Zbigniew Hap, Leon Matysik, Józef Piękoś, Kazimierz Sanokowski, Edward Soczek, Mieczysław Stachaczyński, natomiast przewodniczącym ponownie został Stanisław Lechwar. Granice osiedla wyznaczają ulice: mjr. Henryka Dobrzańskiego, Gorajowicka, Górska, Kazimierza Wielkiego od nr 15, Konopnickiej, Krakowska od nr 2 do nr 40 parzyste i od nr 1 do nr 37 nieparzyste, Krzyżowskiego, Lwowska od nr 2 do nr 24 f parzyste i od nr 1 do 49 h nieparzyste, Łukasiewicza, Mendysa, Mjr. Henryka Dobrzańskiego, Na Kotlinę, Pietrusa, Pod Skałą, Podzamcze od nr 2 do nr 14a parzyste i nr 1 nieparzyste, Pogodna, Polnych Kwiatów, Reymonta, Skalna, Sroczyńskiego, Ulaszowice, Urocza, Wierzbowa, Widokowa, Witosa, Żeromskiego, 17 Stycznia.

Nie zmienił się również przewodniczący osiedla Żółków, został nim Ryszard Kłęk. Do zarządu mieszkańcy wybrali Henryka Bartczaka, Mieczysława Czyżowicza, Romana Dubiela, Wiesława Gintera, Ewę Kamińską i Marię Szudy. Osiedle Żółków to ulice Leśna, Lichtarz, Młynarska, Nadbrzeżna, Rzeczna, św. Jana z Dukli, Wodna i Wojska Polskiego.

Szczegółowe informacje, w tym protokoły ze spotkań osiedlowych, znajdują się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Jaśle pod adresem:
http://um_jaslo.bip.gov.pl/jednostki-pomocnicze-miasta-osiedla/

UMJ

W roku jubileuszu Jasła wzmacniamy poczucie tożsamości lokalnej wśród dzieci i młodzieży

$
0
0

W roku jubileuszu Jasła wzmacniamy poczucie tożsamości lokalnej wśród dzieci i młodzieżyW dniu 27 kwietnia w auli Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle odbyła się konferencja metodyczna z zakresu regionalizmu pt. „Ziemia Jasielska naszą Małą Ojczyzną” dla dyrektorów i nauczycieli - regionalistów z miejskich przedszkoli i szkół.


Celem konferencji zorganizowanej przez Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz Zespół Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle było powołanie do życia Kół Małych Regionalistów w jasielskich przedszkolach i w klasach I - III miejskich szkół podstawowych oraz ożywienie działalności Kół Młodych Miłośników Jasła i Regionu w starszych klasach szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Te ostatnie, dzięki inicjatywie i wsparciu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, funkcjonują w niektórych szkołach już od 1995 roku. W roku jubileuszu 650 - lecia Miasta Jasła i 50 - lecia SMJiRJ postanowiono wzmocnić ich działalność oraz powołać nowe.

2


3Całe spotkanie prowadziły młode regionalistki - uczennice Gimnazjum nr 2: Magdalena Szetela i Sylwia Więcek. Oficjalnego powitania i przedstawienia idei konferencji dokonali dyrektor Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 - Aleksandra Zajdel - Kijowska oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, historyk i regionalista pracujący w tej szkole - Wiesław Hap. Następnie ten ostatni, z racji tego, że w tych dniach obchodzimy rocznicę 650 - lecia nadania Jasłu praw miejskich, wygłosił wykład połączony z prezentacją multimedialną na temat dziejów naszego miasta.
Później z częścią artystyczną pod tytułem „Innej takiej ziemi na świecie nie ma” wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle. Na program ten, przygotowany przez dzieci pod kierunkiem Katarzyny Barzyk i Barbary Myśliwiec, składały się m.in. utwory napisane przez uczniów klasy piątej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 12, bardzo interesujący „taniec ziemi” oraz piosenka „Pięknie żyć”.

4


5
6Konferencja była ukierunkowana na ożywienie działalności młodzieżowych kół regionalnych oraz na powołanie Kół Małego Regionalisty w jasielskich przedszkolach i klasach I - III miejscowych szkół podstawowych. Ich koncepcję przybliżyła Katarzyna Barzyk, polonista ZSM nr 3, członkini Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu oraz koordynatorka działalności tych kół.
W dalszej części konferencji miała miejsce oficjalna promocja drugiego wydania książki Wiesława Hapa pod tytułem „Ziemia Jasielska naszą Małą Ojczyzną”, która jest swoistym podręcznikiem do realizacji zagadnień z zakresu regionalizmu. Po kilku zdaniach jakie wygłosił na ten temat sam autor, dokładniej omówił ją, zaprezentował i przybliżył, jak z niej korzystać w pracy nauczyciela regionalisty, historyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle i członek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego - Jacek Nawrocki.
Z racji tego, że w tym jubileuszowym dla naszego miasta roku oraz w roku 50 - lecia Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, to ostatnie organizuje wiele projektów. O jednym z nich - o konkursie fotograficznym „Jasielskie w kolorze sepii” - przypomniała Katarzyna Barzyk.
Po zaprezentowaniu pięknych widoków Jasła i okolic na tle utworu Czerwonych Gitar „Niebo z moich stron” większość spośród zebranych stanęła do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Oficjalnego podsumowania i zamknięcia konferencji dokonali dyrektor Aleksandra Zajdel - Kijowska i prezes Wiesław Hap, podkreślając jeszcze raz rolę i znaczenie regionalizmu w nauczaniu i wychowaniu młodych jaślan.
Na zakończenie konferencji wszyscy obecni na niej przedstawiciele jasielskich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych otrzymali nieodpłatne pakiety publikacji regionalnych - książek i czasopism wydanych przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Trafią one do bibliotek szkolnych i przedszkolnych. Do pozostałych placówek oświatowych na terenie miasta materiały te dotrą w niedługim czasie za pośrednictwem społeczników SMJiRJ.
Uczestnikami tego ciekawego i wartościowego spotkania byli m.in. Renata Łaba - kierownik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Jasła, Henryk Zych - nestor regionalistów jasielskich i inicjator pierwszych kół regionalnych w naszym mieście, były prezes i obecny członek Zarządu SMJiRJ, Andrzej Gawlewicz - wiceprezes SMJiRJ oraz przedstawiciele (dyrektorzy lub nauczyciele) następujących placówek: Przedszkola Miejskiego nr 1, Przedszkola Miejskiego nr 2, Przedszkola Miejskiego nr 9, Przedszkola Miejskiego nr 10, „Bajkowego Przedszkola”, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 4, Zespołu Szkół Miejskich nr 2, Zespołu Szkół Miejskich nr 3, Zespołu Szkół Miejskich nr 4, I Liceum Ogólnokształcącego i Społecznego Liceum Ogólnokształcącego. W delegacjach szkolnych znaleźli się również uczniowie - przedstawiciele gimnazjów i liceów.
Oprawę muzyczną części artystycznej przygotował Janusz Budziak (ZSM nr 3), prezentacje i materiał filmowy - Ilona Dranka i Wiesław Hap (ZSM nr 3/SMJiRJ) oraz Łukasz Kotulak (SMJiRJ). Ten ostatni opracował również materiał fotograficzny. Obsługę techniczną całości zapewnił Piotr Korczyński (ZSM nr 3).

/SMJiRJ, fot. Ł. Kotulak/

Ostrzeżenie o burzach z gradem w dniu 25.05.2015 r. Stopień zagrożenia: 1

$
0
0

Ostrzeżenie o burzach z gradem w dniu 25.05.2015 r. Stopień zagrożenia: 1IMGW Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych ostrzega, że od 2015-05-25 14:00:00 do 2015-05-26 00:00:00 prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 65 km/h. Lokalnie opady gradu.
Prawdopodobieństwo: 85%



Burze mogą spowodować: zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, szkody w uprawach rolnych, zagrożenie życia od uderzenia piorunów, utrudnienia na terenach zurbanizowanych, utrudnienia komunikacyjne, lokalne zalania.

W związku z ostrzeżeniem :

UPRASZA SIĘ O :

1. Dokonanie zabezpieczenia mieszkań i domów oraz innego mienia przed burzami (pozamykanie okien, drzwi).
2. Zabezpieczenie przedmiotów mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa (przedmioty na balkonach, parapetach okien itp.) pod wpływem silnych podmuchów wiatru.
3. Usunięcie samochodów z okolic drzew.
4. Dostosowanie prędkości jazdy pojazdów samochodowych do warunków atmosferycznych.

Miejskie Centrum Zarządzania
Kryzysowego w Jaśle

Sprawny jak żołnierz

$
0
0

Sprawny jak żołnierz W dniu 22.04.2015 na terenie Liceum Ogólnokształcącego w Jedliczu odbyły się XXXVIII ZAWODY SPORTOWO – OBRONNE „Sprawni jak żołnierze - 2015” zorganizowane pod patronatem Ministra Obrony Narodowej.


W zawodach udział wzięli uczniowie klas mundurowych ZS SASR w Trzcinicy gdzie wystąpiły dwa zespoły 3-osobowe w składzie dziewcząt: Edyta Myszkowska, Edyta Przybyłowicz, Gabriela Sendra, natomiast płeć przeciwną reprezentowali: Piotr Dykas, Kamil Kleszyk i Kamil Grzegorczyk. Konkurencje przez jakie musieli przejść to: Test sprawnościowy, Rzut granatem, Strzelanie, Bieg na orientację, Podtrzymywanie życia – pierwsza pomoc przedmedyczna. Po podsumowaniu wszystkich wyników z danych konkurencji na podium i miejscu 3 znalazła się nasza drużyna dziewcząt, natomiast z drużyny chłopców został wyróżniony Kamil Kleszyk nagroda indywidualna za zajecie 3 miejsca w konkurencji Strzelanie.

min2


min3
min4
min5

ZS w TRZCINICY
JS 2091 TRZCINICA

XXIV Turniej Wiedzy o Jaśle

$
0
0

XXIV Turniej Wiedzy o JaśleW dniu 12 maja 2015 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle odbył się XXIV Turniej Wiedzy o Jaśle dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu miasta Jasła.


Głównym organizatorem Turnieju jest Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego przy współudziale Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle.
Honorowy Patronat nad Turniejem objęli: Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian, Starosta Jasielski Franciszek Miśkowicz oraz Prezes Zarządu Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. w Jaśle Ryszard Rozwadowski. Obsługę medialną pełnił Serwis Informacyjny Urzędu Miasta w Jaśle.

min2


W Turnieju ogółem uczestniczyło 19 trzyosobowych drużyn reprezentujących 8 szkół podstawowych, 5 gimnazjów i 1 szkołę ponadgimnazjalną. W tegorocznej edycji uczestnicy turniejowych zmagań musieli się zmierzyć z pisemnym testem pytań opracowanych przez Roberta Nowińskiego, historyka Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kołaczycach. Tematyka testów obejmowała materiały z pozycji książkowych wydanych przez Stowarzyszenie w 2014 i 2015 roku, opracowanych przez W. Hapa pt. „Ziemia Jasielska naszą Małą Ojczyzną”, F. Jałosińską pt. „Kalendarium 9 lat rozbudowy Jasła od 1961 do 1969 roku” oraz „Kalendarz Jasielski 2015” wydany pod redakcją E. Pietraszek. Szczególny nacisk został położony na bliższe poznanie dziejów związanych z 600 i 650 rocznicą nadania Jasłu praw miejskich oraz 50-leciem SMJiRJ.
Jurorami Turnieju byli nauczyciele historycy z terenu Jasła i powiatu oraz regionaliści – członkowie Zarządu SMJiRJ: Jacek Bracik (przewodniczący), Łucja Filipek, Małgorzata Madej, Ryszard Turek oraz Krystyna Mikołajczyk reprezentująca MDK. W pracach organizacyjnych udzielał pomocy Łukasz Kotulak (członek SMJiRJ). Nad całością działań organizacyjnych i przeprowadzeniem konkursu czuwała wiceprezes SMJiRJ Felicja Jałosińska.

min3


Po dokonaniu oceny testów pisemnych jury przyznało lokaty:
Szkoły podstawowe:
I miejsce: ISP nr 12 – Kacper Janiga, Dawid Ślusarczyk, Natalia Więcek.
Opiekun - Elżbieta Barwikowska i Wiesław Hap.

II miejsce: SP nr 2 – Aleksandra Kaleta, Kamil Kras, Wiktoria Rączka.
Opiekun – Jacek Nawrocki.

III miejsce: SP nr 8 – Konrad Lawera, Maciej Ochwat, Gabriela Rzońca.
Opiekun – Urszula Zagórska.

IV miejsce: SP nr 4 - Aleksander Hycnar, Bartosz Rup, Dagmara Zając.
Opiekun – Ewa Pietraszek.

V miejsce: SP nr 2 – Rafał Pietrusza, Adrian Rachowicz, Michał Sochacki.
Opiekun – Bożena Dunaj.

VI miejsce: SP nr 7 – Dominik Gajewski, Aleksandra Kmiecik, Szymon Zabawa.
Opiekun – Bożena Dunaj.
W Turnieju uczestniczyła też młodzież SP nr 1, SP nr 4 (II zespół), SP nr 6 i SP nr 11.

min4


Gimnazja:
I miejsce: Gimnazjum nr 2 – Aleksandra Bober, Aleksandra Modras, Karol Wojdyła.
Opiekun - Elżbieta Barwikowska i Wiesław Hap.

II miejsce: Gimnazjum nr 2 - Magdalena Szetela, Anna Pogorzelska, Katarzyna Żołądź.
Opiekun – Elżbieta Barwikowska i Wiesław Hap.

III miejsce: Gimnazjum nr 5 – Monika Kłosowska, Weronika Misior, Filip Sitek.
Opiekun – Urszula Zagórska.

IV miejsce: Gimnazjum nr 1 – Wiktoria Furmanek, Katarzyna Zabawa, Małgorzata Wójcik.
Opiekun – Leszek Znamirowski.
W Turnieju brała też udział młodzież Gimnazjum nr 1 (II zespół), Gimnazjum nr 4 i Gimnazjum Społecznego.

Szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce: I LO – Aneta Cygan, Aleksandra Pietraszek, Magdalena Zawadowicz.
Opiekun – Stanisława Borys.

II miejsce: I LO – Maciej Frączek, Jakub Książkiewicz, Jakub Wróbel.
Opiekun – Stanisława Borys.
Przy ogólnej ocenie wszystkich trzech typów szkół komisja stwierdziła wysoki poziom przygotowania biorąc pod uwagę złożoność tematyczną z dużym obciążeniem dokładnymi datami i nazwiskami osób związanych z wydarzeniami z dziejów Jasła. Należy też złożyć wyrazy uznania dla opiekunów, którzy potrafili zmotywować młodzież do trudu poszerzenia wiedzy o historii swojego miasta uczestnicząc w tym Turnieju.

Cenne nagrody i dyplomy laureatom wręczyli główni sponsorzy: Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian, Przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Rak, Prokurent firmy Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. w Jaśle Regina Waśko, Dyrektor MDK Grażyna Leńczuk i Felicja Jałosińska - Wiceprezes SMJiRJ – organizatorka Turnieju.
Organizatorzy Turnieju składają serdeczne podziękowania głównym sponsorom, którzy objęli nad nim patronat i ufundowali cenne nagrody, a także firmom wspierającym takim jak: Huta Szkła Jasło, PSS „Społem”, Piekarnia i Ciastkarnia Jan Wątroba oraz Zakład Produkcyjny „Liwocz”.

Felicja Jałosińska – Wiceprezes SMJiRJ

Widowisko taneczne pt. „Śpiąca Królewna – Dwa Światy”

$
0
0

spiaca krolewna

Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle serdecznie zaprasza na dziecięce widowisko taneczne pt. „Śpiąca Królewna – Dwa Światy”. W spektaklu wystąpią uczestnicy zajęć tańca nowoczesnego i gimnastyki artystycznej. Scenariusz i choreografia spektaklu inspirowane były baśnią braci Grimm. Widowisko odbędzie się 29 maja 2015 r. o godz. 18.00 w hali sportowej MOSiR w Jaśle. Zapraszamy – wstęp wolny!
MDK

Stracił prawo jazdy za nadmierną prędkość

$
0
0

Stracił prawo jazdy za nadmierną prędkośćPolicjanci ruchu drogowego zatrzymali prawo jazdy kierowcy, który przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 63 km/h. 22-letni mężczyzna został ukarany mandatem karnym i 10 punktami. Zgodnie z nowymi przepisami uprawnienie do kierowania pojazdami odzyska za 3 miesiące.


Wczoraj wieczorem policjanci ruchu drogowego prowadzili radarowy pomiar prędkości na drodze w miejscowości Łubno Opace. Około godz. 21 zatrzymali kierowcę osobowego mitsubishi, który w terenie zabudowanym jechał z prędkością 113 km/h. Za kierownicą samochodu siedział 22-letni mieszkaniec gminy Tarnowiec. Przekroczył dozwoloną prędkość o 63 km/h, więc policjanci zgodnie z nowymi przepisami zatrzymali mu prawo jazdy. Kierowca został również ukarany mandatem karnym w wysokości 400 złotych i 10 punktami karnymi.

Przypominamy, że od 18 maja obowiązują nowe przepisy, zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami, którzy popełnią najcięższe z naruszeń w ruchu drogowym, polegające w szczególności na kierowaniu pojazdem w stanie nietrzeźwości, powodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, rażącym przekraczaniu dopuszczalnej prędkości czy kierowaniu pojazdem pomimo nieposiadania do tego stosownych uprawnień.

Zgodnie z nowymi przepisami kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Następnie zostanie ono przesłane do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące. Więcej o nowych przepisach tutaj.

KPP Jasło


Bogactwo Magurskiego Parku Narodowego

$
0
0

mkus

Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe terenu Magurskiego Parku Narodowego będzie tematem pierwszego spotkania z Magdaleną Kuś, kierownikiem Zespołu ds. Edukacji Ośrodka Magurskiego Parku Narodowego. Spotkanie odbędzie się 29 maja br. o godz. 17.00 w budynku dawnego kina Syrena, w ramach Klubu Kulturalno – Turystycznego JDK.

Magurski Park Narodowy zajmuje powierzchnię około 20 tys. ha, z czego 84% znajduje się w granicach administracyjnych powiatu jasielskiego. Jest jednym z największych parków narodowych w Polsce i jednocześnie największym w obrębie pasm beskidzkich. Na jego terenie występują dobrze zachowane naturalne starodrzewy jodłowe, ale dominują starodrzewy bukowe. Fauna MPN bogata jest w puszczańską formę ptaków i ssaków, występują tu także rzadkie gatunki owadów i roślin, ciekawa flora i urozmaicone formy skalne.
Magurski Park Narodowy jest także obszarem niezwykle interesującym pod względem walorów etnograficznych i historycznych. Jak każde pogranicze, było miejscem styku i przenikania się kultur wielu narodów. To m. in. ten element – oprócz zabytków architektury sakralnej w stylu zachodnio – łemkowskim, stanowi o obecnej atrakcyjności kulturowej tego regionu.

er (JDK)

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Jaśle – „Ale cyrk!”

$
0
0

dzien dziecka

Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Jasielskie Stowarzyszenie CONSENSUS serdecznie zapraszają na piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Piknik odbędzie się w poniedziałek 1 czerwca 2015 r. w Ogrodzie Jordanowskim w Jaśle w godz. 15.00 – 19.00 (w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych impreza odbędzie się w budynku MDK).
W tym roku bawić będziemy się wraz z artystami cyrkowymi z agencji Klaunik z Łodzi. Goście zaprezentują niezwykle pasjonujący program, w skład którego wejdą pokazy akrobatyczne z wykorzystaniem różnego rodzaju profesjonalnego sprzętu cyrkowego oraz zabawa z klaunami i postaciami z bajek. Dodatkowo dorośli wraz dziećmi będą mogli osobiście popróbować sztuki cyrkowej podczas warsztatów (m. in. nauka sztuczek akrobatycznych, kręcenie cyrkowymi talerzykami, chodzenie na szczudłach).
Obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka rozpoczną występy dzieci uczęszczających na zajęcia w MDK w Jaśle. W trakcie trwania imprezy odbędzie się także pokaz „pyroshooterów” oraz konfetti, malowanie twarzy, czesanie fantazyjnych fryzur i tradycyjny konkurs „Malowanie kredą na asfalcie”. Dzieci będą mogły zobaczyć prawdziwe radiowozy i motocykle policyjne oraz wczuć się w rolę policjantów. Zapraszamy również do wzięcia udziału w grze terenowej „Gdzie jest klaun?”, w której będzie można wygrać bardzo cenne nagrody. Dodatkowo w dniu tym wszystkie dzieci będą mogły bezpłatnie skorzystać z placu zabaw, gdzie ustawione zostaną dmuchane zamki i zjeżdżalnie, trampolina, ścianka wspinaczkowa i kule wodne.
Impreza odbędzie się pod honorowym patronatem Starosty Jasielskiego oraz Burmistrza Miasta Jasła.
Partner Główny Dnia Dziecka – Grupa LOTOS S.A.
Partnerami wydarzenia są: Starostwo Powiatowe w Jaśle, Urząd Miasta w Jaśle (w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii – kampania „Zachowaj trzeźwy umysł”), Komenda Powiatowa Policji w Jaśle (w ramach realizacji programu „Bezpieczny Powiat”), Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle oraz Powiatowe Młodzieżowe Centrum Wolontariatu MOC WOLONTARIATU.
Sponsorzy: POLWAX S.A., Habys Sp. z o.o., Petrosoft.pl, Baltic Wood SA, AP-Media s.c., GRAN-PIK Liwocz Sp. z o.o. Sp. k., Masarnia Jasam Zimna Woda oraz Restauracja U Schabińskiej.
Patronat medialny m.in. www.miastojaslo.pl

Program:
15.00 – występy uczestników zajęć MDK w Jaśle
15.00 – 16.00 – malowanie twarzy i czesanie fantazyjnych fryzur
15.30 – 17.00 – program cyrkowy w wykonaniu grupy Klaunik z Łodzi
15.30 – 17.30 – gra terenowa „Gdzie jest klaun?”
17.00 – 18.30 – warsztaty cyrkowe dla dzieci oraz dorosłych
17.00 – konkurs dla najmłodszych „Malowanie kredą na asfalcie”
18.30 – konkursy z nagrodami
19.00 – zakończenie imprezy.

Zapraszamy!
MDK w Jaśle oraz Jasielskie Stowarzyszenie CONSENSUS

Rusza pierwszy „Plebiscyt na Czystą Gminę”!

$
0
0

Rusza pierwszy „Plebiscyt na Czystą Gminę”!Już od 28 maja br. Polacy mogą wybierać najczystszą gminę w kraju. Rusza „Plebiscyt na Czystą Gminę”, który obejmie wszystkie 2 479 gmin w Polsce. Plebiscyt jest jednym z elementów tegorocznej 22. edycji Sprzątania Świata – Polska, odbywającej się pod hasłem „Wyprawa-PoPrawa”, organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia.


Z badań przeprowadzonych w 2013 roku „Zaangażowanie społeczne Polek i Polaków” wynika, że ponad jedna czwarta badanych (27%) zadeklarowała, że udzielała się na rzecz swojej okolicy lub miejscowości, w której mieszka. Prawie połowa (49%) jako przeszkodę wskazuje brak czasu i zbyt duże obciążenie obowiązkami zawodowymi.* Fundacja Nasza Ziemia stworzyła narzędzie, które ułatwi Polakom zaangażowanie się w inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej. „Plebiscyt na Czystą Gminę” jest odpowiedzią na potrzeby tych, którzy w aktywny sposób chcą wpływać na działania podejmowane przez władze gmin, ale deklarują zdecydowany brak czasu na aktywność społeczną. Zadaniem Plebiscytu jest sprawdzenie aktualnej sytuacji i wyróżnienie tych gmin, które nie tylko dbają o utrzymanie czystości na swoim terenie, ale w czynny sposób reagują na potrzeby swoich mieszkańców. Wyniki „Plebiscytu na Czystą Gminę”, Fundacja Nasza Ziemia wykorzysta do nakreślenia obrazu czystości w polskich gminach i podsumowania podejścia do egzekwowania przez nie prawa.

Gminy będzie można wybierać biorąc pod uwagę kryteria, takie jak: ogólny ład i porządek, należyte informowanie społeczności lokalnych o zasadach działania systemu gospodarki odpadami oraz reakcja władz na zgłaszane przez mieszkańców nieprawidłowości w zakresie utrzymania czystości. Zwycięzcy wybrani zostaną w trzech kategoriach: gmina miejska, gmina miejsko-wiejska oraz gmina wiejska.

Każdy może oddać głos na wybraną gminę lub gminy od 28 maja do 18 września za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej rEKOnesans oraz poprzez stronę internetową www.sprzatanieswiata-polska.pl.

Dzięki aplikacji mobilnej „rEKOnesans”, można również przeprowadzać zwiady w terenie oraz zaznaczać uchybienia w swojej gminie takie, jak:
• brak koszy na odpady
• dzikie wysypiska
• śmieci na poboczach dróg
• brak pojemników do segregacji

Jak podkreśla Sławek Brzózek, prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia: „Po ostatnich zmianach ustawy śmieciowej gminy mają narzędzia pozwalające sprawniej organizować odbiór i utylizację odpadów komunalnych oraz dbać o czystość w gminach. Chcąc ułatwić mieszkańcom polskich gmin dbanie o nasze wspólne otoczenie, realizujemy szereg działań od uruchomienia aplikacji „rEKOnesans”, czy rozpoczęcia pierwszego „Plebiscytu na Czystą Gminę”, po udostępnienie bazy osób odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami we wszystkich polskich gminach na stronie www.naszaziemia.pl”.

Tegoroczna kampania „Sprzątanie świata – Polska” została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisława Komorowskiego. W Komitecie Honorowym znalazł się Minister Gospodarki – Janusz Piechociński.

Organizatorzy

Jak nas widzą tak nas piszą

$
0
0

Jak nas widzą tak nas pisząPodstawowe zasady dobrego wychowania przypomniała, na kolejnym spotkaniu z cyklu „Studnia Kulturalna JDK”, Maria Bujas – Łukaszewska. 66. już „Studnia” odbyła się 22 maja wieczorem w sali Kina JDK przy ul. Sokoła 8 w Jaśle.


Prelegentka przedstawiła krótko prawidła powitania (w sytuacji towarzyskiej i pracowniczej): kto do kogo pierwszy wyciąga rękę, kto komu pierwszy się kłania oraz kto kogo, komu i w jaki sposób przedstawia. Przybliżyła także przepisy obowiązujące w tym względzie w dyplomacji oraz wyjaśniła, w którym miejscu powinni stać i siedzieć w różnych oficjalnych sytuacjach: gospodarz, osoby mu towarzyszące oraz goście.
Znając zasady precedencji, czyli protokolarnego porządku pierwszeństwa możemy łatwo zorientować się kto jest gospodarzem spotkania na wysokim szczeblu i jaka jest hierarchia gości.

11


Znawczyni etykiety, która jest jednocześnie aktorką, wyraziście pokazała jak i gdzie w żadnym wypadku nie trzymać rąk podczas oficjalnych wystąpień, jak elegancko siadać i wstawać, jak trzymać sztućce i co zrobić z ością lub kostką włożoną do ust z porcją potrawy.
Zwróciła także uwagę, że ubiór powinien być stosowny do okoliczności: skąpy strój dobry jest na plażę, a w miejscu pracy ma być taki, aby nie odwracał uwagi od rangi, kompetencji i pozycji osoby.
***
Maria Bujas – Łukaszewska jest m.in. autorką programu „Akademia Dobrych Manier”, realizowanego w krakowskich szkołach średnich, przez kilka lat prowadziła własną rubrykę savoir-vivre w tygodniku Pani Domu. Prowadzi szkolenia z savoir-vivre’u, etykiety biznesu, elementów protokołu dyplomatycznego, wystąpień publicznych.

JDK - st

Kolejny start JSC w Łańcucie

$
0
0

Kolejny start JSC w ŁańcucieW dniu 10 maja odbył się IV Łańcucki Maraton MTB. Trasa przebiegała po pięknych terenach widokowych Gminy Łańcut i Markowa oraz Miasta Łańcuta w północnej części Pogórza Dynowskiego.



Organizatorzy przygotowali trzy dystanse MINI - 25 km, MIDI - 45km i MAXI 76km. Na starcie stanęło prawie 160 zawodników, wśród których nie mogło zabraknąć skromnej ekipy z Jasielskiego Stowarzyszenia Cyklistów.
Start wszystkich dystansów nastąpił o godzinie 11.00. Dokładnie w tym samym momencie z nieba zaczął padać deszcz, który w szybkim tempie rozmył część trasy i tym samym utrudnił zawodnikom rywalizację.
Na dystansie MINI wystartował Piotr Gryzło, który od samego początku jechał na czele całego wyścigu i niezagrożony dojechał do mety na pierwszym miejscu w swojej kategorii wiekowej. Również na tym samym dystansie wystartował Rafał Cygan który także wygrał w swojej kategorii wiekowej.

14


Na najdłuższym i najcięższym dystansie MAXI, drugie miejsce na podium przypadło Jakubowi Gryzło, który pomimo defektu na samym początku wyścigu zdołał odrobić stratę i szczęśliwie dojechać do mety tracąc do zwycięzcy swojej kategorii wiekowej niespełna 14 minut.
Startujący również na dystansie MAXI, Mateusz Woźniak z powodu poważnego defektu roweru musiał się wycofać z rywalizacji.
Już w najbliższą niedzielę zawodnicy Jasielskiego Stowarzyszenia Cyklistów wystartują w Maratonie Rowerowym z serii Cyklokarpaty w Kluszkowcach. Maratonten będzie jedną z edycji Pucharu Polski w Maratonach MTB.
Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów
Fot: JSC / Internet
Viewing all 1389 articles
Browse latest View live