Quantcast
Channel: Wywiady | Jasielski Portal Informacyjny - MiastoJasło.pl
Viewing all 1389 articles
Browse latest View live

Inauguracja jasielskiego roku jubileuszowego

$
0
0

banerRok 2015 jest - zgodnie z uchwałą radnych - „Rokiem Obchodów Jubileuszu 650-lecia Nadania Praw Miejskich Jasłu” przez króla Kazimierza Wielkiego. Obchody zainauguruje – 26 kwietnia br. – uroczysta msza święta i koncert w sanktuarium św. Antoniego.


Miasto planuje obchody 650-lecia w trzech głównych terminach: 26 kwietnia (w rocznicę nadania praw miejskich), 26 czerwca (przed Dniami Jasła) oraz 26 listopada (podczas uroczystej sesji podsumowującej rok jubileuszowy). Dodatkowo w ciągu całego roku organizowanych będzie wiele mniejszych uroczystości, przypominających o tym niezwykłym jubileuszu.

Pierwszym z jubileuszowych wydarzeń będzie uroczysta msza św., odprawiona 26 kwietnia br. o godz. 16 w kościele ojców Franciszkanów. Bezpośrednio po liturgii, około godz. 17, w murach świątyni odbędzie się koncert, w wykonaniu Zespołu Instrumentów Historycznych „Risonanza” i Aleksandry Szmyd – sopran. W programie utwory Jana Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Haendla i Antonio Vivaldiego.

2 (1)

Szczegółowe informacje (w tym harmonogram wydarzeń organizowanych przez Urząd Miasta w Jaśle, instytucje, organizacje, stowarzyszenia, a także placówki oświatowe), znajdują się na stronie internetowej www.jaslo.pl

UMJ


Miejsca młodych, czyli jakiej przestrzeni potrzebuje jasielska młodzież.

$
0
0

Miejsca młodych,  czyli jakiej przestrzeni potrzebuje jasielska młodzież.W poniedziałek 30 maja 2015r. w sali plenarnej Urzędu Miasta w Jaśle odbyła się debata pod tytułem „Miejsca młodych – jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież”.


Wydarzenie zostało zainicjowane przez uczennice Gimnazjum Nr 2 w Jaśle – Magdalenę Racławską i Wiktorię Dłużeń oraz Młodzieżową Radę Miejską Jasła.
Inspiracją do zorganizowania przedsięwzięcia była XXI sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży, do której rekrutują uczennice gimnazjum, oraz happening "pod Kotwica", czyli wywiady z młodymi mieszkańcami Jasła. Jego celem było przeanalizowanie wybranego miejsca w swojej przestrzeni lokalnej oraz zaproponowanie zmian i działań na podstawie uzyskanych rezultatów. Dziewczyny zdecydowały się na przeprowadzenie sondy, której wyniki zostały zaprezentowane podczas debaty. Na jej podstawie gimnazjalistki zasugerowały utworzenie w Jaśle klubu dla młodzieży, który stał się przedmiotem rozważań podczas poniedziałkowego spotkania.

DSC 0306


DSC 0315
W debacie wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta w Jaśle, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Młodzieżowego Domu Kultury, Młodzieżowej Rady Miejskiej Jasła, Projektu Spontan, Powiatowego Młodzieżowego Centrum Wolontariatu MOC Wolontariatu oraz mieszkańcy Jasła. Nie zabrakło również tych, których sprawa dotyczyła najbardziej – jasielskiej młodzieży.
Wszyscy uczestnicy dyskusji zgodzili się, że młodzi ludzie potrzebują miejsca, które przede wszystkim sprzyjałoby ich osobistemu rozwojowi, motywowaniu do absorbowania otoczeniem oraz stymulowaniu zainteresowań, bo niewątpliwe jest, że młodzież ma już do tego potencjał.
Karolina Dłużeń

Jasielskie pocztówki do przeszłości … o teraźniejszości

$
0
0

Jasielskie pocztówki do przeszłości … o teraźniejszościDwie uczennice jasielskiego Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza zaprosiły mieszkańców do napisania kartek do założyciela miasta w związku z 650 rocznicą jego powstania.


W ostatni poniedziałek, 30 marca, wyposażone w „pocztówki” przygotowane przez siebie w oparciu o stare fotografie Jasła, Judyta Czajkowska i Maria Luiza Podolska zachęcały jaślan do wypełniania ich i wysyłania do króla Kazimierza Wielkiego. Oczywiście, nie szły one w „zaświaty”, były wrzucane do pięknej, wielkiej skrzynki „jasielskiej poczty” obsługiwanej przez autorki tego projektu. W ten sposób chciały one upamiętnić zbliżającą się 650 rocznicę nadania Jasłu praw miejskich oraz wykonać zadanie w ramach ubiegania się o mandat posła Sejmu Dzieci i Młodzieży. Polegało ono na opisie jak Jasło wygląda obecnie, jak wygląda w nim życie w 2015 roku, jak jest wykorzystana przestrzeń centrum miasta. Zachęcały też do napisania na temat blasków i cieni życia w Jaśle.

2 (1)


2 (2)
4
Gimnazjalistkom chodziło w sposób szczególny o to, by jaślanie w różnym wieku mieli możliwość wypowiedzenia się na szereg tematów związanych wspólnym hasłem: co sądzą na temat wykorzystywania przestrzeni publicznej w centrum miasta Jasła. A w sposób bardziej szczegółowy: czy w Jaśle (szczególnie w „śródmieściu”) są miejsca, którymi możemy się pochwalić, gdzie tu można chodzić na spacery i gdzie spędzają swój wolny czas dorośli, młodzież, dzieci, całe rodziny. Dla gimnazjalistek istotne były również kwestie typu: w jakich miejscach w centrum Jasła nie można właściwie spędzić wolnego czasu i z jakiego powodu, jakie miejsca w Jaśle są zaniedbane, niebezpieczne i nie zachęcają do przebywania na ich obszarze, wreszcie - co zrobić, by w Jaśle już nie było „nieprzychylnych” miejsc i w jaki sposób „przywrócić” je jaślanom jako miejsca bezpieczne, zadbane, właściwe do wypoczynku i spaceru.
Poza akcją pisania pocztówek na Rynku, dziewczęta rozdały również takie kartki członkom swoich rodzin, znajomym oraz osobom związanym z samorządem lokalnym, kulturą, szkolnictwem oraz stowarzyszeniami działającymi w Jaśle. Po zakończeniu akcji spisały wszystkie wypowiedzi i postulaty, dokonały ich analizy oraz zebrały w postaci wniosków i propozycji rozwiązań. Zostaną one przekazane Radzie Miasta i Burmistrzowi Miasta Jasła.
Judyta Czajkowska powiedziała: „Z tej całej akcji wiele wyniosłam. Dowiedziałam się, że mieszkańcy Jasła są bardzo związani ze swoim miastem i są dumni z tego, co w nim powstało. Przecież po wojnie było całkowicie zniszczone. Większość osób zaproszonych do naszego stolika podchodziło do sprawy poważnie i ambitnie. Udało nam się zebrać na przygotowanych przez nas pocztówkach dużo wpisów. Wyciągnęłyśmy z nich wnioski, że mimo narzekań, mieszkańcy Jasła tak naprawdę chwalą swoje miasto i są pozytywnie nastawieni na przyszłość. Zaproponowali też wiele konkretnych rozwiązań na to, by lepiej się w nim żyło, pracowało i odpoczywało”.
Z kolei Maria Luiza Podolska dodaje: „Udział w tym projekcie dużo nam dał, wzbogacił nas o nowe doświadczenia i wiedzę na temat naszego miasta i jego mieszkańców. Poznałyśmy opinie jaślan, co myślą o życiu w mieście, jak oceniają wykorzystanie przestrzeni publicznej. Mimo naszych wcześniejszych obaw, pomimo złej pogody, w tej akcji pisania kartek wzięła udział całkiem duża liczba osób. W przeważającej mierze pisali oni o Jaśle pozytywnie, niektórzy wypisali również uwagi krytyczne oraz rady, co ich zdaniem konkretnie mogłoby się zmienić, aby w naszym mieście, szczególnie w jego centrum z którego korzystamy wszyscy, było jeszcze lepiej”.
ZSM nr 3 (Gabriela Bieleń)

Jasło na niebiesko

$
0
0

Jasło na niebieskoWczoraj, 2 kwietnia na całym świecie, również w Jaśle roiło sie od niebieskich elementów.


Wszystko po to, by uświadomić społeczeństwo o problematyce związanej z autyzmem. ,,Polska na niebiesko" to hasło akcji, w którą włączyli się najmłodsi. W Przedszkolu Miejskim nr 2 w Jaśle każdy maluszek w tym dniu miał na sobie przynajmniej jeden element ubioru w kolorze niebieskim. Co ciekawe, to przykładem świadczyli również wychowawcy. Placówka przedszkolna zawsze czynnie uczestniczy w tego typu akcjach.
Dlaczego świętowali?
- Chcemy, żeby ludzie dowiedzieli się, że to ogromny problem społeczny. Żeby mięli więcej zrozumienia i tolerancji dla dzieci. Tak, aby chore na autyzm dzieci mogły się bawić w pakownicy z innymi dziećmi. Żeby przyjęto je do przedszkoli, czy szkół, a w przyszłości ktoś zaoferował im pracę - to treść ulotek, które znajdowały się na terenie przedszkola.

3


14
Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju, w którym istotną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Problemy związane z komunikacją uczuć i związkami społecznymi, integracją wrażeń zmysłowych to tzw. typowe cechy autyzmu.
Jak opisują tę chorobę rodzice dzieci autystycznych? Świat przysypany śniegiem, a dojście z jednego domu do drugiego wymaga wykopania tunelu – my takie tunele musimy kopać całe życie” – twierdza rodzice chorych dzieci.
Wczoraj w całym kraju solidaryzowano się z chorymi na autyzm. Liczba osób dotkniętych tym problemem jest ogromna. Inny sposób postrzegania świata, inaczej rozumiane relacje międzyludzkie, odmienne wrażenia zmysłowe, owa ,,inność” zasługuje na zrozumienie. Bezradność chorych na autyzm jest wielka. Poddawani niejednokrotnie krzywdzącej krytyce, przez złośliwych komentatorów, chorzy potrzebują wsparcia społeczeństwa.
Autyzm to jeden z największych (obok raka, AIDS, cukrzycy) problemów zdrowotnych świata. Rozwijająca się w zaskakującym tempie współczesna medycyna umożliwia stosowanie terapii, które znacząco poprawiają funkcjonowanie chorych na autyzm. Oczywiście do skutecznego efektu stosowanej terapii, niezbędne jest postawienie jak najwcześniej diagnozy.

4


W Europie statystycznie 5 mln osób żyje z autyzmem, co oznacza, że 1 osoba na 150 dotknięta jest tą chorobą. Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom podaje informacje, że u 1 dziecka na 88 wykrywany jest autyzm. 1 na 300 przypadków w Polsce – tak podają statystyki. Skąd tak duża rozbieżność w statystykach? Eksperci i organizacje zajmujące się tym tematem informują, że rozbieżności związane jest to przede wszystkim z różnicami w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.
Wprowadzone w błąd zmysły, bariery w porozumieniu z otoczeniem to tylko nieliczne cechy autyzmu. Ważne jest uświadamianie ludzi, by zrozumieli czym jest autyzm. Spektrum problemów, z jakimi borykają się osoby dotknięte autyzmem oraz ich rodziny jest bardzo szerokie. Warto o tym mówić, warto o tym pisać, gdyż ten problem może dotknąć każdego.

Anna Dziura

Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego w Judo

$
0
0

Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego w JudoW dniu 21 marca 2015 r. w Krośnie odbyły się „Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego w Judo”.


Wspaniale zaprezentowali się na tych zawodach judocy UKS MOSIR JASŁO zdobywając :8 złotych medali, 4 srebrne i 4 brązowe. Nasz klub reprezentowało 17 odważnych judoków. Bardzo cieszymy się, że nasi judocy nie boją się rywalizować i z wielką chęcią i uśmiechem pojechali na te zawody. A co najważniejsze zaczynają tworzyć super zespół, który wspiera się i dopinguje wzajemnie na macie i poza nią. Wszystkim naszym zawodnikom należą się wielkie gratulacje!!! Oby tak dalej!

IMG 7669


IMG 7674
IMG 7680
IMG 7691
Złote medale zdobyli : Jan Topolski, Jakub Piątek, Wiktoria Górska, Weronika Augustowska, Dominika Dybaś, Gabriela Kwaśny, Kamil Nowak, Patryk Piątek .
Srebrne medale zdobyli :Emanuela Pięta, Agnieszka Klęba, Marlena Gajecka, Marlena Źrebiec. Brązowe medale zdobyli: Julia Wojdyła, Grzegorz Żytniak, Adrianna Gajecka, Igor Czernik.Na czwartym miejscu uplasował się Szymon Jagielski.
Dziękuję naszym sponsorom za wspieranie naszej kariery: Urządowi Miasta Jasło, MOSIR Jasło, MPM - Jasielskiej Sieci Sklepów, GRUBCIO - kawiarnia, HABYS - sprzęt rehabilitacyjny.
www.judomosir.pl

650 - lecie harmonogram

$
0
0

650 - lecie harmonogramPrzedstawiamy Państwu harmonogram wydarzeń organizowanych w mieście z okazji roku jubileuszowego. Harmonogram ten jest na bieżąco aktualizowany i zamieszczany na stronie internetowej urzędu miasta w Jaśle.


 1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11


12


13


14


15


16


17


18


19


20


21


22



Powitanie wiosny na cygańską nutę

Dla spójności i dostępności – analiza możliwości rozwojowych obszaru krośnieńskiego – jasielskiego


Przedszkole Miejskie nr 2 w Jaśle zaprasza. Zapisz swoje dziecko już dziś!

$
0
0

14Przedszkole Miejskie Nr 2 w Jaśle przy ulicy Słowackiego7 jest placówką posiadającą wojewódzki certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie; ogólnopolski certyfikat Przedszkola w Ruchu.


Przedszkole dysponuje własną kuchnią, która sprosta każdym wymaganiom żywieniowym –gotujemy dla dzieci z różnymi dietami, alergiami.

Pobierana opłata to 10,00 zł dziennie – każdy dzień nieobecności dziecka w przedszkolu jest odliczany
Przedszkole czynne jest od 6.30 do 16.30 z możliwością wydłużenia godzin stosownie do potrzeb rodziców.

Przyjmujemy dzieciaki już od 2,5 lat, które nie są jeszcze samodzielne, chodzą w pampersach. To nie jest przeszkodą – pomożemy, nauczymy jak go odstawić.

Przyjmujemy również dzieci zamieszkałe poza Jasłem!!!

14

Pomieszczenia dla dzieci to 4 nowoczesne sale zajęć dydaktycznych, szatnia, hol przystosowany do zajęć ruchowych i muzycznych. Piękny, kolorowy i wyposażony w certyfikowany sprzęt ogród przedszkolny. Łazienki zaadoptowane są dla dzieci najmłodszych. Aktualnie w przedszkolu funkcjonuje 4 oddziały, do których uczęszcza 100 dzieci /  na dziewięć godzin /.
Zajęcia: prowadzone zgodnie z podstawą programową określoną przez MEN. Wzbogacone są o programy autorskie nauczycieli przedszkola.

Szeroki pakiet zajęć dodatkowych w ramach opłaty stałej: język angielski, rytmika, zajęcia logopedyczne, zajęcia terapii pedagogicznej, wycieczki, kółko teatralne, koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi, religia.

Nauczyciele prowadzą prace wyrównującą różnorodne deficyty, prowadzą z dziećmi indywidualną pracę wspomagająco-wspierającą, pracę indywidualną z dziećmi zdolnymi. Pomagają dzieciakom czuć się bezpiecznie, kształtują poczucie własnej wartości, wprowadzają w świat znaków graficznych, przez co dzieciaki osiągają wysoki poziom gotowości szkolnej. Miła, serdeczna atmosfera wpływa na harmonijny rozwój dziecka i efektywną współpracę z rodzicami!!!

Nasz e-mail: przedszkole2@mojapoczta.net

Zapisz swoje dziecko już dziś: tel: 13 446 34 33

 

 

Konferencja prasowa dot. rozbudowy Jasielskiego Domu Kultury

Bezpłatne zajęcia z tenisa ziemnego

Obchody V rocznicy katastrofy smoleńskiej

$
0
0

DPP 14Wczoraj minęło 5 lat od katastrofy smoleńskiej, która strząsnęła Polską. Złączeni w pamięci Jaślanie spotkali się pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy - pomnikiem ,,Golgota Wschodu” przy ul. Mickiewicza w Jaśle.



Mimo trudnych okoliczności łącząc się w modlitwie składali kwiaty, zapalali znicze, wspominali tragicznie zmarłych w dniu 10 kwietnia 2010 roku. Jaślanie chcąc uczcić tych, którzy zginęli w Katyniu zainicjowali powstanie w 2010 roku pomnika. Miejsce miało zostać poświęcone tym, którzy zginęli w Katyniu, na wschodzie. 10 kwietnia - pamiętna dla wielu sobota, przywiezione na obecną ,,Golgotę Wschodu” dwa kamienie, prace przygotowawcze przerwał okropny komunikat: ,,Katastrofa Tupolewa – Prezydent RP z małżonką, pasażerowie i cała załoga zginęli! Stąd ten trzeci kamień poświęcony, z tablicą, na której jest napis poświęcony pamięci 96 osób, które poleciały do Katynia 10 kwietnia 2010 roku. Pomnik został nazwany symbolicznie ,,Golgota Wschodu".

32


DPP 13
Jadąca 10 kwietnia 2010 roku, na 70-lecie zbrodni katyńskiej delegacja, nie dotarła do celu. Tragicznie w tym dniu zginęli:
1. Kaczyński Lech, Prezydent RP
2. Kaczyńska Maria, Małżonka Prezydenta RP
3. Kaczorowski Ryszard, były Prezydent RP na uchodźstwie
4. Agacka-Indecka Joanna, Przewodniczący Naczelnej Rady Adwokackiej
5. Bąkowska Ewa, wnuczka Gen. bryg. Mieczysława Smorawińskiego
6. Błasik Andrzej, Dowódca Sił Powietrznych RP
7. Bochenek Krystyna, wicemarszałek Senatu RP
8. Borowska Anna Maria, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji
9. Borowski Bartosz, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji
10. Buk Tadeusz, Dowódca Wojsk Lądowych RP
11. Chodakowski Miron, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego
12. Cywiński Czesław, Przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy AK
13. Deptuła Leszek, przedstawiciel Parlamentu RP (PSL)
14. Dębski Zbigniew, członek Kapituły Orderu Wojennego Virtutti Militari
15. Dolniak Grzegorz, przedstawiciel Parlamentu RP (PO)
16. Doraczyńska Katarzyna, biuro prasowe Kancelarii Prezydenta
17. Duchnowski Edward, Sekretarz Generalny Związku Sybiraków
18. Fedorowicz Aleksander, tłumacz prezydenta RP
19. Fetlińska Janina, senator RP
20. Florczak Jarosław, funkcjonariusz BOR
21. Francuz Artur, funkcjonariusz BOR
22. Gągor Franciszek, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
23. Gęsicka Grażyna, przedstawiciel Parlamentu RP (PIS)
24. Gilarski Kazimierz, Dowódca Garnizonu Warszawa
25. Gosiewski Przemysław, przedstawiciel Parlamentu RP (poseł PiS)
26. Gostomski Bronisław, ks. prałat
27. Handzlik Mariusz, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP
28. Indrzejczyk Roman, Kapelan Prezydenta RP
29. Janeczek Paweł, funkcjonariusz BOR
30. Jankowski Dariusz, Biuro Obsługi Kancelarii Prezydenta RP
31. Jaruga-Nowacka Izabela, przedstawiciel Parlamentu RP (SLD)
32. Joniec Józef, Prezes Stowarzyszenia Parafiada
33. Karpiniuk Sebastian, przedstawiciel Parlamentu RP (PO)
34. Karweta Andrzej, Dowódca Marynarki Wojennej RP
35. Kazana Mariusz, Dyrektor Protokołu Dyplomatycznego MSZ
36. Kochanowski Janusz, Rzecznik Praw Obywatelskich
37. Komornicki Stanisław, Przedstawiciel Kapituły Orderu Virtutti Militari
38. Komorowski Stanisław Jerzy, Podsekretarz Stanu w MON
39. Krajewski Paweł, funkcjonariusz BOR
40. Kremer Andrzej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
41. Król Zdzisław, Kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej 1987-2007
42. Krupski Janusz, Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
43. Kurtyka Janusz, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej
44. Kwaśnik Andrzej, Kapelan Federacji Rodzin Katyńskich
45. Kwiatkowski Bronisław, Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych RP
46. Lubiński Wojciech, lekarz prezydenta RP
47. Lutoborski Tadeusz, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji
48. Mamińska Barbara, Dyrektor w Kancelarii Prezydenta RP
49. Mamontowicz-Łojek Zenona, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji
50. Melak Stefan, Prezes Komitetu Katyńskiego
51. Merta Tomasz, Podsekretarz Stanu w MKiDN
52. Michałowski Dariusz, funkcjonariusz BOR
53. Mikke Stanisław, Wiceprzewodniczący ROPWiM
54. Natalli-Świat Aleksandra, przedstawiciel Parlamentu RP (PiS)
55. Natusiewicz-Mirer Janina, działaczka społeczna
56. Nosek Piotr, funkcjonariusz BOR
57. Nurowski Piotr, szef PKOL
58. Orawiec-Löffler Bronisława, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji
59. Osiński Jan, Ordynariat Polowy Wojska Polskiego
60. Pilch Adam, Ewangelickie Duszpasterstwo Polowe
61. Piskorska Katarzyna, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji
62. Płażyński Maciej, Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
63. Płoski Tadeusz, Ordynariusz Polowy Wojska Polskiego
64. Pogródka-Węcławek Agnieszka, funkcjonariusz BOR
65. Potasiński Włodzimierz, Dowódca Wojsk Specjalnych RP
66. Przewoźnik Andrzej, Sekretarz ROPWiM
67. Putra Krzysztof, wicemarszałek Sejmu RP
68. Rumianek Ryszard, Rektor UKSW
69. Rybicki Arkadiusz, przedstawiciel Parlamentu RP
70. Seweryn Wojciech, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji
71. Skąpski Andrzej Sariusz, Prezes Federacji Rodzin Katyńskich
72. Skrzypek Sławomir, Prezes Narodowego Banku Polskiego
73. Solski Leszek, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji
74. Stasiak Władysław, szef Kancelarii Prezydenta RP
75. Surówka Jacek, funkcjonariusz BOR
76. Szczygło Aleksander, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
77. Szmajdziński Jerzy, wicemarszałek Sejmu RP
78. Szymanek-Deresz Jolanta, przedstawiciel Parlamentu RP
79. Tomaszewska Izabela, Dyrektor Zespołu Protokolarnego Prezydenta RP
80. Uleryk Marek, funkcjonariusz BOR
81. Walentynowicz Anna, legendarna działaczka Solidarności
82. Walewska-Przyjałkowska Teresa, wiceprezes Fundacji Golgota Wschodu
83. Wassermann Zbigniew, przedstawiciel Parlamentu RP
84. Woda Wiesław, przedstawiciel Parlamentu RP
85. Wojtas Edward, przedstawiciel Parlamentu RP
86. Wypych Paweł, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP
87. Zając Stanisław, senator RP
88. Zakrzeński Janusz, wybitny polski aktor
89. Zych Gabriela, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji

LISTA CZŁONKÓW ZAŁOGI 

90. Protasiuk Arkadiusz, Kapitan
91. Grzywna Robert, członek załogi
92. Michalak Andrzej, członek załogi
93. Ziętek Artur, członek załogi
94. Maciejczyk Barbara, stewardessa
95. Januszko Natalia, stewardessa
96. Moniuszko Justyna, stewardessa

85-procent kosztów przebudowy pokryje UE. Jasielski Dom Kultury jak nowy

$
0
0

Jasielski Dom Kultury jak nowyGruntowna przebudowa Jasielskiego Domu Kultury, modernizacja domu kultury w Liptowskim Mikulaszu (Słowacja) i organizacja kilku imprez kulturalnych w obu miastach, składają się na projekt „Podniesienie jakości świadczonych usług poprzez przebudowę infrastruktury kulturalnej domów kultury w Jaśle i Liptowskim Mikulaszu”, którego realizacja rozpoczęła się kilkanaście dni temu. Koszty kwalifikowane projektu wynoszą ponad 3,33 mln euro i w 85 proc. (czyli ponad 2,83 mln euro) zostaną pokryte przez Unię Europejską.


 

Przedstawieniu projektu poświęcona była konferencja prasowa, zorganizowana 9 kwietnia br. w Urzędzie Miasta Jasła, z udziałem: burmistrza Jasła Ryszarda Pabiana, jego zastępcy Antoniego Pikula, Stanisława Materniaka - prezesa Krośnieńskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego, firmy, która wygrała przetarg na wykonanie przebudowy JDK, inspektora nadzoru Stanisława Musiałka i dyrektorów obu modernizowanych placówek: Janusza Szewczyka (JDK) i René Devečki (DK w Liptowskim Mikulaszu).

{youtube}5cWT-kb2D9M{/youtube}

Cel i założenia projektu przedstawione zostały w prezentacji multimedialnej. Projekt „Podniesienie jakości świadczonych usług poprzez przebudowę infrastruktury kulturalnej domów kultury w Jaśle i Liptowskim Mikulaszu” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013. Całkowita wartość projektu wynosi 4 mln 290 tys. 981 euro, a wartość dofinansowania z EFRR – 2 mln 831 tys. 690 euro, co stanowi 85 procent całkowitych kosztów kwalifikowanych. Partnerem wiodącym jest Miasto Jasło, pierwszym partnerem projektu – Miasto Liptowski Mikulasz, drugim partnerem projektu – Jasielski Dom Kultury. Realizacja projektu ma być zakończona do 30 września br.

1


2


4

To termin wyśrubowany, ale realny, jak podkreślali na konferencji burmistrz, jego zastępca i prezes firmy prowadzącej przebudowę JDK. Na to, że jest tak krótki złożyło się kilka czynników. – Pomysł modernizacji JDK pojawił się na przełomie 2008 i 2009 roku. Wtedy zaczęliśmy przygotowywać ten projekt, natomiast wniosek złożyliśmy w 2010 roku, w ramach programu współpracy transgranicznej Polska – Słowacja. Wtedy, mimo pozytywnej oceny naszego projektu, brakło środków na jego realizację – mówi burmistrz Ryszard Pabian. - W roku 2014 pojawiła się możliwość dofinansowania. Początkowo zaproponowano nam dofinansowanie na zbyt niskim poziomie, ale pod koniec listopada okazało się, że możliwe jest dofinansowanie w wysokości 85 procent, czyli maksymalne.

5


6

Nie można było jednak wziąć projektu i od razu przystąpić do jego realizacji. W związku z tym, że od chwili złożenia projektu upłynęło kilka lat, konieczna była weryfikacja w celu dostosowania go do aktualnie obowiązujących norm i przepisów oraz uwzględnienie zmian technologii i dostępności materiałów, jakie w tym czasie nastąpiły. - Żeby obiekt mógł spełniać ponownie wszystkie normy i obowiązujące przepisy, musieliśmy dokonać poważnych zmian w dokumentacji. (...) Największe zmiany, to opracowanie nowej instalacji, klimatyzacji i wentylacji mechanicznej. Oprócz tego sala widowiskowa musi spełniać nowe wymogi jeśli chodzi o ewakuację. Dlatego musiała ulec zmianie cała część dotycząca dróg ewakuacyjnych. Trzeba było zaprojektować większe drzwi, a w sali widowiskowej uwzględnić zmianę liczby i układu foteli, aby wszelkie wymagania odnośnie ewakuacji i bezpieczeństwa pożarowego zostały spełnione. Było to bardzo trudne ze względu na ekstremalnie krótki czas. Mamy też bardzo krótki czas realizacji, bo roboty o wartości kilkunastu milionów złotych trzeba wykonać do końca września br. (...) Jest to dla nas wszystkich wyzwaniem – tłumaczy zastępca burmistrza Antoni Pikul, dodając, że dobrze, iż pieniądze na realizację tego projektu się znalazły, szkoda, że nie w takim terminie, żeby można było spokojnie pracować. - Stanęliśmy przed decyzją bardzo trudną, czy wykorzystać te pieniądze, mimo, że istnieje ryzyko, czy zdołamy dotrzymać terminu. Zdecydowaliśmy się na realizację i w tym momencie nie mamy wyjścia, tylko musimy tych terminów dotrzymać.

IMG 0019


IMG 0012

Burmistrz R. Pabian poinformował, że decyzja o realizacji projektu została podjęta 15 grudnia ub.r., a umowa podpisana 16 lutego br., po zaktualizowaniu projektu. Jego wykonawcę wyłoniono w postępowaniu przetargowym spośród 6 firm, które się zgłosiły. Wybrane zostało Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Budowlane, firma z 43-letnim stażem, która – jak podkreślił jej prezes Stanisław Materniak – nigdy nie odstąpiła od prac, których się podjęła. - Mam taką refleksję. Decyzję podejmuje się przez lata. Inwestor dostaje czas na realizację liczony w tygodniach – stwierdził S. Materniak na konferencji prasowej. Dodał, że to kolejne dla jego firmy wyzwanie tego typu, czyli do realizacji w zawrotnym tempie. Równie karkołomne terminy obowiązywały KPB przy budowie Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie i przy rewitalizacji wzgórza zamkowego z dobudową skrzydła zamku w Sanoku. Obie inwestycje ukończono w terminie. Jak stwierdził S. Materniak, przy pracy w takich warunkach nie ma szans na prowadzenie budowy w sposób konwencjonalny. Wszyscy: wykonawcy, inwestor, inspektorzy muszą wykazać maksimum dobrej woli i wszelkie wynikające w trakcie pracy problemy rozwiązywać „od ręki”, nie bacząc na to, że zgodnie z przepisami mają dużo czasu na podjęcie decyzji. - Jeżeli nie będzie współpracy pomiędzy tymi trzema instytucjami i projektantem, to będzie bardzo trudno zrealizować ten projekt. (...) Zakres prac jest olbrzymi, czasu mało, w związku z tym musi być absolutnie doskonała współpraca – przekonywał prezes KBP, dodając, że uzyskał zapewnienia od wszystkich zainteresowanych, że ewentualne decyzje będą podejmowane w możliwie najkrótszym czasie. Jego słowa potwierdził burmistrz Pabian.

111

Dopytywany o podwykonawców S. Materniak odpowiedział, że specjalistyczne prace takie jak np. wyposażenie sceny, elementy związane z akustyką, instalacje wentylacyjne itp. wykonają specjalistyczne firmy, gwarantujące najwyższą jakość. Zapewnił też, że jeżeli zajdzie taka potrzeba prace wykończeniowe będą prowadzone przez całą dobę. KPB jest na to przygotowane.

Dyrektor JDK Janusz Szewczyk oraz dyr. DK w Liptowskim Mikulaszu René Devečki przedstawili propozycje imprez kulturalnych, które odbędą się w ramach projektu „Podniesienie jakości świadczonych usług poprzez przebudowę infrastruktury kulturalnej domów kultury w Jaśle i Liptowskim Mikulaszu”w Jaśle i Liptowskim Mikulaszu.

Nic ważnego, to tylko sztuka...

$
0
0

Nic ważnego, to tylko sztuka...W dniu 10.04.2015r. odbył się wernisaż wystawy malarstwa, artysty Slavo Čupila, malarza, dr. filozofii, metodyka i pedagoga (pod tytułem: „NIC WAŻNEGO, TO TYLKO SZTUKA“) urodzonego 16 czerwca 1948 r. w Petkovciach, powiat Vranov nad Topľou (Słowacja). Fotorelacja


Maluje od dzieciństwa, ukończył Szkole Średnią Artystyczną w Bratysławie (1962-1967) a następnie studia na FF UPJŠ (1972-1977) w Prešove. W 1985 r. na Pedagogicznym Fakultecie Filozoficznym UPJŠ w Prešove, uzyskał tytuł doktora filozofii.
Po studiach pracował w różnych instytucjach kulturalnych na terenie miasta, powiatu Vranov nad Topľou na różnych stanowiskach. Był metodykiem, kierownikiem wydziału, również dyrektorem. Jednocześnie uczył rysunku w Artystycznej Szkole Podstawowej.

IS DPP 1


b
„Efektem mojej pracy pedagogicznej były i są różne wystawy i konkursy, gdzie prace moich uczniów były i są zauważane i nagradzane. W ciągu ponad 22 lat pracy zorganizowałem kształcenie artystyczne w powiecie. Jednocześnie corocznie organizowałem różne seminaria o tematyce artystycznej. Były to kontakty z profesjonalnymi artystami i teoretykami sztuki takimi jak: Dr Pichonský historyk sztuki Wschodnosłowackej Galerii w Košiciach, malarze: Juraj Kresila, Jozef Jackanič, Ivan Chapčák, rzeźbiarz Michal Czupil, itd.“ mówi o swojej pracy Slavo Čupil.
Od 2013 roku jest członkiem grupy artystycznej “L´Art per l´Art” z Francji i “Paintig the World” z Rosji.
W swojej pracy artystycznej używa głównie takich technik jak, akwarela, malarstwo olejne, rysunek. Na szczególną uwagę zasługują jego akwarele, które są niezwykle „lekkie“ a zarazem dbające o szczegół na przykład w tematach miejskich.
Wiele z prac powstało w jego ”autostudio”, to jest na siedzeniu w samochodzie, gdzie kierownica służy za sztalugę na której mocuje specjalny uchwyt na papier. Wszystko to pozwala mu tworzyć i stwarza nieograniczoną wolność przemieszczania się i malowania w każdych warunkach atmosferycznych.

IS DPP 2


„W pracowni tworzę powoli, z namysłem, akwarele maluje korzystając z różnych technik akwarelowych. Studiuje dzieła innych artystów w dziedzinie sztuki malarskiej, oczywiście, ze swoim udziałem nieformalnej i formalnej wizji świata, atmosfery, wyczucia tematów, które są wolne od zbędnych balastów wizualnych, a wszystko to powstaje w tle muzyki ambient, która uzupełnia harmonię tworzenia“ mówi artysta.
Na wystawie - w swoich pracach stara się pokazać ostatnie 10-15 lat życia, które było naznaczone licznymi podróżami i pobytami na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech, w Austrii, a także w Polsce.
Twórczość Slavo Čupila porusza dwa tematy filozoficzne: ruch wielkomiejski i przyrodę (nazwany przez Slava: „zielony ślad“). To tam przeżywa dawkę romantyzmu, czasem melancholie, które dla dzisiejszych artystów są uczuciami bardziej lub mniej obcymi. Spotkania z ludźmi i z ich codziennymi problemami są dla niego również bardzo inspirujące.
Stale walczy ze sobą o dyscyplinę, aby mógł wykorzystywać jak najlepiej czas do malowania. Wiele czasu poświęca dyskusji z kolegami malarzami, artystami i zwykłymi ludzi. Wbrew sarkastycznemu tytułowi wystawy, twórczość swoją traktuje niezwykle poważnie.
Ważną osobą w twórczości jest jego żona Olga, która jest jego pierwszym krytykiem i ma głębokie zrozumienie do tego co tworzy.
Artysta zna dobrze Polskę i Jasło. Bywał tu wiele razy, między innymi na międzynarodowym plenerze malarskim organizowanym przez JDK w 2012 r.
Na wernisaż wystawy przybyło wielu gości, ze Słowacji oprócz autora i jego małżonki były władze Vranova nad Topľou na czele z burmistrzem Janem Raganem i  Alfonz Kobielsky - dyrektor Domu Kultury jak również przyjaciele artyści i znajomi. Jasło reprezentowała wiceburmistrza Elwira Musiałowicz – Czech, dyr. JDK Janusz Szewczyk, artyści z grupy PLAJA, przyjaciele i wielu mieszkańców Jasła.

Wystawę można oglądać, jak również zakupić prace artysty Slavo Čupila i innych artystów w MalGaleria w Jaśle do końca maja.

Kurator wystawy
art. rzeźbiarz Bogdan Samborski

Dziecięce Zawody Rowerowe na Osiedlu „Górka Klasztorna”

$
0
0

Dziecięce Zawody Rowerowe na Osiedlu „Górka Klasztorna”Zarząd Osiedla „Górka Klasztorna” pragnąc propagować zdrowy tryb życia, aktywny wypoczynek i popularyzować rekreację oraz bezpieczną turystykę rowerową wśród dzieci i młodzieży na najbliższą sobotę przygotował wiele wspaniałych atrakcji.



W sobotę 18 kwietnia od godziny 14.00 na obiektach Ośrodka Rekreacyjnego przy ulicy Kwiatowej odbędą się zawody rowerowe. Zapraszamy rodziców i dzieci z naszego osiedla w wieku od 3 do 16 lat. Zawody rowerowe poprowadzą funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej. Każdy uczestnik będzie mógł pod ich fachowym okiem sprawdzić swoje umiejętności jazdy na rowerze, a także przypomnieć sobie zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.
Podczas zawodów maluchy będą poznawać znaki drogowe, natomiast starsi odświeżą swoją wiedzę w tej dziedzinie. Prowadzący zawody funkcjonariusze będą przypominać zasady prawidłowego wzywania pomocy i znajomość numerów alarmowych.
Zawodnicy zostaną dopuszczeni do udziału w zawodach po przedstawieniu pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego. Oczywiście niezbędny jest również sprawny rower i kask.
Uczestnicy otrzymają drobne upominki, dla zwycięzców organizatorzy przewidzieli nagrody rzeczowe. Zawody organizowane są przy wsparciu Burmistrza Miasta Jasła
i jasielskich firm takich jak: BGŻ w Jaśle, PPHU „ASTRA”, Multifarb w Rzeszowie Sp. z o.o. oddział w Jaśle, LOTOS Infrastruktura Jasło oraz Jasmot s.c.
O wspaniałą atmosferę zadba zespół muzyczny, zaplanowano również pokaz motorów i samochodów policyjnych.

Przewodniczący Zarządu „Górka Klasztorna”
Jan Pierzchała


Sukcesy uczestników Sceny Młodego Aktora

$
0
0

Sukcesy uczestników Sceny Młodego AktoraDwaj recytatorzy Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle w ostatnim czasie zdobywali sukcesy na wojewódzkich konkursach recytatorskich.



Miłosz Momot – uczeń III klasy Gimnazjum nr 1 w Jaśle – okazał się najlepszy w Wojewódzkim Konkursie SACRUM W LITERATURZE I SZTUCE, który odbył się 21 marca br. w Prywatnym Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu. W finale tego konkursu wystąpił również drugi uczestnik Sceny Młodego Aktora – Filip Nowak, jednak szczęście uśmiechnęło się do niego w innym konkursie. III miejsce zajął recytując wiersz Ewy Lipskiej „Z cyklu: Wielkie awarie (I)” w V Podkarpackim Konkursie Poezji Współczesnej, organizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie w dniu 10.04.15 r. Filip jest uczniem II klasy Gimnazjum nr 1 w Jaśle. Scenę Młodego Aktora w Młodzieżowym Domu Kultury prowadzi Agnieszka Kuczała.
Dumni z osiągnięć naszej zdolnej młodzieży życzymy jej dalszych sukcesów!
MDK

Szkolenie dla przyszłych winiarzy

$
0
0

Szkolenie dla przyszłych winiarzyPodkarpacka Akademia Wina w Jaśle ogłasza nabór na szkolenie pt. "Winiarstwo dla początkujących". Uczestnicy dowiedzą się m.in. o tym, jak przy zakładaniu winnicy nie popełnić nieodwracalnych błędów i jak zrobić poprawnie wino gronowe.



Szkolenie odbędzie się w dniach 16-17 maja. Pierwszego dnia (sobota) zajęcia poświęcone będą planowaniu, zakładaniu i prowadzeniu winnicy, a także produkcji wina gronowego. Będzie też o przygotowaniu gospodarstwa winiarskiego do przyjmowania enoturystów. Drugiego dnia (niedziela) organizatorzy zaplanowali wyjazd studyjny do 3 winnic w okolicach Jasła (zapoznanie się z ofertą enoturystyczną gospodarstw, zwiedzanie winnic i przetwórni, degustacja win).

39

Prowadzący: Roman Myśliwiec i Ewa Wawro. Koszt pierwszego dnia 150 zł (w cenie materiały szkoleniowe i serwis kawowy), drugiego 200 zł (w cenie transport i degustacja win).
Na szkolenia zapisywać można się poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Podkarpackiej Akademii www.akademiawina.org lub mailem na adres sekretariat@akademiawina.org
Informacje dodatkowe uzyskać można pisząc na adres sekretariat@akademiawina.org lub telefonicznie: 502 146 485.
Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe działanie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vits”. Partnerem przedsięwzięcia jest Miasto Jasło.
Ewa Wawro
prezes Fundacji „Galicja Vitia”

2

W roku jubileuszu Jasła wzmacniamy poczucie tożsamości lokalnej wśród dzieci i młodzieży

$
0
0

W roku jubileuszu Jasła wzmacniamy poczucie tożsamości lokalnej wśród dzieci i młodzieżyW dniu 27 kwietnia w auli Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle odbyła się konferencja metodyczna z zakresu regionalizmu pt. „Ziemia Jasielska naszą Małą Ojczyzną” dla dyrektorów i nauczycieli - regionalistów z miejskich przedszkoli i szkół.


Celem konferencji zorganizowanej przez Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz Zespół Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle było powołanie do życia Kół Małych Regionalistów w jasielskich przedszkolach i w klasach I - III miejskich szkół podstawowych oraz ożywienie działalności Kół Młodych Miłośników Jasła i Regionu w starszych klasach szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Te ostatnie, dzięki inicjatywie i wsparciu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, funkcjonują w niektórych szkołach już od 1995 roku. W roku jubileuszu 650 - lecia Miasta Jasła i 50 - lecia SMJiRJ postanowiono wzmocnić ich działalność oraz powołać nowe.

2


3Całe spotkanie prowadziły młode regionalistki - uczennice Gimnazjum nr 2: Magdalena Szetela i Sylwia Więcek. Oficjalnego powitania i przedstawienia idei konferencji dokonali dyrektor Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 - Aleksandra Zajdel - Kijowska oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, historyk i regionalista pracujący w tej szkole - Wiesław Hap. Następnie ten ostatni, z racji tego, że w tych dniach obchodzimy rocznicę 650 - lecia nadania Jasłu praw miejskich, wygłosił wykład połączony z prezentacją multimedialną na temat dziejów naszego miasta.
Później z częścią artystyczną pod tytułem „Innej takiej ziemi na świecie nie ma” wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle. Na program ten, przygotowany przez dzieci pod kierunkiem Katarzyny Barzyk i Barbary Myśliwiec, składały się m.in. utwory napisane przez uczniów klasy piątej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 12, bardzo interesujący „taniec ziemi” oraz piosenka „Pięknie żyć”.

4


5
6Konferencja była ukierunkowana na ożywienie działalności młodzieżowych kół regionalnych oraz na powołanie Kół Małego Regionalisty w jasielskich przedszkolach i klasach I - III miejscowych szkół podstawowych. Ich koncepcję przybliżyła Katarzyna Barzyk, polonista ZSM nr 3, członkini Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu oraz koordynatorka działalności tych kół.
W dalszej części konferencji miała miejsce oficjalna promocja drugiego wydania książki Wiesława Hapa pod tytułem „Ziemia Jasielska naszą Małą Ojczyzną”, która jest swoistym podręcznikiem do realizacji zagadnień z zakresu regionalizmu. Po kilku zdaniach jakie wygłosił na ten temat sam autor, dokładniej omówił ją, zaprezentował i przybliżył, jak z niej korzystać w pracy nauczyciela regionalisty, historyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle i członek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego - Jacek Nawrocki.
Z racji tego, że w tym jubileuszowym dla naszego miasta roku oraz w roku 50 - lecia Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, to ostatnie organizuje wiele projektów. O jednym z nich - o konkursie fotograficznym „Jasielskie w kolorze sepii” - przypomniała Katarzyna Barzyk.
Po zaprezentowaniu pięknych widoków Jasła i okolic na tle utworu Czerwonych Gitar „Niebo z moich stron” większość spośród zebranych stanęła do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Oficjalnego podsumowania i zamknięcia konferencji dokonali dyrektor Aleksandra Zajdel - Kijowska i prezes Wiesław Hap, podkreślając jeszcze raz rolę i znaczenie regionalizmu w nauczaniu i wychowaniu młodych jaślan.
Na zakończenie konferencji wszyscy obecni na niej przedstawiciele jasielskich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych otrzymali nieodpłatne pakiety publikacji regionalnych - książek i czasopism wydanych przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Trafią one do bibliotek szkolnych i przedszkolnych. Do pozostałych placówek oświatowych na terenie miasta materiały te dotrą w niedługim czasie za pośrednictwem społeczników SMJiRJ.
Uczestnikami tego ciekawego i wartościowego spotkania byli m.in. Renata Łaba - kierownik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Jasła, Henryk Zych - nestor regionalistów jasielskich i inicjator pierwszych kół regionalnych w naszym mieście, były prezes i obecny członek Zarządu SMJiRJ, Andrzej Gawlewicz - wiceprezes SMJiRJ oraz przedstawiciele (dyrektorzy lub nauczyciele) następujących placówek: Przedszkola Miejskiego nr 1, Przedszkola Miejskiego nr 2, Przedszkola Miejskiego nr 9, Przedszkola Miejskiego nr 10, „Bajkowego Przedszkola”, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 4, Zespołu Szkół Miejskich nr 2, Zespołu Szkół Miejskich nr 3, Zespołu Szkół Miejskich nr 4, I Liceum Ogólnokształcącego i Społecznego Liceum Ogólnokształcącego. W delegacjach szkolnych znaleźli się również uczniowie - przedstawiciele gimnazjów i liceów.
Oprawę muzyczną części artystycznej przygotował Janusz Budziak (ZSM nr 3), prezentacje i materiał filmowy - Ilona Dranka i Wiesław Hap (ZSM nr 3/SMJiRJ) oraz Łukasz Kotulak (SMJiRJ). Ten ostatni opracował również materiał fotograficzny. Obsługę techniczną całości zapewnił Piotr Korczyński (ZSM nr 3).

/SMJiRJ, fot. Ł. Kotulak/

Radni przyjęli programy realizowane przez PCPR

$
0
0

Radni przyjęli programy realizowane przez PCPRNa VII Sesji Rady Powiatu w Jaśle zostały uchwalone trzy programy opracowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jaśle. Dotyczą one rozwoju pieczy zastępczej, przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz promują prawidłowe metody wychowawcze.


Do zadań własnych powiatu należy opracowanie i realizacja 3-letnich powiatowych programów rozwoju pieczy zastępczej, zawierających, m.in.coroczny limit tworzenia zawodowych rodzin zastępczych.
Celem uchwalonego na sesji „Powiatowego programu rozwoju pieczy zastępczej w powiecie jasielskim na lata 2015 – 2017” jest stworzenie warunków dla skutecznego rozwoju systemu pieczy zastępczej, a w szczególności jego rodzinnych form oraz pomocy usamodzielnianym wychowankom rodzin zastępczych, placówek opiekuńczo – wychowawczych i innych instytucji.
Profilaktyka, edukacja i psychoedukacja, interwencja kryzysowa, wsparcie i ochrona osób doznających przemocy w rodzinie to główne założenia „Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2015 – 2017”.

1


2
- Dbanie o odpowiednie relacje rodzinne, ochrona dóbr osobistych, czy zapewnienie poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom spoczywa w dużej mierze na instytucjach państwowych, które powinny wspierać i obejmować pomocą osoby doznające przemocy. Istotą tworzenia i realizacji programu profilaktycznego jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie poprzez edukację społeczeństwa lokalnego, uświadamianie praw, promowanie pożądanych metod wychowawczych, a także szkolenie pracowników, którzy zajmują się niesieniem pomocy – powiedział starosta Franciszek Miśkowicz.
Trzeci z przyjętych programów –„Powiatowy Program Profilaktyczny Promujący Prawidłowe Metody Wychowawcze w Rodzinach Zagrożonych Przemocą na lata 2015 – 2017” ma na celu promowanie i wdrażanie prawidłowych metod wychowawczych w stosunku do dzieci i młodzieży w rodzinach zagrożonych przemocą.
Projekty wszystkich trzech programów opublikowano na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Jaśle www.powiat.jaslo.pl.

Nasza mała Ojczyzna na fotografii

$
0
0

Nasza mała Ojczyzna na fotografii

Jasielski Dom Kultury zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym „Nasza mała Ojczyzna”. Mogą w nim brać udział osoby dorosłe, zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy, którzy w terminie do 29 maja br. nadeślą do 5 fotografii w formacie nie mniejszym niż 21 x 30 cm. Zdjęcia należy obowiązkowo przesłać również w wersji cyfrowej na adres Jasielskiego Domu Kultury. Prace powinny zawierać: imię, nazwisko i adres autora, nr telefonu oraz adres e-mail. Wyniki konkursu oraz miejsce i termin wręczenia nagród zostaną podane na stronie JDK: www.jdkjaslo.pl.

Celem konkursu jest m.in.: pokazanie przez fotografię współczesnego Jasła, jego problemów, wartości i osiągnięć, obiektów, zjawisk społecznych, wydarzeń kulturalnych, promocja walorów turystycznych i przyrodniczych, poszukiwanie nowych form i środków wyrazu artystycznego w fotografii, zachęcenie mieszkańców do zaangażowania się we wspólne inicjatywy oraz prezentacja i promocja Partnerów Projektu podczas wystaw w Jaśle i w Liptowskim Mikulaszu. Efektem końcowym konkursu będzie publikacja albumu z nagrodzonymi i wyróżnionymi fotografiami.
- Nie stawiamy żadnych ograniczeń w interpretacji tematu, pozostawiamy także swobodę środków jego realizacji. Na konkurs nie można zgłaszać prac wcześniej nagradzanych i publikowanych, a zdjęcia nagrodzone i wyróżnione przechodzą na własność organizatora, do których nabywa prawa autorskie i majątkowe – mówi Anna Brożyna z Jasielskiego Domu Kultury. Profesjonalne jury będzie oceniać poziom artystyczny fotografii oraz zgodność z regulaminem.
Konkurs jest organizowany w ramach projektu pn. „Podniesienie jakości świadczonych usług poprzez przebudowę infrastruktury kulturalnej domów kultury w Jaśle i Liptowskim Mikulaszu”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013.

Szczegółowy regulamin znajduje się na stronie JDK http://new.jdkjaslo.pl/files/konkurs%20foto%20regulamin.pdf.

Zdjęcia należy przesłać na adres:
Jasielski Dom Kultury
ul. Modrzejewskiego 12
38 – 200 Jasło

kp (JDK)

Viewing all 1389 articles
Browse latest View live