Quantcast
Channel: Wywiady | Jasielski Portal Informacyjny - MiastoJasło.pl
Viewing all 1389 articles
Browse latest View live

Studio wokalno-instrumentalne zaprasza!


Ruszają codzienne dyżury PSPP

$
0
0

IMG 8581Od dziś ruszają dyżury członków KWW PSPP. Codziennie w dni robocze tj. od poniedziałku do piątku, w godzinach od 16 do 18, w siedzibie sztabu wyborczego przy ul. Jagiełły 50, dyżurować będą członkowie Komitetu i sztabu oraz kandydaci na radnych.


Zaczyna Andrzej Kachlik (środa), Tadeusz Górczyk (czwartek), Adam Kozak (piątek), Bogusława Wójcik (poniedziałek), Janusz Przetacznik (wtorek).

- Dla zainteresowanych dostępne będą nasze tezy programowe i ankiety – mówi Janusz Przetacznik. – Będziemy prosić odwiedzających nasze biuro o ich wypełnienie. W ankiecie pytać będziemy o to, co jest dla mieszkańców Jasła priorytetem, jakie najważniejsze zadanie lub zadania należy postawić przed nowym samorządem, jakie cele należy wyznaczyć władzom miasta i powiatu. Prowadzony będzie „zeszyt dyżurów”, który sukcesywnie zapełniany uwagami i spostrzeżeniami mieszkańców, posłuży do sformułowania konkretnych wniosków i wystąpień. Dzięki temu będziemy mogli na bieżąco weryfikować i uzupełniać program oraz strategię samorządów w oparciu o oczekiwania mieszkańców.

IMG 8568

Pytania, wnioski i uwagi można zgłaszać także drogą e-mailową: biuro@kww-pspp.pl.

Mariola Mazur

Koncert charytatywny w klubie Impresja

$
0
0

DPP jh0615Nie lada gradka dla fanów muzyki rockowej będzie miała miejsce w klubie Impresja 3go października. Grupa muzyków, na co dzień występująca w jasielskich zespołach, zagra wyjątkowy koncert.


„Spróbujemy odtworzyć klimat koncertów popularnych w latach dziewięćdziesiątych, granych przez najważniejszych artystów światowego rocka, w ramach MTV Unplugged. W skrócie rzecz biorąc, klasyczne utwory w wersjach akustycznych.” – mówi jeden z organizatorów, Paweł Kędziora.
Podobne przedsięwzięcie miało miejsce ponad rok temu w Jasielskim Domu Kultury i okazało się ogromnym sukcesem. Ani organizatorzy ani sami muzycy nie spodziewali się takiej frekwencji, która osiągnęła liczbę ponad trzystu osób. Tak jak wtedy, również teraz koncert ma charakter charytatywny.

„Koncert sprzed roku okazał się jedyny w swoim rodzaju i prawdopodobnie nie przyszło by nam do głowy, żeby to powtarzać, gdyby nie wydarzenie, jakie miało miejsce parę tygodni temu. Nasz przyjaciel, Marcin Machowski, doznał niedokrwiennego udaru mózgu, który spowodował u niego paraliż prawej strony ciała oraz silne zaburzenia mowy. Sami nie mogliśmy uwierzyć w to, co się stało. W sumie coś, co może przytrafić się absolutnie każdemu. Dodatkowym impulsem do działania dla nas jest fakt, że Machos również jest muzykiem, perkusistą odnoszącego duże sukcesy zespołu Overcolored. I choć ma ogromne szanse powrotu do zdrowia, wymaga to bardzo intensywnej rehabilitacji. A jak wiadomo, to wszystko kosztuje i to nie mało.”

Pieniądze z biletów w całości zostaną przekazane na rehabilitację. Również podczas koncertu zostaną zorganizowane licytacje przedmiotów promocyjnych (płyty, koszulki), przekazane przez muzyków.
Bilety już niedługo będą dostępne w klubie Impresja i w sklepie muzycznym Sonic na ulicy Czackiego.

Organizatorzy

Judocy ASW JUDO JASŁO medalistami Mistrzostw Polski

$
0
0

IMG 20140913 203626W Sobótce koło Wrocławia w dniu 13.09.2014 odbyły się XIV Mistrzostwa Polski Masters.


W turnieju udział wzięło ponad 250 zawodników z Rosji, Czech, Austrii, Niemiec i Polski. Turniej skierowany był do zawodników grupy seniorskiej, a nasz klub reprezentowała trójka zawodników, którzy zaprezentowali się rewelacyjnie zdobywając trzy medale.
Tytuł vice Mistrza Polski na rok 2014 wywalczyła Alicja Muszańska w kategorii wagowej do 52 kilogramów oraz Henryk Górniak walczący w kategorii do 100 kilogramów.
Brązowy medal w kategorii wagowej do 73 kilogramów wywalczył Przemysław Czarnecki.

Na uwagę zasługuje fakt, iż rok 2014 jest najlepszym pod względem sukcesów sportowych jasielskich judoków. Klub ASW JUDO JASŁO wywalczył w tym roku 7 medali Mistrzostw Polski w grupach wiekowych młodzików, juniorów młodszych oraz w grupie seniorskiej. Ponadto nasi wychowankowie odnosili sukcesy na Pucharach Polski, Międzywojewódzkich Mistrzostwach młodzików oraz wielu imprezach międzynarodowych. Zawodniczki naszego klubu powoływane były na Puchary Europy oraz konsultacje szkoleniowe prowadzone przez trenerów kadry narodowej.

IMG 20140913 202942

Wyniki te potwierdzają, że nasz klub pomimo że istnieje od 4 lat to należy do czołówki w naszym kraju zarówno w rywalizacji wśród grup młodzieżowych jak i seniorów. Sukcesy te nie byłyby możliwe gdyby nie współpraca z Urzędem Miasta Jasła, Starostwem Powiatowym w Jaśle, Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz wielu sponsorom i instytucjom wspierającym rozwój dzieci i młodzieży trenujących w naszym klubie. Wspaniałe wyniki to zasługa nie tylko trenerów, działaczy ale również rodziców, którzy aktywnie włączają się w działalność naszego klubu za co serdecznie dziękujemy.
Gratulujemy kolejnym jasielskim medalistom Mistrzostw Polski.

UKS ASW-JUDO JASŁO
www.judo-jaslo.pl

Przy parafii św. Antoniego w Jaśle - IV Spotkanie Integracyjne

$
0
0

IMG 4365PW sobotę 13 września na placu przy kościele oo. Franciszkanów odbyło się IV Spotkanie Integracyjne. W miłej, wesołej atmosferze dzieci i młodzież bawiła się uczestnicząc w wielu ciekawych konkurencjach, odbyło się również wspólne grillowanie.


Inicjatorką imprezy jest dr Maria Szańca, która wraz ze wspólnotą „Wiara i Światło” oraz ojcami Franciszkanami od czterech lat organizuje te spotkania. Spotkanie rozpoczęła msza święta, którą odprawił brat Paweł Kijko.
- Cieszymy się bardzo, że tutaj w naszym ogrodzie może się odbyć IV Spotkanie Integracyjne. Wszelka forma, która pozwala na dzielenie się radością, dawanie siebie innej osobie jest dobra. Zaczęliśmy od mszy świętej, wspólnoty ołtarza, później wspólnoty zabawy czy grilla, co pozwala na zacieśnienie tych pozytywnych relacji międzyludzkich – podkreśla brat Paweł.

IMG 4478P

IMG 4491P
Na dzieci czekało wiele gier i zabaw ruchowych m.in. z chustą klauza, które przygotowały panie z Integracyjnego Przedszkola Miejskiego nr 9. W imprezie pomagali młodzi wolontariusze ze wspólnoty Światło i Życie. Wspólnie bawili się podopieczni ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9, a także wychowankowie z Ośrodka Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jaśle. Imprezę wsparli: Cukiernia - Piekarnia „Renata” z Jasła, a także Henryk Rak i Magdalena Barzyk.
red

 

Kino JDK zainaugurowało swoją działalność

$
0
0

kinojdkW ciągu niespełna trzech miesięcy udało się stworzyć od podstaw kino o najwyższej jakości dźwięku i obrazu.


Dzięki staraniom burmistrza Andrzeja Czerneckiego, Rada Miejska Jasła przyznała na ten cel z nadwyżki budżetowej kwotę 500 tys. zł. Uroczyste otwarcie kina odbyło się 19 września br. a zainaugurował je film pt. „Złodziejka książek”.
- Całe kino, które musieliśmy zbudować od podstaw zawdzięczamy bardzo mądrej decyzji burmistrza Andrzeja Czerneckiego i Rady Miejskiej Jasła. Nie mieliśmy możliwości pozyskania środków zewnętrznych na modernizację kina Syrena, ponieważ mogły się o nie starać kina, które wyświetlają 300 filmów rocznie. Za te 500 tys. zł, kupiliśmy sprzęt najwyższej klasy: nowoczesny projektor 2D, 3D, 4K, czyli najwyższy standard. Do tego dochodzi głos, dźwięk 7.1 dolby surround, 24 głośniki i srebrny ekran. Te elementy stawiają nas na najwyższej półce kinematografii w Polsce – mówi Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

kino2
Podkreśla przy tym, że to nie koniec inwestycji. W planach jest jeszcze zakup nowych krzeseł oraz montaż klimatyzacji na sali widowiskowej. - Kino jest uzupełnieniem oferty JDK. Kiedy kilka miesięcy temu przestało funkcjonować dotychczasowe, okazało się, że kino w Jaśle jest niezwykle potrzebne. Postanowiliśmy więc wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom (…). Oferta będzie tak skonstruowana, aby bywalcy JDK nie stracili możliwości oglądania teatrów czy różnego rodzaju występów – powiedział podczas otwarcia Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Kino działa w systemie weekendowym oraz w poniedziałki. W swojej ofercie Jasielski Dom Kultury stawia głównie na nowości adresowane do odbiorcy w każdym wieku. Seanse filmowe w formacie 2D i 3D odbywają się dwa razy dziennie przez trzy dni w tygodniu: soboty i niedziele oraz tzw. tanie poniedziałki.
Szczegółowe informacje, repertuar oraz ceny biletów znajdują się na stronie JDK: www.jdkjaslo.pl w zakładce „kino” oraz na https://www.facebook.com/kino.jdk.

kp (JDK)

W jasielskim ZSM nr 3 pamiętają o przeszłości…

$
0
0

IMG 4147W 75. lat po rozpoczęciu się drugiego aktu napaści niemiecko - sowieckiej na nasz kraj po raz kolejny społeczność jasielskiego Zespołu Szkół Miejskich nr 3 złożyła hołd wszystkim walczącym i poległym za Ojczyznę w latach II wojny światowej. Był to dowód pamięci i świadomości, że to dzięki tym którzy w latach 1939-1945 walczyli i ginęli, my żyjemy dziś w wolnej Polsce.


Przed Obeliskiem Katyńskim zebrała się cała społeczność Zespołu Szkół: uczniowie Integracyjnej SP nr 12 i Gimnazjum nr 2, nauczyciele na czele z dyrekcją, przedstawiciele rodziców. Obecni byli także goście - członkowie rodzin polskich oficerów - ofiar Katynia, Charkowa i Tweru, których nazwiska widnieją na tablicy stojącego przed budynkiem szkolnym obelisku oraz są uhonorowani Dębami Katyńskimi, Państwo: Krystyna i Janusz Burbelkowie, Bożena Famurat, Zofia i Mariusz Famuratowie, Anna i Wacław Mendysowie, Paweł Okulski oraz Podkarpacki Wicekurator Oświaty - Antoni Wydro. „Jest jeden czas miłości, jest jeden czas wiary dla tych, którzy odeszli, dla tych co zostają.
Wszystko staje się jednym: żywe i umarłe, wszystko splata się w jedną narodową pamięć. Ona przeszłości i przyszłości sięga. Przez serce żywe, co w piersiach nam bije, Bo wolność to jest tyle, ilu nas poległo i wolność to jest tyle, ilu nas dziś żyje!” - tymi słowami rozpoczął prowadzący uroczystość harcerz działającej przy szkole 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy”, druh Mateusz Szot.

IMG 4123
Po wciągnięciu przez harcerski poczet flagowy na maszt flagi państwowej i odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” zabrała głos dyrektor ZSM nr 3 Aleksandra Zajdel - Kijowska. Serdecznie powitała gości i wszystkich zebranych oraz przypomniała cele, idee i historię tych patriotycznych spotkań.
Kolejnym punktem uroczystości był tradycyjny Katyński Apel Pamięci przeprowadzony przez druhny i druhów z drużyny „Lisów”. Oddano w ten sposób hołd nie tylko wywołanym szesnastu bohaterskim oficerom upamiętnionym na tablicy obelisku i zasadzonymi dębami, ale również wszystkim naszym rodakom, którzy oddali życie za Polskę w latach II wojny światowej. Po tym podniosłym apelu przedstawiciele społeczności szkolnej wraz z gośćmi złożyli przed Obeliskiem Katyńskim wiązankę kwiatów i zapalili znicz.
Istotnym elementem patriotycznego spotkania była część artystyczna. Opracował ją koordynator tego typu szkolnych uroczystości, historyk i harcmistrz Wiesław Hap, a przygotował wraz z wicedyrektor, polonistką Renatą Goleń i nauczycielem muzyki Januszem Budziakiem. Montaż słowno - muzyczny składał się z informacji historycznych dotyczących II wojny światowej oraz okolicznościowych wierszy i pieśni. W klimat spotkania wprowadziła wszystkich jedna z druhen fragmentem wspomnień harcerki z sierpnia i września 1939 roku. Później uczennice i uczniowie kreślili dalszy obraz wydarzeń z lat 1939 - 1945. Przypomnieli, że wielu Polaków poszło walczyć za Ojczyznę przeciwko niemieckim agresorom. Był wśród nich młody strzelec Kazimierz Mazurczak, poległy bohatersko na przedpolach Jasła, urodzony w naszym mieście major i pierwszy partyzant II wojny światowej Henryk Dobrzański „Hubal” oraz wielu jaślan i mieszkańców regionu.

IMG 4129
Gimnazjaliści podkreślili, że po agresji niemieckiej w dniu 1 września, Niemcy i Rosja po raz kolejny w historii zadecydowały o losach naszej Ojczyzny. 17 września 1939 r. Stalin dał rozkaz swoim żołnierzom, aby wkroczyli na ziemie II Rzeczypospolitej. Pomimo faktu, że Polacy byli całkowicie zaskoczeni wejściem Sowietów, tym swoistym uderzeniem „nożem w plecy”, nasi żołnierze bronili się przed ich nawałnicą ponad dwa tygodnie. Sowieci niezwłocznie przystąpili do masowych aresztowań. Naszych rodaków wywożono do łagrów, w głąb Rosji, na daleką Syberię - na „Nieludzką Ziemię”. A polskich oficerów potraktowano jak bandytów umieszczając w specjalnych obozach, by po kilku miesiącach na osobisty rozkaz Stalina zamordować strzałem w tył głowy. Aby zobrazować tę tragedię młodzież zaprezentowała pieśń „Katyński las” i nawiązujący do niej wiersz. Uczniowie zwrócili uwagę na fakt, że lata okupacji niemieckiej i sowieckiej były czasem wszechobecnego terroru: dręczenia fizycznego i psychicznego, łapanek, egzekucji, wywózek do obozów koncentracyjnych, łagrów i na roboty przymusowe. Polacy, którzy tam trafili nie wiedzieli czy kiedyś jeszcze ujrzą najbliższych, czasami pisali listy, m. in. taki jak ten, który zaprezentowała młodzież w pieśni „Ostatni list”.
Gimnazjaliści zacytowali również słowa Największego z Polaków - Świętego Jana Pawła II, który osobiście doświadczył tragedii wojny, a po latach skierował do narodu polskiego m.in. następujące słowa: „Dla całego pokolenia tak straszliwym wstrząsem była ostatnia wojna światowa i przeżyta w Polsce okupacja. Nie możemy zapomnieć wszystkiego, co się złożyło na doświadczenia wojny i okupacji. Nie możemy też zapomnieć bohaterstwa żołnierza polskiego, który walczył na wszystkich frontach świata "za wolność naszą i waszą".
Młodzież zwróciła uwagę na fakt, że ofiarę ostatniej wojny nie tylko poniosło kilka milionów Polaków, ale również całe miasta. Najpierw Wieluń, a potem Warszawa i Jasło, które zostało zniszczone w 97 %. Symbolami bohaterstwa i walki z wrogami naszej Ojczyzny byli obrońcy Westerplatte, harcerze - obrońcy wieży spadochronowej w Katowicach, zdobywcy Monte Cassino, ale i ci, którzy walczyli na naszym terenie: uczestnicy akcji „Gamrat”, bitwy pod Gilową Górą, czy akcji odbicia więźniów z jasielskiego więzienia o kryptonimie „Pensjonat”. O niej przypomniała piosenka, którą zaśpiewała jedna z druhen.
Ostatnia część montażu słowno - muzycznego zakończyła się bardzo jasnym przesłaniem społeczności szkolnej wyrażonej przez uczniów: „Stop wszelkim wojnom!. Nigdy więcej wojny! Chcemy żyć w pokoju i przyjaźni!”. Młodzi ludzie przypomnieli, że od mrocznych czasów dziejów ludzkości były wojny. Od tego czasu wywoływano je na różnym tle. Zawsze, i dawniej i obecnie, największym złem każdej wojny jest to, że giną niewinni ludzie, kobiety, dzieci, ludzie starsi. Wojna była, jest i będzie największym złem jakie może spotkać każdego z nas. Człowiek, który jest ofiarą tej agresji cały czas czuje się zagrożony, zaszczuty, bezradny, słaby i samotny. Nie wie co spotka go następnego dnia. Ciągła obawa przed śmiercią, represjami, losem najbliższych wywołuje jego lęk i niepokój. Czasami ta trauma towarzyszy człowiekowi przez całe życie, do dzisiaj, jak to ma miejsce u osób, które pamiętają jeszcze z autopsji ostatnią wojnę.
Na zakończenie przedstawiciel uczniów odczytał krótki apel: „Dziś, na początku XXI wieku także mamy do czynienia z wojnami. Toczą się one na ziemi irackiej, afgańskiej, syryjskiej, palestyńskiej i izraelskiej, czy tak blisko nas, na terenie sąsiedniej Ukrainy. Wszędzie tam wojna sieje zło, nienawiść, pogardę i łzy niewinnych ludzi. Wszyscy ludzie na całym świecie powinni się razem połączyć w działaniach, które mają na celu przerwanie wojen i rozwiązywanie wszelkich spornych spraw na płaszczyźnie rozmów i dialogu. Starajmy się wyrzucić z siebie nienawiść i wrogość, nauczmy się ze sobą rozmawiać i przebaczać. Nie wstydźmy się wołać: Nigdy więcej wojny! Kto jak kto, ale my Polacy, my mieszkańcy Jasła mamy do tego największe prawo, a nawet obowiązek!”
W trakcie tego spotkania głos zabrali również przybyli goście. Najpierw słowa podziękowania za zaproszenie skierował do gospodarzy Podkarpacki Wicekurator Oświaty Antoni Wydro. Zwrócił on uwagę na celowość i głęboki sens organizowania takich uroczystości, a szczególnie podtrzymywania i rozbudzania wśród uczniów wartości patriotycznych wynikających z naszej historii. Na przykładzie szesnastu oficerów, którzy są uhonorowani Dębami Katyńskimi rosnącymi obok szkoły podkreślił rolę bohaterów walczących za Polskę, zwrócił też uwagę na zło wojny i na fakt, że kolejna wojna znów toczy się niedaleko nas. Bardzo emocjonalne było wystąpienie P. Bożeny Famurat, córki majora Wojska Polskiego Stanisława Sachy, zamordowanego przez NKWD w Charkowie. Serdecznie podziękowała za kolejne wzruszenia jakich doświadcza na tych spotkaniach będących pięknymi lekcjami historii i patriotyzmu oraz podzieliła się swoimi wspomnieniami.
Uroczystość zakończyła się oddaniem honorów przed Obeliskiem Katyńskim przez poczty sztandarowe: ISP nr 12, Gimnazjum nr 2 z O.I. im. I. Łukasiewicza i 139. DH im. płk. Lisa - Kuli oraz ich odmaszerowaniem. Po nich teren placu opuścili goście i wszyscy pozostali zebrani. Na dłużej pozostała tylko harcerska warta przy obelisku i wisząca na maszcie biało - czerwona flaga… .

/inf. i fot. ZSM nr 3 w Jaśle/

Zderzenie naczepy z dostawczym fordem

$
0
0

1972197788Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, który miał miejsce na drodze relacji Jasło - Gorlice.


W Siedliskach Sławęcińskich dostawczy ford wypadł z jezdni po zderzeniu z naczepą tira. W wypadku ucierpiały podróżujące fordem trzy osoby, która z obrażeniami trafiły do szpitala.

Dziś około godz. 9.30 dyżurny komendy został powiadomiony, że w Siedliskach Sławęcińskich doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Na miejsce skierowani zostali funkcjonariusze z posterunku w Skołyszynie. Policjanci na podstawie oględzin i rozmów na miejscu zdarzenia ustalili wstępne okoliczności wypadku.

Z zebranych dotychczas informacji wynika, że na łuku drogi zarzuciło na przeciwny pas ruchu naczepę jadącej w kierunku Gorlic ciężarowej scanii, która uderzyła w nadjeżdżającego forda transita. W wyniku zderzenia się pojazdów ford wypadł z jezdni, po czym zsunął się z przydrożnej skarpy i przewrócił na bok.

W wypadku ranne zostały trzy osoby podróżujące dostawczym fordem, które trafiły do jasielskiego szpitala. Kierowca i jedna z pasażerek nie ucierpieli poważnie w zdarzeniu. Druga z jadących samochodem kobiet wymagała pomocy lekarskiej. Kierowca ciężarowej scanii nie doznał obrażeń. Uczestnicy wypadku byli trzeźwi.

Policjanci przeprowadzili oględziny pojazdów i miejsca wypadku, zabezpieczyli ślady, wykonali dokumentację fotograficzną. Okoliczności zdarzenia będą wyjaśniane w toku prowadzonego postępowania.

KPP Jasło


Komisja Europejska podkreśla szczególne znaczenie Programu Polska Wschodnia

$
0
0

zdjeciePodczas dzisiejszej konferencji prasowej europoseł Tomasz Poręba przedstawił odpowiedzi Komisji Europejskiej na jego interpelacje w sprawie Programu Operacyjnego Polska Wschodnia i opłat za użytkowanie niemieckich dróg.


Kilka tygodni temu, po niepokojących doniesieniach polskiego rządu o tym, że Komisja Europejska zaleca rezygnację z realizacji PO Polska Wschodnia lub ograniczenie zakresu jego wsparcia, Tomasz Poręba skierował interpelację do KE.

"PO Polska Wschodnia to strategiczny i sprawdzony instrument wsparcia finansowego, ukierunkowany bezpośrednio na rozwiązywanie konkretnych problemów zidentyfikowanych na poziomie makroregionu. Województwa Polski Wschodniej to obszar o najniższym poziomie rozwoju gospodarczego w Polsce i jeden z najsłabiej rozwiniętych regionów w Europie" - przekonywał w swojej interpelacji Tomasz Poręba.

W odpowiedzi Komisja Europejska przyznała, że "do tej pory program stanowił wartość dodaną dla rozwoju Polski Wschodniej" i "nie kwestionuje szczególnej sytuacji społeczno-gospodarczej Polski Wschodniej ani potrzeby dalszego wsparcia na tym obszarze". Jednocześnie podkreślono, że dyskusje na temat PO Polska Wschodnia na lata 2014-2020 rozpoczęły się w lipcu 2014 roku i nadal są w toku.

"Komisja docenia program Polska Wschodnia - to dobry sygnał. Trzeba robić wszystko, by ten program był skutecznie realizowany w nowej perspektywie budżetowej" - mówi Tomasz Poręba. Europoseł Poręba w ostatnim czasie zwrócił się również do KE z pytaniem w sprawie wprowadzenia opłat za korzystanie ze wszystkich niemieckich dróg.

Od początku 2016 r. niemiecki rząd planuje wprowadzenie opłat (w postaci winiet) za korzystanie ze wszystkich niemieckich dróg. "Koszty nowych opłat mają ponieść przede wszystkim obcokrajowcy, ponieważ obywatele niemieccy otrzymają rekompensatę w postaci obniżenia podatku od samochodów" - wskazywał Tomasz Poręba, apelując do KE o zajęcie stanowiska w sprawie ewidentnej dyskryminacji obywateli krajów UE przez Niemcy.

W swojej odpowiedzi Komisja Europejska podkreśliła, że jest w tej sprawie w stałym kontakcie z władzami niemieckimi. "Nowy system opłat drogowych nie powinien dyskryminować zagranicznych użytkowników" - czytamy w odpowiedzi KE. Z informacji KE wynika, że żaden projekt przepisów nie został jednak jeszcze opracowany. "Komisja nie może ocenić systemu w oparciu tylko o wstępną wizję" - napisano w odpowiedzi.

Biuro prasowe

Mieszkańcy zgłaszali swoje uwagi

$
0
0

J.PrzetacznikTydzień temu KWW Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami rozpoczęło cykl codziennych spotkań z mieszkańcami Jasła i powiatu jasielskiego. Było o czym rozmawiać, odwiedzający biuro PSPP zgłaszali bardzo ważne problemy, które trzeba czym prędzej rozwiązać.


Pierwszy dyżur w biurze PSPP pełnił Andrzej Kachlik. – Odwiedzającym nas mieszkańcom przekazujemy ankiety, w których prosimy, by wypowiadali się na tematy związane ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi i problemami, które chcieliby, aby w najbliższej kadencji, zarówno w mieście jak i powiecie, znalazły rozwiązanie – relacjonuje A.Kachlik. - Ale przede wszystkim zapraszamy mieszkańców do aktywności, do włączenia się w prace porozumienia Ponad Podziałami, po to, by to w większości mieszkańcy miasta i powiatu tworzyli program dla przyszłej Rady Miasta i Rady Powiatu.
Tematem przewodnim rozmów Andrzeja Kachlika z mieszkańcami Jasła jest i będzie także podczas kolejnych spotkań, pomysł utworzenia tzw. budżetu obywatelskiego, którego Kachlik jest orędownikiem. – Wiele miast w Polsce, by zaangażować mieszkańców w prace samorządu utworzyły już budżety obywatelskie. Przykładem są chociażby Przemyśl czy Rzeszów. Polega to na tym, że część środków, które znajdują się w budżecie, przeznaczane są do dyspozycji mieszkańców miasta na realizację najciekawszych przedsięwzięć o charakterze lokalnym, miejscowym.

W czwartek w biurze PSPP dyżurował Tadeusz Górczyk. Tematem przewodnim jego rozmów z mieszkańcami było bezpieczeństwo. – Zapytano mnie m.in. o to, co będzie ze Strażą Miejską. Nie chciałbym tu popadać w populizm i rzucać hasła, że zlikwidujemy Straż Miejską, ale na pewno się temu tematowi dobrze przyjrzymy. Straż Miejska powinna powrócić do swoich korzeni i stać na straży przestrzegania porządku w gminie. Będziemy patrzeć, na ile Straż Miejska realizuje zadania na potrzeby samorządu, a na ile jest uzupełnieniem działań służb państwowych, czyli policji i straży pożarnej – wyjaśnia T.Górczyk.
W piątek na pytania mieszkańców odpowiadał Adam Kozak. Jedną z osób, która odwiedziła nasze biuro była pani, która pytała, w jaki sposób można pomóc ludziom bez pracy, którzy chcieliby rozpocząć własną działalność gospodarczą. - Mamy w tej sprawie określone stanowisko, będziemy starać się o utworzenie funduszu poręczeń kredytowych, po to by młoda osoba, która ma szansę uruchomić własną działalność i mogłaby otrzymać na ten cel pożyczkę z Powiatowego Urzędu Pracy mogła liczyć na konieczne poręczenie majątkowe od samorządu, a nie poprzez szukanie w rodzinie czy po znajomych, co czasem bywa nie do osiągnięcia. Chcielibyśmy, aby taki fundusz poręczeń zaistniał przy udziale środków samorządów, po to by młode osoby nie bały się podejmować działalności gospodarczej, odchodząc z dobrym pomysłem spod drzwi PUP, tylko dlatego, że nie udało się zdobyć poręczenia osób pracujących, które mogłyby gwarantować, że ten ich pomysł na biznes i ta pożyczka nie pójdą na marne – podkreśla A.Kozak.
W poniedziałek w biurze PSPP na mieszkańców czekała Bogusława Wójcik. Pytano ją m.in. o to, w jaki sposób samorząd może wpłynąć na poprawę obsługi służby zdrowia w mieście i powiecie, bezpieczeństwo na drogach. – Temat jest trudny, jest to zadanie powiatu i dobrze, że z naszego grona będą kandydować do Rady Powiatu osoby , które dobrze znają problemy służby zdrowia i w sposób fachowy/kompetentny/profesjonalny będą mogły podejść do tego tematu. Realizując wniosek mieszkanki, nie czekając na wybory, już teraz występuję do burmistrza o poprawę bezpieczeństwa pieszych, szczególnie dzieci, na ulicy Baczyńskiego – mówi B.Wójcik.

Na zakończenie pierwszego tygodnia dyżurów z mieszkańcami spotkał się Janusz Przetacznik. Z racji, że jest on prezesem Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, odwiedzającym nasuwały się pytania o bezpieczeństwo socjalne. – Pytano mnie o to, czy wzrosną w przyszłym roku usługi komunalne i jak będzie wyglądała gospodarka śmieciowa, czy wzrosną ceny za dostawę energii. Ludzie są zaniepokojeni sprawami związanymi z Ukrainą i dostawą gazu. Z naszego punktu widzenia postaramy się zadbać o to, aby nie wzrastały nadmiernie podatki lokalne, aby ceny usług komunalnych były na tzw. zero+, czyli by przedsiębiorstwa samorządowe nie prowadziły gospodarki nastawionej na osiągnięcie zysku. Jeśli chodzi o gospodarkę śmieciową, to dokładnie przyjrzymy się temu, ponieważ nie może trwać dłużej taka sytuacja, że za wywóz i utylizację śmieci płacą tylko ludzie uczciwi, którzy po obywatelsku składają deklarację. Wg dostępnych informacji i analizie sprawozdania za I półrocze nadal poza systemem śmieciowym pozostaje około 15-20 % mieszkańców i firm – podkreśla J.Przetacznik.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania biura KWW PSPP. Dyżury członków Komitetu i sztabu oraz kandydatów na radnych pełnione są codziennie w dni robocze tj. od poniedziałku do piątku, w godzinach od 16 do 18, w siedzibie sztabu wyborczego przy ul. Jagiełły 50.

Mariola Mazur

Ogólnopolska Konferencja pt. „Bezpieczny w pracy”

$
0
0

PLAKAT-2Pod naszym patronatem! Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie oraz Politechnika Rzeszowska serdecznie zapraszają na Ogólnopolską Konferencję pt. „Bezpieczny w pracy”.

6 listopada 2014r. godz. 10:00
Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne Politechniki Rzeszowskiej
Rzeszów - al. Powstańców Warszawy 12.

Konferencja jest skierowana do pracodawców, pracowników i ich bezpośrednich przełożonych, zatrudnionych w sektorach o wysokim poziomie zagrożeń zawodowych, w szczególności w przemyśle przetwórczym, mikro i małych przedsiębiorców w zakresie poprawy standardów bezpieczeństwa pracy w zakładach, a także wszystkich zainteresowanych problematyką ochrony pracy oraz zagrożeniami których źródłem są czynniki szkodliwe bądź uciążliwe występujące w środowisku pracy.

Wśród prelegentów znajdują się przedstawiciele: Państwowej Inspekcji Pracy, Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, Urzędu Dozoru Technicznego, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy, pracownicy naukowi Politechniki Rzeszowskiej. 

Program konferencji jest dostępny na stronie internetowej Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie: http://rzeszow.pip.gov.pl/pl/

Zgłoszenia uczestnictwa prosimy kierować w terminie do 27 października br.
na adres: barbara.niziol@rzeszow.pip.gov.pl lub tadeusz.klos@rzeszow.pip.gov.pl.

Liczba miejsc ograniczona. UCZESTNICTWO BEZPŁATNE

WOJCIECH DYLĄG

„Symphonica” w JDK

$
0
0

IS DPP 175Mocne dźwięki gitar współgrające z szlachetnym brzmieniem orkiestry symfonicznej i śpiewem artystów, wykonujących ponadczasowe rockowe i metalowe ballady złożyły się na koncert „Symphonica”. Fotorelacja


Znakomity dźwięk, ruch i światło współtworzyły muzyczny spektakl, który odbył się w środę w Jasielskim Domu Kultury. Oczarowana koncertem publiczność nagrodziła artystów kilkuminutową owacją na stojąco.

IS DPP 26

- Koncert ma na celu nie tylko upamiętnić 70. rocznicę wysiedlenia i zburzenia Jasła. – powitał przybyłych Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła. - Muzyka rockowa, którą moje pokolenie bardzo dobrze pamięta i część młodej widowni pewnie też zna, w przedstawieniu symfoniczno – rockowym doskonale wpisuje się w klimat Jasła, miasta, które odrodziło się z gruzów i popiołu, „Miasta Feniksa”.
Tę blisko dwugodzinną muzyczna ucztę rozpoczął utwór „Smoke On The Water” z repertuaru Deep Purple w znakomitej interpretacji Kasi Stanek, Doroty Lembicz, Mateusza Ziółko i Karola Śmiałka. Po tym energetycznym wstępie zrobiło się przez chwilę lirycznie i nastrojowo przy pierwszych dźwiękach… „Smells Like Teen Spirit” Nirvany w wykonaniu Kasi Stanek i Doroty Lembicz. Później nagranie nabrało tempa i energii zbliżonej do oryginału. Po tak mocnym wstępie klasyki rocka, przyszedł czas na balladę „Not Strong Enough” fińskiego kwartetu smyczkowego Apocalyptica. Tego wieczoru nie zapomniano także o miłośnikach opery. Przybyli na koncert mogli wysłuchać tytułowego utworu z musicalu Andrew Lloyda Webbera – „Phantom of the Opera” w wykonaniu duetu Sylwia Lorens – Mateusz Ziółko oraz arii „Carmen” z opery Georges'a Bizeta. Podczas tego muzycznego spektaklu nie zabrakło zaskakujących momentów, jak chociażby całkowicie symfoniczna wersja utworu „In Bloom” Nirvany, czy pięknego pokazu tańca w wykonaniu Agaty Glenc, która niespodziewanie wyłoniła się spośród widzów, aby wrócić na scenę. Na to multimedialne widowisko muzyczne złożyły się również utwory, które podniosły temperaturę na widowni. Były to: „Sweet Child O’ Mine” grupy Guns N’ Roses, a także „Highway To Hell” z repertuaru AC/DC, „Enter Sandman” Metallicy czy wykonane przez wszystkich wokalistów na końcu nieśmiertelne „The Final Countdown” szwedzkiej grupy Europe.

IS DPP 56
Publiczność nie chciała szybko rozstać się z artystami i gromkimi brawami ponownie wywołała ich na scenę. Na bis artyści wykonali utwór „Pomaluj moje sny” z repertuaru Tadeusza Nalepy, a także ponownie „Finałowe odliczanie”.

IS DPP 300
Koncert odbył się w ramach 70. rocznicy wysiedlenia i zniszczenia Jasła, pod patronatem Burmistrza Miasta Jasła.
pch

Inauguracyjne szkolenie w Podkarpackiej Akademii Wina

$
0
0

kpw00002Fundacja Galicja Vitis zaprasza na szkolenie: "Uprawa winorośli i produkcja wina z elementami enoturystyki", które będzie równocześnie inauguracją działalności Podkarpackiej Akademii Wina.


Podkarpacka Akademii Wina w siedzibą w Jaśle rozpoczyna działalność od szkolenia dla początkujących winiarzy. Inauguracyjne szkolenie odbędzie się w dniach 18-19 października br.

I dzień:
- termin szkolenia: sobota 18 października w Jaśle, godz. 9.00
- miejsce szkolenia: siedziba Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle (Pałac Sroczyńskich), ul. Tadeusza Sroczyńskiego 2.

II dzień:
- termin szkolenia: niedziela 19 października - godz. 9.00
- miejsce szkolenia: wyjazd studyjny do 3 winnic w okolicach Jasła (Winnica Sztukówka, Winnica Dwie Granice, Winnica Jana).

Szkolenia są w znacznym stopniu dofinansowane - koszt sobotnich zajęć teoretycznych 50 zł od osoby. Niedzielny wyjazd studyjny będzie się wiązał z odpłatnością uczestników za degustacje win w odwiedzanych winnicach (30-40 zł/os).

Opłatę w kwocie 50 zł należy wpłacać na konto Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. nr. 64 2030 0045 1110 0000 0382 1820 z dopiskiem w tytule przelewu "szkolenie".

Zapisy na szkolenie przyjmujemy oraz udzielamy dodatkowych informacji pod adresem e-mail: redakcja@naszewinnice.pl, lub tel. 502 146 485
Liczba miejsc ograniczona do 40 osób, decyduje kolejność zgłoszeń.

W zgłoszeniu należy podać: nazwisko, imię, PESEL, adres zamieszkania, telefon, email oraz dołączyć dowód wpłaty na podane wyżej konto.

Szczegółowy program oraz tematyka szkolenia:
18.10.2014:
- godz. 9.00 - uroczysta inauguracja działalności Podkarpackiej Akademii Wina z udziałem uczestników szkolenia oraz zaproszonych gości,
- godz. 10.00 - 13.00 - "Zakładanie i prowadzenie winnicy" - wykładowca Roman Myśliwiec
(wybór lokalizacji winnicy, materiał sadzeniowy, dobór odmian, cięcie i formowanie krzewów, pielęgnacja gleby, nawożenie, ochrona przed mrozami, chorobami i szkodnikami),
- godz. 13.00 - 14.00 - przerwa obiadowa,
- godz. 14.00 - 15.00 - "Wino i turystyka" - wykładowca Ewa Wawro,
(standardy oferty przygotowanej dla enoturystów; degustacja, zwiedzanie, prelekcje, sprzedaż wina w gospodarstwie i poprzez internet, wizualizacja gospodarstwa winiarskiego, działania okołowiniarskie, winiarska ścieżka, podstawy PR w winnicy),
- godz. 15.00 - 17.00 - "Wyrób wina w gospodarstwie winiarskim" - wykładowca Wojciech Bosak
(definicja wina, podstawowe właściwości fizykochemiczne winogron jako surowca winiarskiego, wstępny przerób winogron, obróbka moszczu, maceracja fermentacja, FJM, pielęgnacja i dojrzewanie wina, wyrób win specjalnych).
Łącznie 6 godzin (zegarowych) wykładów w formie prezentacji multimedialnej.

19.10.2014:
- godz. 9.00 - 17.00 - wyjazd studyjny do 3 winnic w okolicach Jasła (Winnica Sztukówka, Winnica Dwie Granice, Winnica Jana). (Zapoznanie się z ofertą enoturystyczną gospodarstw, zwiedzanie winnic i przetwórni, degustacja win).

Jeszcze w tym roku planowane są weekendowe szkolenia dla sommelierów, adresowane głównie do restauratorów oraz szkolenie z podstaw oceny degustacyjnej wina. Sztandarowym projektem PAW będzie roczny kurs winiarski. Dla słuchaczy zaplanowano 320 godzin zajęć; spotykać się będą podczas 20 zjazdów. Kurs rozpocznie się w lutym, przed rozpoczęciem wegetacji winorośli, a zakończy się rok później egzaminem, w trakcie którego każdy z uczestników będzie musiał m.in. zaprezentować samodzielnie zrobione wino.

Partnerem organizacyjnym PAW jest Miasto Jasło, partnerem medialnym portal Nasze Winnice.

Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa GALICJA VITIS

Nagrodzeni w Kampanii Trzeźwy Umysł

$
0
0

219 uczniów z jasielskich szkół podstawowych i gimnazjów otrzymało dzisiaj nagrody w ramach ogólnopolskiej Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2014.


W ramach tegorocznej kampanii odbyło się pięć konkursów indywidualnych – dwa dla uczniów szkół podstawowych i trzy dla gimnazjalistów. W konkursach plastyczno-literackich uczniowie mieli za zadanie namalować lub opisać w jaki sposób spędzają wolny czas, w konkursie ulotkowym odpowiedzieć na pięć pytań dotyczących narciarstwa. Gimnazjaliści zmagali się także z zadaniami przez internet, szukając odpowiedzi na pięć podchwytliwych pytań o medalistów sportów zimowych oraz prezentując swoje sylwetki w konkursie „Szukamy Młodych mistrzów – Bezkonkurencyjni”.

1

Nagrodzeni uczniowie:
Kinga Moskal (Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 12), Bartosz Owsianka (Szkoła Podstawowa nr 10), Julia Palacz (Szkoła Podstawowa nr 5), Aleksandra Bajorek (Szkoła Podstawowa nr 7), Emilia Chrzanowska (Szkoła Podstawowa nr 1), Weronika Kwilosz (Zespół Szkół Miejskich nr 5), Weronika Serwa (Gimnazjum nr 4), Oliwia Kaszowicz (Zespół Szkół Miejskich nr 2), Izabela Stój (Szkoła Podstawowa nr 2), Julia Stygar (Szkoła Podstawowa nr 6), Erwin Dedo (Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi), Jakub Szajna (Szkoła Podstawowa nr 4), Izabela Piątek (Gimnazjum nr 1), Mateusz Kozioł (Gimnazjum nr 1), Julia Dołęga (Gimnazjum nr 1), Julia Wietecka (Gimnazjum nr 1), Michał Jarecki (Gimnazjum nr 1), Dominika Śmietana (Gimnazjum nr 4), Natalia Klęba (Gimnazjum nr 4).

UMJ

Szansa na wsparcie dla młodych przedsiębiorców

$
0
0

kamysz-1Utworzenie Jasielskiego Centrum Coworkingowego o zasięgu subregionalnym było głównym tematem spotkania Andrzeja Czerneckiego, burmistrza Jasła z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, ministrem pracy i polityki społecznej.


Jasielskie Centrum Coworkingowe, którego głównym celem będzie zwiększenie innowacyjności i kreatywności, zwłaszcza wśród osób młodych zamieszkujących Jasło i subregion jasielski, ma służyć także poprawie dynamiki zakładania nowych mikroprzedsiębiorstw, szczególnie w zakresie technologii informatycznych, usług internetowych, działalności projektowej oraz innych usług doradczych i specjalistycznych świadczonych na dystans, ma być także wsparciem do budowy powiązań kooperacyjnych pomiędzy lokalnymi mikroprzedsiębiorstwami.

- W Jaśle oraz na obszarze subregionu jasielskiego nie powstał jak dotąd ośrodek przeznaczony do wspierania kreatywności i przedsiębiorczości młodych ludzi. W kilku miastach w Polsce w ostatnich latach powstały przeznaczone do tego celu tzw. centra coworkingowe, czyli miejsca, gdzie początkujący przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z miejsca, sprzętu biurowego oraz wsparcia u progu swej aktywności gospodarczej. Utworzenie projektowanego centrum wypełni istniejącą w powiecie jasielskim lukę, jaką jest brak ośrodka wspomagającego rozwój pracy wspólnej i pracy twórczej oraz stymulujący do zakładania nowych przedsiębiorstw, zwłaszcza w obszarach wolnych zawodów i działalności kreatywnej – podkreśla burmistrz Czernecki.

centrum

Według ministra Kosiniaka-Kamysza zainicjowanie działalności centrum byłoby z pewnością dobrym i interesującym rozwiązaniem. Podobne centra sprawdzają się w kilku innych miastach, dlatego też projekt jasielski zostanie uważnie przeanalizowany i ma szansę w stosunkowo niedługim czasie uzyskać istotne wsparcie.

Projektowane Jasielskie Centrum Coworkingowe jest przedsięwzięciem inicjowanym przez Miasto Jasło. Idea centrum jest zgodna z polityką rozwoju w zakresie rozwoju przedsiębiorczości, nakreślonej w Strategii Rozwoju Miasta Jasła, programami wynikającymi z tej strategii oraz wdrażaną na obszarze powiatu jasielskiego Zintegrowaną Strategią Świadczenia Usług Publicznych dla Jasielskiego obszaru funkcjonalnego na lata 2014-2020.

Na potrzeby Centrum zostanie przeznaczona część budynku usytuowanego w centrum Jasła przy ulicy Wincentego Pola (dawne Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych).

UMJ


Tomasz Poręba spotkał się z kandydatką na komisarza ds. rozwoju regionalnego

$
0
0

26.09.2014.2Europoseł Tomasz Poręba spotkał się z Coriną Crețu, kandydatką na komisarza ds. rozwoju regionalnego. "Pani Crețu zaznaczyła, że priorytetem będzie dla niej pomoc najsłabiej rozwiniętym regionom UE" - mówi europoseł PiS.


W najbliższych dniach w Parlamencie Europejskim odbędą się przesłuchania kandydatów na komisarzy w Komisji Europejskiej. Europoseł PiS spotkał się z pochodzącą z Rumunii Coriną Crețu, kandydatką na komisarza ds. rozwoju regionalnego, z którą rozmawiał o możliwości podejmowania przez nową Komisję Europejską działań na rzecz rozwoju Podkarpacia.
"Pani Crețu wielokrotnie podkreślała, że reprezentujemy tę samą część Europy, co wskazuje, że doskonale rozumie potrzeby i specyfikę Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedział Tomasz Poręba.
W rozmowie z Coriną Crețu Tomasz Poręba mówił o podejmowanych przez niego w poprzedniej kadencji inicjatywach na rzecz stworzenia strategii makroregionalnej dla regionu Karpat. Europoseł PiS przekonywał, że powstanie strategii byłoby ważnym impulsem dla rozwoju społeczno-gospodarczego i infrastrukturalnego Podkarpacia, które boryka się z licznymi problemami, m.in. z bardzo wysokim bezrobociem wśród ludzi młodych. "Pani Corina Crețu wykazała zainteresowanie tym tematem i zaznaczyła, że działania w zakresie strategii makroregionalnej dla regionu Karpat powinny być podejmowane w oparciu o rozwiązania zastosowane w przypadku strategii alpejskiej. Przygotowanie i wdrożenie tej strategii może stanowić wzór dla instytucji przygotowujących strategię karpacką. Podkreśliła jednocześnie, że dużo będzie zależało od współpracy między rządami" - mówił europoseł Poręba.
"Spotkanie na pewno daje nadzieję na owocną współpracę w przyszłości, jeśli pani Crețu zostanie wybrana na stanowisko komisarza. Pani Cretu reprezentuje jeden z nowoprzyjętych do UE krajów Europy Wschodniej i widać, że jest otwarta na rozmowy o potrzebach tego regionu. Zaznaczyła, że jej głównym zadaniem będzie wyrównywanie różnic rozwojowych między poszczególnymi regionami UE" - powiedział Tomasz Poręba.

Czytamy razem! Dołącz do nas i pobij rekord!

$
0
0

JASŁO REKORD-CZYTANIA -IX-FESTIWAL-POEZJI-I-PROZY

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle ogłasza pełną mobilizację czytających jaślan! Wiemy, że czytacie, bo spotykamy Was codziennie, więc zapraszamy: pokażmy, że Jasło czyta i spróbujmy pobić rekord we wspólnym czytaniu!
Pomysł jest prosty: wystarczy 30 września wziąć dowolnie wybraną książkę, przyjść na jasielski Rynek, zarejestrować się jako uczestnik bicia rekordu i… przez trzydzieści minut po prostu czytać w jak największym gronie pasjonatów literatury! Dotychczasowy rekord to 282 osoby wspólnie czytające podczas tegorocznego Big Book Festivalu w Warszawie – my jesteśmy przekonani, że może nas być więcej! Tym bardziej, że podczas wydarzenia będzie też okazja do spotkania ze specjalnym gościem – o polszczyźnie starszej i najmłodszej opowie uczestnikom prof. dr hab. Kazimierz Ożóg.
Startujemy o 11:00, rejestracja uczestników będzie odbywać się na Rynku od 10:30.
W przypadku niesprzyjającej pogody impreza odbędzie się w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury. Na tych, którzy poczują nagłą chęć czytania w ostatniej chwili, i nie będą mieć własnych książek, będzie czekać mała plenerowa biblioteczka. Zapraszamy!
Impreza „Czytamy razem!” odbywa się w ramach IX Festiwalu Poezji, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle. Partnerem wydarzenia jest Jasielski Dom Kultury.
Patronat medialny nad Festiwalem: miastojaslo.pl.

MBP w Jaśle

Tesco dla Szkół rozbudza w uczniach z województwa podkarpackiego „Kulinarnych odkrywców”

$
0
0

TDS logo kucharz 131 września pod hasłem „Kulinarni odkrywcy” ruszyła 12. edycja programu Tesco dla Szkół, który tym razem koncentruje się na edukacji kulinarnej uczniów.


W poprzednim roku szkolnym ponad 300 dzieci z województwa podkarpackiego czynnie zaangażowało się w konkurs kręcąc w sumie 32 filmy konkursowe, w tym zespół z Krasiczyna znalazły się na podium, zdobywając dla szkoły i uczniów cenne nagrody. Szkoły z regionu, które chcą powtórzyć ten sukces, mogą już zgłaszać się do konkursu.
Badania Tesco dla Szkół – „Kulinarni odkrywcy” wykazały, że aż 90% uczniów potrafi zrobić sobie kanapkę, jednak tylko 47% pokroi sobie chleb lub wędlinę. Jak się okazuje - dzieci w kuchni nie są wystarczająco samodzielne. Z przygotowywaniem ciepłych potraw jest jeszcze trudniej - tylko 5 % dzieci w wieku 6-16 lat samodzielnie ugotuje zupę. Dzieci, które nie radzą sobie w kuchni, w 70% przypadków sięgają po niezdrowe przekąski, by nasycić głód. Efekt to coraz większa liczba otyłych dzieci w Polsce. Wyniki badań wskazują, że bardzo ważne jest rozbudzanie zainteresowania kulinariami od najmłodszych lat, kiedy dzieci najchętniej przebywają w kuchni. „Jedzenie przygotowane własnoręcznie zawsze lepiej smakuje, a przede wszystkim jest zdrowsze od jedzenia w fast foodach. Dodatkowo dzięki eksperymentowaniu w kuchni dzieci częściej próbują i częściej jedzą te produkty, których w innej sytuacji nawet by nie tknęły” – mówi Alicja Kalińska, dietetyk i doradca żywieniowy.

Zasady konkursu
Program Tesco dla Szkół tradycyjnie przyjmuje formę konkursu filmowego. Uczestnicy konkursu będą poznawać tajniki kulinarnego świata i rywalizować o cenne nagrody w emocjonującym konkursie filmowym, wśród jurorów którego znajdą się m.in. wykładowcy profesjonalnej szkoły filmowej Wajda School oraz znany i ceniony krytyk kulinarny Robert Makłowicz. Już od 1 września aż do 10 listopada szkoły będą mogły przysyłać prace konkursowe stworzone przez zespoły swoich uczniów, czyli maksymalnie dwuminutowe filmiki przekonujące, że gotowanie może być kreatywną i ciekawą zabawą.
Praca nad filmem konkursowym to także szansa na rozwijanie talentów uczniów poprzez niestandardową pracę projektową, integrację oraz promocję szkoły oraz regionu. – Nasza szkoła zdecydowała się na udział w konkursie ze względu na możliwość zdobycia bardzo cennych nagród. Jednak w miarę jak zgłębialiśmy temat uświadomiliśmy sobie jakim społecznym problemem jest marnowanie żywności. Dlatego też oprócz walki o nagrodę naszym celem stało się również uświadamianie naszej niewielkiej społeczności o sposobach niemarnowania jedzenia i korzyściach jakie z tego płyną. (…) Udział w tym konkursie dał nam niewątpliwie wiele radości, chęci do walki oraz możliwość zjednoczenia całej społeczności dla osiągnięcia wspólnych celów. Z promowania naszego filmu wynieśliśmy bardzo pozytywne doświadczenia. Dzięki zaangażowaniu całej lokalnej społeczności zdobyliśmy 9 miejsce w kraju i 1 w województwie podkarpackim. – Magdalena Błachut opiekun zespołu ,,Ryzykanci” z Gimnazjum im. kard. A.S. Sapiehy w Krasiczynie, laureata 11. edycji konkursu Tesco dla Szkół.

Nagrody i więcej
Zwycięzcy otrzymają wartościowe nagrody, m.in. 10 nowoczesnych pracowni multimedialnych, nagrody dla członków zwycięskich zespołów – oryginalne czapki i fartuchy kucharskie oraz odtwarzacze MP4, a na najbardziej aktywną szkołę w województwie podkarpackim czeka wyposażenie szkolnej sali kinowej.
Do konkursu można zgłaszać szkoły podstawowe i gimnazjalne za pomocą strony www.tescodlaszkol.pl. Zapraszamy wszystkich chętnych do śledzenia konkursu, a wszystkie aktywne szkoły podstawowe i gimnazjalne do walki o atrakcyjne nagrody!

89802639

Dzieci z województwa podkarpackiego najmniej pomagają w kuchni – raport z badań „Kulinarni odkrywcy”

Według badań „Kulinarni odkrywcy” im mniej dzieci wiedzą o gotowaniu i potrafią samodzielnie przyrządzić w kuchni, tym gorzej się odżywiają. W województwie podkarpackim dzieci najmniej dzieci w całym kraju pomaga w kuchni. Rodzicom i nauczycielom, którzy chcą zadbać o edukację kulinarną dzieci, przychodzi z pomocą konkurs Tesco dla Szkół – „Kulinarni odkrywcy”. Dzięki niemu uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych nie tylko przekonają się, że gotowanie to ciekawa i kreatywna zabawa, ale też mogą zdobyć atrakcyjne nagrody.

Jak przekonać dziecko do zdrowego odżywiania?
Wg badań UNICEF Polska zajmuje 8. miejsce na świecie pod względem otyłości dzieci, a odsetek dzieci z nadwagą rośnie u nas najszybciej. Do powstrzymania epidemii otyłości nie wystarczy sama nauka o tym, jak ważne jest zdrowe żywienie. „Dzieci i nastolatki nie lubią jadać zdrowych rzeczy, bo zdrowe nie jest ‘cool’” – mówi Alicja Kalińska, dietetyk i doradca żywieniowy. „Własne zdrowie to dla dziecka abstrakcyjne pojęcie. Sposobem na przekonanie go do spróbowania czegoś, za czym nie przepada, a co jest dla niego dobre, jest wspólne gotowanie. Jedzenie przygotowane własnoręcznie, według własnych upodobań, zawsze smakuje lepiej.” Wyniki ogólnopolskich badań „Kulinarni odkrywcy”, sprawdzających stan edukacji kulinarnej dzieci w wieku 6-16 lat, wskazują jednoznacznie – im lepiej dziecko potrafi sobie poradzić w kuchni, tym zdrowiej się odżywia, a rzadziej sięga po słodycze i fast food.

Nauka gotowania a zdrowe jedzenie
Niestety, polskie dzieci radzą sobie z gotowaniem bardzo kiepsko: ponad połowa nie jest w stanie nawet zaparzyć sobie herbaty, a z usmażeniem jajecznicy poradzi sobie tylko co czwarte. Nie lepiej jest w województwie podkarpackim. Choć według rodziców 88% podkarpackich uczniów w wieku 6 do 16 lat potrafi zrobić sobie kanapkę, to aż 60 % z nich nie pokroi sobie chleba lub wędliny. 60% dzieci pozostawionych samych w domu nie umiałoby nawet odgrzać gotowej potrawy. W województwie podkarpackim aż 42% dzieci w ogóle nie przygotowuje posiłków dla siebie. Z braku samodzielności w kuchni wynikają złe nawyki żywieniowe. Aż 26 % dzieci w województwie podkarpackim zamiast przygotować lub podgrzać posiłek zaspakaja głód słodyczami lub słonymi przekąskami.
Jak temu zaradzić? Badania „Kulinarni odkrywcy” wskazują, że bardzo ważne jest rozbudzanie zainteresowania kulinariami od najmłodszych lat, kiedy dzieci najchętniej przebywają w kuchni. Aż 74% najmłodszych (6-8 lat) lubi zajęcia kulinarne, ale z wiekiem odsetek ten spada i już tylko co drugi nastolatek lubi gotować. Gimnazjaliści nie chcą i często nie potrafią gotować – zaledwie 45% nastolatków potrafi ugotować jajka, a z ugotowaniem zupy poradzi sobie tylko co dziesiąty.

Gotowanie może być zabawą
W odpowiedzi na zdiagnozowany przez badania problem, 12. edycja programu Tesco dla Szkół poświęcona jest właśnie edukacji kulinarnej dzieci jako sposobowi na wpajanie zdrowych nawyków żywieniowych. Konkurs Tesco dla Szkół – „Kulinarni odkrywcy” dzięki unikalnej filmowej formule łączy edukację z zabawą. Zadaniem konkursowym uczniów jest nakręcenie dwuminutowego filmu przekonującego, że gotowanie może być kreatywną i ciekawą zabawą. Szkoły, których uczniowie przygotują najciekawsze prace i wykażą najwięcej zaangażowania, mają szansę na zdobycie nowoczesnego sprzętu dydaktycznego, w tym 10 pracowni multimedialnych, 16 zestawów do szkolnej sali kinowej oraz nagród indywidualnych dla młodych Kulinarnych Odkrywców.

Jak wziąć udział? Do konkursu może zgłosić szkołę dyrektor lub upoważniony nauczyciel. Konkurs rusza już 1 września, a gotowe prace – konkursowe filmy - mogą nadsyłać nauczyciele opiekujący się zespołami uczniów od 1 września do 10 listopada.

 

Walka o dofinansowanie

$
0
0

Walka-o-dofinansowanieW ubiegłym tygodniu Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła, przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jaśle, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie oraz przedstawiciel Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta uczestniczyli w spotkaniu z Komisją Europejską w Brukseli w sprawie dofinansowania dla projektu „Odbudowa urządzeń ciepłowniczych w Jaśle”.


W związku z przedłużającym się brakiem decyzji w sprawie udzielenia dofinansowania po wielomiesięcznych negocjacjach Komisja Europejska zaprosiła stronę polską na spotkanie. W jego trakcie zaprezentowano projekt i udzielono odpowiedzi na nurtujące Komisję kwestie. – Liczymy, że to spotkanie zaowocuje decyzją o przyznaniu dofinansowania, na którą czekamy już od 2010 roku. A to w końcu pozwoli na odbudowę urządzeń ciepłowniczych w 2015 roku – podkreśla A. Czernecki, burmistrz Jasła.

Złożony przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej projekt dotyczy odbudowy sieci ciepłowniczej o długości 1.930,6 m oraz 18 szt. węzłów cieplnych zniszczonych podczas powodzi 2010 r. Jego wartość wynosi 5,9 mln zł, z czego dofinansowanie ze strony EFRR szacowane jest na 4,1 mln zł, dotacja budżetu państwa 0,7 mln zł.

UMJ

W Bednarce znaleziono ciało młodej kobiety

$
0
0

IS policjaW sobotę (27.09.14) w godzinach popołudniowych przypadkowi przechodnie dokonali makabrycznego odkrycia.


W zaroślach, nieopodal domku myśliwskiego znajdowały się obnażone zwłoki młodej kobiety. Nie ustalono jeszcze tożsamości zmarłej. Nie miała ona przy sobie żadnych dokumentów. 

Nie można wykluczyć, że ciało zostało podrzucone, a ofiara nie pochodzi z rejonu Gorlic.

Wiek kobiety szacuje się na 20-25 lat. Ma długie, blond włosy i tatuaż na nodze. (zdjęcie tatuażu - kliknij TUTAJ)
Las, w którym znaleziono zwłoki, znajduje się przy drodze wojewódzkiej numer 993, która łączy Duklę w woj. podkarpackim i Gorlice w woj. małopolskim.

Jeśli ktoś może pomóc w ustaleniu tożsamości zmarłej, proszony jest o kontakt z policją.

pr

Viewing all 1389 articles
Browse latest View live