Quantcast
Channel: Wywiady | Jasielski Portal Informacyjny - MiastoJasło.pl
Viewing all 1389 articles
Browse latest View live

Zaczytani! Rozśpiewani! Oczarowani! Izabella Klebańska w MBP w Jaśle

$
0
0

Zaczytani! Rozśpiewani! Oczarowani! Izabella Klebańska w MBP w JaśleCzy potraficie wyobrazić sobie dźwięki i przywołać obrazy pędzącej lokomotywy z wiersza J. Tuwima? Bez trudu udało się to uczestnikom XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. 2 czerwca br. dzieci i dorośli spotkali się z Izabellą Klebańską, autorką książek, piosenek i programów telewizyjnych dla dzieci.


 

W głośnym czytaniu i dobrej zabawie słowem wzięli udział zaczytani dorośli i zasłuchane dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle oraz Klubu Czytających Rodzin.  

Podczas spotkania Zaczytani melomani, najmłodsi wspólnie z autorką książki Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada wkroczyli do świata dźwięku i melodii, dowiedzieli się jak tańczono przed wiekami, na moment znaleźli się w operze oraz  przekonali się co to takiego dworska etykieta.

b


c
d

Natomiast dzieci i rodzice z Klubu Czytających Rodzin, wspólnie z gościem przy dźwięku skrzypiec oraz w asyście muzycznych opowieści świętowali czwarte urodziny Klubu. Podczas spotkania Rodzinne czytanie i muzykowanie klubowicze przekonali się, że muzykowanie i czytanie  niesie ze sobą wiele emocji. Posłuchali opowieści o tym, co dzieje się na królewskim dworze, nauczyli się taktownie kłaniać i naśladując dźwięki – poskakali na pięciolinii.

Spotkaniom tradycyjnie towarzyszyło głośne czytanie. Najmłodszym czytali: Ryszard Pabian – Burmistrz  Miasta Jasła, Wiesław Latoszek – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, Bogdan Ziemba – Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, Paweł Szynal – p. o. Komendanta Straży Miejskiej, mł. asp. Joanna  Garbacik – asystent Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji, Bogumiła Kraus – nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 1, Lidia Firak – nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Izabella Klebańska.

Oba spotkania zakończył miły akcent obdarowania dzieci książkami w myśl hasła przyświecającego tegorocznemu OTCD – Każde dziecko zasługuje na książkę.

Partnerami w tegorocznej edycji XIV OTCD są: Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Straż Miejska w Jaśle, Piekarnia JW Jan Wątroba Barbara Wątroba, PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o., Klub Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

MBP w Jaśle


Bezpłatne szkolenie dla przedsiębiorców

$
0
0

szkolenie

W dniu 17 czerwca br. o godz. 10.00, w sali narad Starostwa Powiatowego w Jaśle odbędzie się bezpłatne szkolenie dla przedsiębiorców.

Organizatorami szkolenia są Państwowa Inspekcja Pracy w Rzeszowie, Oddział ZUS w Jaśle oraz Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców.
Tematyka szkolenia będzie obejmowała wybrane zagadnienia z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dla przedsiębiorców, w tym:
1. Podejmowanie zatrudnienia, prawne formy świadczenia pracy oraz uprawnienia związane z rodzicielstwem.
2. Zasady ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.
3. Dofinansowanie działań płatników składek w zakresie poprawy warunków pracy.
4. E-Płatnik ZUS i Nowy PŁATNIK PLUS – elektroniczne usługi ZUS.

Udział w szkoleniu jest całkowicie bezpłatny.

Chętnych do uczestnictwa w szkoleniu prosimy o wcześniejsze potwierdzenie swojego udziału - telefonicznie 13 446 21 52, kom. 792 999 396 lub e-mailem: biuro@jsp.org.pl

 

Zawody BMX

Jaślanie posłami Sejmu Dzieci i Młodzieży 2015

$
0
0

Jaślanie posłami Sejmu Dzieci i Młodzieży 2015W Dniu Dziecka 1 czerwca w gmachu izby niższej naszego parlamentu odbyły się obrady XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.


W skład wyłonionej w trakcie ogólnopolskiego konkursu o mandat posła tak licznej reprezentacji miasta Jasła, która liczyła jedną trzecią województwa podkarpackiego wchodziła ósemka uczniów Gimnazjum nr 2 w Jaśle - Judyta Czajkowska, Wiktoria Dłużeń, Ilona Godniak, Maria Luiza Podolska, Magdalena Racławska, Łukasz Belniak, Erwin Dedo, Kacper Uram oraz dwójka uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle - Klaudia Tutaj i Wojciech Hałucha. Ten ostatni w trakcie obrad plenarnych zabrał głos, a jego młodsi koledzy Łukasz Belniak i Erwin Dedo brali udział w przygotowaniu materiałów na sesję, w tym projektu uchwały sejmowej, którą z poprawkami później przegłosowano i przyjęto. Dzień wcześniej wszyscy brali udział w tematycznych warsztatach. Opiekę nad dziesiątką młodych posłanek i posłów z Jasła pełnił Wiesław Hap, nauczyciel z Gimnazjum nr 2.

124


346
434343
W obradach, w tym roku skoncentrowanych na kwestii przestrzeni publicznej jakiej potrzebuje młodzież, wzięło udział 460 posłów - uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Uczestniczyli w nich również i skierowali swe słowa do młodych m.in.: marszałek Sejmu RP Radosław Sikorski, premier rządu RP Ewa Kopacz, minister edukacji Joanna Kluzik - Rostkowska, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, rzecznik praw dziecka Marek Michalak i prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Jacek Strzemieczny.
W trakcie tej lekcji parlamentaryzmu i demokracji młodzi ludzie spotkali się z politykami, przedstawili obraz stanu państwa polskiego jaki widzą oni i ich rówieśnicy, wymienili się poglądami i spostrzeżeniami. Zaproponowali również pewne rozwiązania. W wystąpieniach młodzieży było sporo uwag krytycznych i zastrzeżeń wobec tych, którzy w rzeczywistości kreują politykę wewnętrzną i zagraniczną naszego państwa.
/dr/

Liga w obiektywie reportera

$
0
0

Liga w obiektywie reportera Dwa fotoreportaże Błażeja Dziadzio (SP nr 2) i Pauliny Balawender (Gim. nr 4) otrzymały główną nagrodę w konkursie na fotoreportaż „Jasielska Liga Naukowej z LOTOSEM w mojej szkole”. Głównym celem konkursu była promocja tego projektu edukacyjnego oraz upowszechnianie formy fotoreportażu jako dokumentu życia społecznego Jasła. Do konkursu prace złożyło 17 uczniów.


Na fotoreportaż składało się od czterech do ośmiu autorskich fotografii. Każdy cykl fotografii stanowił artystyczną narrację o Zespołach Ligowych i ich pracy podczas realizacji małych projektów badawczych w ramach Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM w macierzystej szkole autora. Niektóre fotoreportaże były opatrzone odrębnymi tytułem, a fotografie opisane przez autorów. – Oceniając prace konkursowe braliśmy pod uwagę przede wszystkim sposób w jaki autor przedstawił swoje przemyślenia i zaakcentował nastrój, który wiązał się z jego odczuciami dotyczącymi tematu fotoreportażu - wyjaśnia przewodniczący komisji Tomasz Kasprzyk, artysta-fotografik. – Wszystkie prace były na dobrym poziomie, ale fotoreportaż jest jednym z najtrudniejszych gatunków fotografii dlatego zdawaliśmy sobie sprawę, że postawiliśmy bardzo trudne zadanie przed uczestnikami. Uczniowie jasielskich szkół poradzili sobie z nim doskonale – dodaje T. Kasprzyk.

f


Organizatorem konkursu na fotoreportaż „Jasielska Liga Naukowej z LOTOSEM w mojej szkole” było Miasto Jasło. Laureaci i wyróżnieni otrzymali dyplomy i nagrody – podręczniki do fotografii cyfrowej. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i okolicznościowe upominki.

Wyniki konkursu:

I miejsce ex aequo: Błażej Dziadzio – Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaśle za pracę „LOTOS TEAM”, i Paulina Balawender – Gimnazjum nr 4 w ZSM nr 4 w Jaśle za pracę „Na tropie uczniowskich talentów z LOTOSEM”. II miejsce: Julia Czyżowicz - Gimnazjum nr 1 w Jaśle – za pracę „Perspektywa”, III miejsce: Mateusz Ciołkosz – Gimnazjum nr 1 w Jaśle – za pracę „Ptaki w mieście, czyli poznaj, zbadaj i pokochaj ptasich sąsiadów”.

Wyróżnienia:
Gabriela Hendzel (Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 12 w Jaśle) za pracę pt. „Liga w obiektywie”,
Ilona Kasprzyk (Szkoła Podstawowa nr 7 w Jaśle) za pracę „Jak poznawaliśmy legendy związane z Jasłem i okolicami”, Mateusz Sobota (Gimnazjum nr 1 w Jaśle) za pracę „Chemia w sklepiku szkolnym”, Wiktor Szudy (Gimnazjum nr 1 w Jaśle) za pracę „Sztuka dziecka”.

Pozostali uczestnicy: Weronika Biały (SP 6 w ZSM nr 1), Julia Tomaszewska (SP 6 w ZSM 1) „Gdzie w Jaśle mieszka muzyka”, Artur Czech (ISP 12 w ZSM 3) „Liga w obiektywie”, Filip Pawelec (Gimnazjum nr 1) „Styl życia, czyli jak być zdrowym, młodym i pięknym”, Joanna Nocula (Gimnazjum nr 1) „Uzależnienia”, Dawid Drążewski (Gimnazjum nr 1) „Sztuka ulicy”, Elżbieta Pisz (Gimnazjum nr 1) „Na pomoc innym”, Kamil Kurowski (Gimnazjum nr 2 w ZSM 3), Dominik Niezgoda (Gimnazjum nr 2 w ZSM nr 3)

UMJ

Po falach życia popłyń spokojnie

$
0
0

Po falach życia popłyń spokojnie9 czerwca 2015 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle Klub „Michalina” gościł jasielską poetkę Marię Forystek.



Za namową wnuków, które sfinansowały wydawnictwo zadebiutowała zbiorem wierszy „Pogoda duszy na Grunwaldzkiej 85 – z pamiętnika Marii Forystek…”. Motywy dominujące to sprawy codzienne, miłość i radość z własnej kobiecości (Kobieta). Poetka przywołuje pory roku, aby wyrazić swój zachwyt nad światem - zimowe szczyty Tatr (Zima; Wspomnienia), szarugę jesienną (Jesień). Wspomnienia wojenne powracają w wierszach Więźniarka, O żołnierzach. Mimo trudnych przeżyć, autorki nie opuszcza humor. W wierszu Gliniany garnek opowiada o przygodzie psotnika Jacka, który założywszy garnek na głowę nie mógł go ściągnąć. Maria Forystek to osoba ciepła i serdeczna - tak jak jej poezja.

1


3
4
5
6
Teresa Macek, artystka z Sądkowej od lat zajmuje się rękodzielnictwem, a jej ozdoby można obejrzeć na blogu http://tessart57.blogspot.com/. W drugiej części spotkania pokazywała zebranym, jak ozdabiać zakładki do książek i kartki okolicznościowe techniką decoupage i embossing. Dużą atrakcją okazał się tajemniczy kuferek do wytłaczania wzorów.

MBP w Jaśle

Po raz kolejny oddali hołd Ignacemu Łukasiewiczowi…

$
0
0

Po raz kolejny oddali hołd Ignacemu Łukasiewiczowi… W ramach Dni Patrona Szkoły w auli Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle odbył się finał dwunastej edycji Międzywojewódzkiego Konkursu „Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza”.


Jego głównym organizatorem był Zespół Szkół Miejskich Nr 3, a współorganizatorem Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Patronat nad konkursem objęli: Burmistrz Miasta Jasła, Podkarpacki Kurator Oświaty i Małopolski Kurator Oświaty. Oficjalnego otwarcia konkursu dokonała dyrektor ZSM Nr 3 w Jaśle Aleksandra Zajdel - Kijowska.
W trzech kategoriach konkursowych wzięli udział uczniowie piętnastu gimnazjów z terenu województw podkarpackiego i małopolskiego. Byli to uczniowie gimnazjów w: Przemyślu, Krośnie, Brzostku, Bieczu, Nowym Żmigrodzie, Bączalu Dolnym, Grodzisku Górnym, Kątach, Zagórzu, Chotowej, Sanoku, Cieklinie, Brzyskach, Nr 1 i Nr 2 w Jaśle. Zarówno prace plastyczne jak i poetyckie poświęcone były postaci i dorobkowi twórcy przemysłu naftowego, tak bardzo związanego z Jasłem. Z kolei uczestnicy rywalizacji w zakresie wiedzy musieli się uporać z testem pisemnym i ustnym z historii oraz chemii.

1


2
3
A oto laureaci konkursu w poszczególnych kategoriach:
- wiedzy historyczno-chemicznej: 1 m. - Gimnazjum Nr 2 w Jaśle (Aleksandra Bober, Aleksandra Więcek, Karolina Oszajec), 2 m.- Gimnazjum w Brzostku (Julianna Wojdyła, Joanna Ramut, Patryk Machaj), 3 m. - Gimnazjum Nr 1 w Przemyślu (Weronika Gero, Agata Kordek, Michał Kosiorek), wyróżnienia:- Zespół Szkół w Bączalu Dolnym (Aleksandra Gotfryd, Justyna Paszyńska, Bartosz Banach), - Katolickie Gimnazjum w Krośnie (Anna Kaczmarska, Marcelina Kozicka, Aleksandra Rzeźnikiewicz), - Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie (Michał Pieniądz, Gabriela Klich, Anna Dorociak), - Gimnazjum Nr 1 w Jaśle (Kamil Gajewski, Filip Pawelec, Paweł Mak).
- plastycznej: 1 m. - Kamila Rak (ZS w Nowym Żmigrodzie), 2 m. - Erwin Dedo (Gimnazjum Nr 2 w Jaśle), 3 m. - Julia Tawrell (Gimnazjum w Brzostku), wyróżnienia: - Magdalena Krauz (ZS w Grodzisku Górnym), - Katarzyna Brożyna (Gimnazjum w Kątach), - Natalia Gwiżdż (Gimnazjum w Brzostku), - Klaudia Łuc (Gimnazjum w Zagórzu), - Szymon Dziedzic (Gimnazjum w Brzostku).
- poetyckiej: 1 m. - Aleksandra Kolbusz (Gimnazjum w Brzostku), 2 m. - Kamila Rak (ZS w Nowym Żmigrodzie) i Katarzyna Stanek (Gimnazjum Nr w Bieczu), 3 m. - Weronika Rączka (Gimnazjum Nr 2 w Jaśle) i Katarzyna Wlezień (ZS w Chotowej), wyróżnienia: Aleksandra Buglewicz (Gimnazjum Nr 2 w Jaśle) i Mateusz Witkowicz (Gimnazjum w Zagórzu).
Przewodniczącym komisji konkursowej w kategorii wiedzy był dr inż. Kazimierz Macnar (Exalo Drilling S.A.), w skład jury wchodzili również Adam Nowak (wieloletni dyrektor i prezez PPNiG w Jaśle) i Agnieszka Janowiec (chemik z ZSM Nr 3 w Jaśle). Skład komisji oceniającej prace plastyczne stanowili: Alicja Romanow - instruktor plastyki z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle oraz artysta rzeźbiarz z Jasła - Bogdan Samborski, a komisję oceniającą utwory poetyckie tworzyły: Krystyna Ziemba z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle oraz Helena Gołębiowska wicedyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

4


6
Uczestnicy podsumowania konkursu obejrzeli okolicznościowy montaż słowno-muzyczny oraz film biograficzny o Ignacym Łukasiewiczu. Gawędę na temat „Przemysł naftowy dawniej i dziś” wygłosił nestor jasielskich naftowców, Adam Nowak, który zaprezentował się w oryginalnym mundurze górniczym. Następnie laureaci odebrali dyplomy i nagrody książkowe. Wręczali je jurorzy w towarzystwie zastępcy dyrektora Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle Ewy Kosiek oraz prezesa Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego - Wiesława Hapa.
/dr/

fot. D. Niezgoda

Żakinada 2015 pod hasłem „Jasło wczoraj i dziś” - zapowiedź

$
0
0

7777

W dniu 19 czerwca 2015 r. w godz. 10.00 – 10.30 ulicami miasta przejdzie barwny korowód braci uczniowskiej, która w tym dniu przejmie władzę z rąk Starosty Jasielskiego i Burmistrza Miasta Jasła.
Pochód będzie szedł ulicami: Mickiewicza od I LO do ul. Czackiego, przez Plac Żwirki i Wigury, ulicę Kościuszki, Rynek, do ulicy Jana Pawła II i Ogrodu Jordanowskiego .
W Ogrodzie Jordanowskim w godz. 10.30 – 13.30 po wręczeniu Żakom kluczy do bram miasta i powiatu przez Starostę Jasielskiego oraz Burmistrza Miasta Jasła odbędzie się dalsza część imprezy, w tym konkurs na strój, konkurs na scenkę nawiązującą do historii miasta, zabawy i konkurencje przygotowane przez jasielski Sanepid oraz młodzież (wolontariuszy z Powiatowego Młodzieżowego Centrum Wolontariatu MOC WOLONTARIATU, Nieformalną Grupę „Projekt Spontan” oraz członków Młodzieżowej Rady Miejskiej). Gośćmi Żakinady będą również studenci i wykładowcy z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie, którzy przygotowali specjalne atrakcje dla jasielskich uczniów.
Organizatorem Żakinady jest Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle. W organizację imprezy włączyli się także: Starostwo Powiatowe w Jaśle, Urząd Miasta Jasła, Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaśle oraz Partner Wydarzenia – PWSZ w Krośnie.
Na zakończenie (ok. godz. 12.00)w amfiteatrze Ogrodu Jordanowskiego wystąpią dwa zespoły muzyczne – zespół z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach oraz Gość Specjalny Żakinady – zespół WHITE SHOCKS z Leżajska.
W wydarzeniu udział wezmą uczniowie jasielskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu jasielskiego.
MDK


Przegląd chórów

Wydawanie żywności

$
0
0

Wydawanie żywnościMiejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle informuje, że w dniach 17, 18, 19, 22, 23 czerwca 2015 r. w godzinach od 9 do 14 w Jaśle przy ul. Baczyńskiego 29 (świetlica Pektowin-Naturex) Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Miejski w Jaśle wydawał będzie żywność w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym Podprogram 2015. Żywność przekazana zostanie osobom na podstawie skierowania wydanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle.


Pomocą żywnościową w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej (Dz. U. 2015 poz. 163) i których dochód nie przekracza 150 % kryterium dochodowego określonego w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2012 w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. 2012 poz. 823) tj. kwoty 813 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 684 zł dla osoby w rodzinie.

Szczegółowe informacje w przedmiotowej sprawie można uzyskać osobiście w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Jaśle przy ul. Kochanowskiego 3 lub pod numerami telefonu: 13 44 37 009 lub 13 44 37 016.

Gospodarka odpadami w regionie południowo-zachodnim

$
0
0

Gospodarka odpadami w regionie południowo-zachodnim10 czerwca w Urzędzie Miasta w Jaśle odbyło się spotkanie gmin powiatu jasielskiego z prezydentem Krosna oraz przedstawicielami regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych w Krośnie.



Rozmowy dotyczyły gospodarki odpadami w regionie południowo-zachodnim do którego należą wszystkie gminy powiatu jasielskiego, a prowadzone są w związku z aktualizacją wojewódzkiego planu gospodarki odpadami.

Prezydent Krosna Piotr Przytocki, prezes Zarządu MPGK Krosno Sp. z o.o. Janusz Fic oraz kierownik Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie Dorota Kornasiewicz przedstawili propozycje Krosna w zakresie planowanej modernizacji regionalnej instalacji i zachęcali jasielskie gminy do współpracy oraz wsparcia krośnieńskiej inwestycji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami, gminy powiatu jasielskiego mają obowiązek przekazywać wszystkie zmieszane odpady komunalne i odpady zielone do regionalnej instalacji w Krośnie. Realizacja inwestycji w Krośnie będzie miała istotny wpływ na funkcjonujące w naszych gminach systemy gospodarki odpadami.

Było to już kolejne spotkanie dotyczące tego zagadnienia, wcześniejsze odbyło się 22 maja w Krośnie.

UMJ

III Antoniański Dar Serca

$
0
0

III Antoniański Dar Serca13 810,59 zł, to suma uzbierana do wczoraj (14 bm.) w ramach III akcji charytatywnej na rzecz Szpitala Specjalistycznego w Jaśle pod hasłem „Antoniański Dar Serca”. Fotorelacja


Symboliczny czek z taką kwotą odebrał podczas koncertu finałowego zastępca dyrektora szpitala Zbigniew Betlej. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup przenośnego ultrasonografu dla Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej.

Gwiazdą koncertu kończącego III Antoniański Dar Serca był zespół „Haven Up” z Lublina. Liczna grupa wokalistów i instrumentalistów porwała publiczność energetyczną muzyką w stylu pop – gospel.

dar1


Tegoroczny Antoniański Dar Serca rozpoczął się kwestą uliczną, przeprowadzoną w poprzednią niedzielę (7 czerwca) przez 91 wolontariuszy z 8 jasielskich szkół i jak zwykle połączony był z prezentacjami artystycznymi jasielskich dzieci i młodzieży. Występy odbywały się od 22 maja do 12 czerwca w wielu szkołach i przedszkolach. 11 i 12 czerwca natomiast można było podziwiać młode talenty występujące na plenerowej scenie obok sanktuarium św. Antoniego. 11 prezentowali się uczniowie szkół podstawowych (nr nr: 10, 7, 2 i 4), a dzień później - młodzież z: Gimnazjum nr 1, Zespołu Szkół nr 3, ZS nr 4 i ZS Budowlanych. Wszystkie przedstawienia zostały ciepło przyjęte przez publiczność. Prawdziwą furorę zrobił spektakl kabaretowy „Z pilotem”, w wykonaniu grupy teatralnej „Pod Skrzydłami Anioła” z ZS nr 4 (ekonomika), prowadzonej przez siostrę Karinę.
III Antoniański Dar Serca zakończył się, ale nie został jeszcze ostatecznie podsumowany. Wolne datki składali również uczestnicy sobotnich uroczystości na cześć św. Antoniego oraz publiczność koncertu finałowego. Nadal przyjmowane są wpłaty na konto „Daru”.
JDK - st

Trąba powietrzna w gminie Brzyska

$
0
0

Trąba powietrzna w gminie BrzyskaKilkanaście połamanych drzew, zerwane dachy to efekt nawałnicy, która przeszła wczoraj przez gminę Brzyska (Powiat Jasielski).


Na miejscu pracowali Strażacy OSP oraz jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. Najwięcej szkód burza wyrządziła w miejscowości Wróblowa, gdzie wiejący wiatr zerwał pokrywę dachową jednego z domów.

- Oczywiście o tym fakcie zostały już powiadomione nasze służby, pracownicy Gminnego Centrum Pomocy Społecznej i będziemy chcieli jak najszybciej pomóc poszkodowanej rodzinie. Ogromne podziękowania kieruję do strażaków OSP z naszej gminy Brzyska, jak również dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, za natychmiastowe działania podjęte na rzecz ratowania dobytku mieszkańców naszej gminy - skomentował Rafał Papciak, wójt gminy Brzyska.

traba2


traba3


traba4


traba5

tekst i fotografie GMINA BRZYSKA

AP Jasło wygrywa finał Deichmanna w Krośnie

$
0
0

AP Jasło wygrywa finał Deichmanna w KrośnieRocznik 2004 grający w barwach Chorwacji wygrał w Krośnie finał Minimistrzostw Deichmanna w kategorii U-11. 1/8 finału nasza drużyna zagrała z Brazylią.


Początek nerwowy, gra nie układała się tak jak byśmy tego chcieli. Najważniejsze, że wygrywamy ten mecz 2:0 /2 – Mateusz Niedziałkowski/. W ćwierćfinale gramy z reprezentacją USA. Od początku do końca nasza dominacja. Szybko strzelone bramki pozwalają grać ładnie i skutecznie. Wygrana 7:0 /2 -P. Berkowicz, 2 M. Samborski, M. Niedziałkowski, M. Zabadała, P. Filipak/ bardzo ucieszyła naszych zawodników i kibiców. W półfinale gramy z rewelacją tych finałów reprezentacją Urugwaju. Zagraliśmy od początku do końca bardzo dobry mecz i wygrywamy zasłużenie 2:0 /P. Berkowicz, M. Niedziałkowski/. W drugim półfinale Argentyna wygrała 2:0 z Niemcami /UKS 6 Jasło/ i nie doszło do jasielskiego finału na Deichmannie. W meczu o 3 miejsce Urugwaj wygrywa z Niemcami 5:1 i zdobywa brązowe medale. Finałowy mecz ułożył się nam bardzo dobrze. W 4 minucie M. Niedziałkowski strzela bramkę na 1:0. Później gra się wyrównała. W 8 minucie tracimy bramkę po rzucie rożnym. W drugiej połowie z każdą minutą gramy coraz lepiej. W 15 minucie Przemek Filipak strzela bramkę na 2:1. Po chwili ponownie P. Filipak trafia po raz drugi i prowadzimy 3:1. Do końca meczu kontrolujemy sytuację na boisku i w nagrodę oprócz złotych medali i pięknego pucharu mamy bilet na finałowy turniej do Wałbrzycha!!!! W Wałbrzychu zagramy min. z Zawiszą Bydgoszcz, Koroną Kielce, Widzewem Łódź, Piastem Gliwice, Pogonią Szczecin i Śląskiem Wrocław.

x2


x3
Skład Chorwacji: Wiktor Potera, Szymon Tusiński, Mikołaj Zabadała, Adrian Więcek, Sebastian Ratuszniak, Paweł Berkowicz, Mateusz Niedziałkowski, Przemysław Filipak, Maciej Samborski, Wojciech Kotulak, Trener Janusz Sokołowski.
Brawo drużyna, brawo trener , brawo kibice!!!!
AP JASŁO

Na instalacje solarne w gminie Brzyska więcej chętnych niż dotacji.

$
0
0

Na instalacje solarne w gminie Brzyska więcej chętnych niż dotacjiGmina Brzyska przystąpiła do projektu pod nazwą "Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki"


W gminie Brzyska zostało podpisane 129 umów na montaż kolektorów słonecznych z czego na dzień dzisiejszy zamontowanych jest 111 instalacji solarnych na budynkach prywatnych - mówi Waldemar Pięta z Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Brzyska.

- Dofinansowanie ze szwajcarsko -polskiego programu współpracy wynosi 75% i obejmuje projektowanie, dostarczenie urządzeń, montaż instalacji oraz jej serwisowanie przez najbliższe 10 lat od momentu zakończenia projektu -dodaje wójt gminy Brzyska, Rafał Papciak.

10


W dalszej perspektywie przewidziane jest montaż kolejnych urządzeń z listy rezerwowej do końca września 2016 roku, przy czym na chwilę obecną, strona szwajcarska nie wypowiedziała się jeszcze ile instalacji dodatkowych zostanie przyznane gminie Brzyska.

Gmina Brzyska


Carmina Burana na jasielskim rynku

$
0
0

carminaBurmistrz Miasta Jasła i Jasielski Dom Kultury zapraszają na koncert plenerowy „Carmina Burana” w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej. To wyjątkowe wydarzenie, któremu towarzyszyć będzie mapping pt. „Krótka podróż w czasie”, odbędzie się 26 czerwca br. o godz. 20.00 na jasielskim rynku.

„Carmina Burana” Carla Orffa, to kantata sceniczna oparta na średniowiecznym zbiorze pieśni. To także jeden z najbardziej znanych utworów muzycznych, skomponowany w Niemczech i wielokrotnie wykorzystywany przez współczesne zespoły muzyczne. Fragmenty kantaty w latach 90. XX w. pojawiły się m.in. w utworach Enigmy, Ery, Theriona czy In Extremo. A najbardziej popularny fragment „O Fortuna”, otwierający kantatę, występuje często jako wstęp lub zakończenie utworu w muzyce zespołów heavy metalowych.
„Carmina Burana” to, oprócz niezwykłej muzyki, efektowne widowisko, w którym bierze udział około 100 wykonawców. Dodatkową atrakcją wydarzenia, będzie występ tancerzy ognia i szczudlarzy z Teatru Avatar oraz tancerzy z Jasielskiego Domu Kultury.
Piątkowe obchody zakończy mapping na ścianie Urzędu Miasta pt. „Krótka podróż w czasie”.

***

Koncert wpisuje się w cykl całorocznych obchodów 650 rocznicy nadania praw miejskich Jasłu przez króla Kazimierza Wielkiego. Jubileusz został zainaugurowany 26 kwietnia br. uroczystą mszą świętą w kościele ojców franciszkanów, której przewodniczył ks. bp Edward Białogłowski. Po nabożeństwie odbył się koncert w wykonaniu Zespołu Instrumentów Historycznych „Risonanza”. Kolejnym punktem obchodów, będzie uroczysta sesja Rady Miejskiej Jasła, połączona z sesją naukową, która odbędzie się 26 listopada br. Organizatorami obchodów są: Miasto Jasło oraz Jasielski Dom Kultury.

kp (JDK)

Akcja „Pasy” w powiecie jasielskim

$
0
0

Akcja „Pasy” w powiecie jasielskimPolicjanci ruchu drogowego prowadzą dziś działania pod kryptonimem "Pasy".


Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie obowiązku jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Sprawdzają również czy przewożone w samochodach dzieci są zapięte w fotelikach ochronnych.
Dziś od rana policjanci jasielskiego wydziału ruchu drogowego po raz kolejny prowadzą działania „Pasy”. Celem tej cyklicznej akcji jest poprawa bezpieczeństwa podróżujących drogami naszego powiatu. W trakcie kontroli pojazdów policjanci zwracają szczególną uwagę na kierowców i pasażerów, którzy zapominają o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa oraz na zgodny z przepisami sposób przewożenia w samochodzie dzieci.
Przypominamy, że kierowca, który nie zapina pasów albo przewozi pasażera, który nie zapiął pasów, popełnia wykroczenie. Policjant może nałożyć na niego mandat karny w kwocie 100 złotych. Kierowca otrzyma też 2 punkty karne. 100 złotych kosztuje również przewożenie pasażerów, którzy nie zapięli pasów bezpieczeństwa. W tym przypadku kierowca otrzyma 4 punkty karne. Natomiast za przewożenie dziecka w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami grozi mandat karny w wysokości 150 złotych i 6 punktów karnych.
Niezapinanie pasów bezpieczeństwa i brak specjalnych fotelików do przewożenia dzieci jest podstawową przyczyną wysokiej śmiertelności i urazowości ofiar wypadków drogowych.
Prowadzone badania wskazują, że używanie pasów bezpieczeństwa zmniejsza ryzyko odniesienia śmiertelnych obrażeń u osób siedzących na przednich fotelach samochodu o 45 %, a ryzyko powstania ciężkich obrażeń nawet o 50 %.

KPP Jasło

Antoniada

$
0
0

Antoniada13 czerwca wszystkie placówki oświaty pozaszkolnej w Polsce obchodzą swoje święto, nazwane ANTONIADĄ na cześć dra Antoniego Weyssenhoffa (pomysłodawcy i założyciela Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego oraz Towarzystwa Inicjatyw Wychowawczych).



Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle korzystając z gościnności organizatorów 3. Antoniańskiego Daru Serca swoje święto zorganizował przy Kościele Franciszkanów w Jaśle w dniu 11 czerwca 2015 r. W programie Antoniady znalazły się występy wychowanków MDK w Jaśle – tańczyły grupy baletowe i tańca nowoczesnego, zespół wokalno-taneczny ISKIERKI, śpiewali młodzi wokaliści: Patrycja Woźniak i Michał Witusik. Występy przygotowały nauczycielki MDK: Małgorzata Czeluśniak, Małgorzata Forystek, Monika Kubas-Gozdecka, Anna Gomulec oraz Adriana Czyrnia.

b


c
d
e
Święto to jest wspaniałą okazją do podsumowania pracy MDK-u w ostatnim roku szkolnym i uhonorowania najlepszych wychowanków wyróżniających się wybitnymi osiągnięciami, wzorową frekwencją oraz wkładem pracy w działalność sekcji. Podziękowania i dyplomy wręczały wyróżnionym dzieciom i młodzieży dyrektor Grażyna Leńczuk , wicedyrektor Małgorzata Piotrowska oraz przewodnicząca Rady Rodziców MDK Ewa Momot. Dyrekcja dziękowała również partnerom, sponsorom i darczyńcom, którzy stale wspierają działalność placówki.
Dziękując za ubiegły rok wspólnej pracy życzymy dzieciom, młodzieży oraz przyjaciołom MDK udanego wakacyjnego wypoczynku i zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na nowy rok szkolny!
MDK

Piąta edycja zajęć na Juniwersytecie zakończona

$
0
0

Piąta edycja zajęć na Juniwersytecie zakończona Kolejnych 150-ciu absolwentów zakończyło zajęcia na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym. Do tej pory we wszystkich pięciu edycjach uczestniczyło około 550 małych studentów. Fotorelacja


W tym roku akademickim zajęcia na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym prowadzone były w dwóch grupach wiekowych, a program zajęć został dostosowany do wieku studenta. W V edycji brały udział dzieci w wieku 5-10 lat, podzielone na 10 grup (grupy młodsze i starsze). Zajęcia odbywały się średnio dwa razy w miesiącu i prowadzone były w formie wykładów i warsztatów edukacyjnych w Centrum Edukacji „SOWA”, a także w Jasielskim Domu Kultury (3 wykłady). W drugim semestrze odbyły się także warsztaty w Obserwatorium Astronomicznym (I LO w Jaśle).

Wśród tematów zajęć znalazły się miedzy innymi zagadnienia z chemii (Eksperymenty małego Einsteina), ekonomii (Ekonomia w małym paluszku, czyli jak mądrze i na co wydawać pieniądze), zdrowia (Zapobieganie otyłości i promocja zdrowego stylu życia), literackie (Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu, Ziemniaki czy pyry?), z historii sztuki (Czy dzieło sztuki można zobaczyć na ulicy?), przyrodnicze (Historia współpracy zwierząt, roślin i ludzi, Mikroskop i lupa).

W organizacji zajęć dla małych studentów Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego aktywnie pomagała grupa 19 wolontariuszy. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

UMJ

Unikalny w skali kraju projekt, wyjątkowi jasielscy uczniowie

$
0
0

Unikalny w skali kraju projekt, wyjątkowi jasielscy uczniowie39 zespołów ligowych zostało nagrodzonych podczas uroczystej gali kończącej drugą edycję Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM. Nagroda główna trafiła do zespołu ligowego ze Szkoły Podstawowej nr 2 i również ta szkoła otrzymała puchar Burmistrza Miasta Jasła oraz czek o wartości 3 tys. zł za aktywne wspieranie działalności Ligi pod względem organizacyjnym i promocyjnym.


Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM jest jednym z elementów realizowanego przez Miasto programu Jasło - miasto wiedzy. W tym roku w ramach Ligi przeprowadzono w sumie 93 projekty badawcze, a Zespoły Ligowe skupiały 250 uczniów oraz 75 nauczycieli – Opiekunów Ligi. Po raz pierwszy w projekcie uczestniczyły przedszkolaki.

Jasielska Liga Naukowa z Lotosem to projekt wyjątkowy i unikalny w skali całego kraju. Wykorzystuje innowacyjną metodę uczenia się dzieci i młodzieży poprzez rozwiązywanie problemu badawczego (Problem Based Learning). - Wielką zaletą tej metody jest wyjście młodych odkrywców z systemu klasowo - lekcyjnego i wykorzystanie zasobów najbliższego otoczenia. Ligowicze zwrócili się o pomoc w dociekaniach naukowych do ponad 300 osób: pracowników wielu zakładów, profesjonalistów różnych dziedzin, pasjonatów, zbieraczy, a nawet zwykłych przechodniów. Serdecznie dziękujemy im za poświęcony czas, za życzliwość i przyjazne wsparcie – mówiła podczas gali Elwira Musiałowicz-Czech, zastępca burmistrza Jasła.

Na unikalny charakter Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM składa się również rzadko spotykane w oświacie polskiej partnerstwo edukacyjne z prężnym i dynamicznym podmiotem gospodarczym, jakim jest Grupa LOTOS. Dzięki współpracy z Grupą LOTOS Miasto otrzymuje znaczące wsparcie finansowe i organizacyjne. – Grupa Kapitałowa LOTOS od lat konsekwentnie realizuje strategię społecznej odpowiedzialności, w ramach której rozwój nauki i wspieranie edukacji dzieci i młodzieży zamieszkujących regiony funkcjonowania koncernu jest jednym z jej priorytetów – podkreślał Robert Bialik, Prezes Zarządu LOTOS Oil, wcześniej LOTOS Infrastruktura w Jaśle. - Grupa LOTOS z uwagą obserwuje rozwój programu „Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM” w który firma zaangażowana jest już kolejny rok z rzędu. Jestem przekonany, że ta ciężka praca, podtrzyma i ugruntuje w uczniach pasję do nauki, rozwinie umiejętność logicznego i praktycznego myślenia, a zaszczepiona w nich kreatywność zasili w przyszłości nowe technologie i innowacyjne projekty, które wzbogacą region Podkarpacia – mówił Bialik podczas gali zakończenia projektu.

Niezwykle istotnym momentem gali było podpisanie Porozumienia pomiędzy Miastem Jasłem, a Grupą LOTOS w sprawie kontynuacji projektu Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM w roku szkolnym 2015/2016.

2


Nagrodzeni ligowicze:

Przedszkola:
Komisja Oceniająca w obszarze przedszkoli przyznała 1 wyróżnienie. Otrzymał je Zespół Ligowy z Przedszkola Miejskiego nr 11 w składzie: JAKUB ZAWISZA, JULIA FIEGA i GLORIA CHMIEL, który pod opieką Doroty Fortuny realizował projekt pt. „Jak powstaje orkiestra, czyli od hałasu do muzyki”.
III miejsce w obszarze przedszkolnym zdobył Zespół Ligowy z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Jaśle w składzie: ALEKSANDRA SIENKOWSKA, LENA MEJZA, BLANKA ZBYLUT. Tytuł ich projektu brzmiał: „Jak przygotować spektakl teatralny”, a opiekunem była Anna Mroczka.
Miejsce II wśród przedszkolaków zajął Zespół Ligowy 5-latków z Przedszkola Miejskiego nr 6 w składzie: OLIWIA ZAWISZA, KATARZYNA MAK, KAROL MUZYKA, który pod opieką Pani Anny Bożek badał problem „Czy z tej mąki będzie chleb? Jak można wykorzystać mąkę?”
I miejsce wśród przedszkolaków zdobył Zespół Ligowy z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Jaśle w składzie: JULIA RACHWALSKA, MACIEJ WŁUDZIK, JOANNA ŻĄDŁO. Opiekunem grupy była Beata Cholewiak. Realizowali oni projekt: „W jaki sposób pomóc przedszkolakom poznać miasto Jasło?”

Obszar wczesnoszkolny:
Zespołom Ligowym skupiającym uczniów klas I –III szkół podstawowych przyznano 3 wyróżnienia dla: Zespołu Ligowego ze Szkoły Podstawowej nr 6 w ZSM nr 1 w składzie: MAŁGORZATA JANIK, IDA LENAR, NIKOLA STANISZEWSKA. Opiekun Ligi –Małgorzata Szewczyk, tytuł projektu: „Gdzie w Jaśle mieszka muzyka? Szukamy miejsc w naszym mieście, gdzie możemy słuchać muzyki”.
Drugie wyróżnienie uzyskał Zespół Ligowy ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle w składzie: KATARZYNA JĘDRYCZKA, ROZALIA TULEJA, który pod opieką Pani Beaty Urban realizował projekt: „Jaką rolę w życiu mieszkańców miasta odgrywały amatorskie zespoły teatralne?”
Kolejne wyróżnienie otrzymał Zespół Ligowy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle za projekt „Dlaczego św. Antoni jest patronem naszego miasta?” realizowany pod opieką Marii Nawrockiej przez grupę w składzie: MATEUSZ KRYCHTA, NATALIA PIĘTA, PATRYK PISZ.
III miejsce w obszarze wczesnoszkolnym przyznano za rozwiązanie problemu „Jakie jest znaczenie pszczół dla człowieka?”. Projekt realizował Zespół Ligowy z kl. II ze Szkoły Podstawowej nr 11 w ZSM nr 2 w składzie: MARTYNA KARDAŚ, WERONIKA KOMISARZ, WIKTORIA MAMROŁ pod opieką Izabeli Skóry.
II miejsce zajęła grupa ligowa ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle w ZSM nr 4 w składzie: WIKTORIA RYZNAR, IZABELA SZERLĄG, KINGA TAWRELL, której opiekunem była Anetta Bobula. Tytuł projektu „ Jak zorganizować profesjonalny występ artystyczny, czyli ABC Świetlików”.
I miejsce w grupie wczesnoszkolnej zajął Zespół Ligowy ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle: ERYK BANIA, ŁUCJA POSTEK, HUBERT ZAJĄC, który pod opieką Katarzyny Skickiej-Such rozwiązywał problem badawczy pt. „Dlaczego warto poznać kulturę i język naszych zachodnich sąsiadów”.

4


Obszar artystyczny:
W tej dziedzinie przyznano 1 wyróżnienie: otrzymał je Zespół Ligowy z Gimnazjum nr 1 w Jaśle: LAURA ZBYLUT, JULIA CZYŻOWICZ, MARCELINA SKAŁA. Pod opieką Pani Barbary Gonery uczniowie badali problem „Jak pokazać przestrzeń na płaszczyźnie?”.
Miejsce III zdobył projekt: „ Jak wykorzystać różne techniki graficzne do obrazowania walorów jasielskiej fary jako zabytku gotyckiego?", realizowany przez Zespół Ligowy z Gimnazjum nr 4 w ZSM nr 4: WIKTORIA KOWALCZYK, ZUZANNA MAJKA, EWA BIAŁY pod opieką Mirosławy Ślusarczyk.
II miejsce w obszarze artystycznym zdobył Zespół Ligowy ze Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi w składzie: DAWID DRĄŻEWSKI i WIKTOR SZUDY. Tytuł projektu brzmi: „Na ile słuszne jest stwierdzenie, że każdy może być artystą?”, a realizowany był pod opieką Barbary Gonery.
I miejsce w dziedzinie artystycznej zajął Zespół Ligowy ze Szkoły Podstawowej nr 2 pod opieką Barbary Goleń w składzie: WIKTORIA RĄCZKA, ALEKSANDRA KALETA, MARTINA MATERNIAK. Tytuł projektu: „Jak wpisać się w kontynuację tradycji jasielskich pasjonatek rękodzielnictwa?”

Obszar humanistyczny:
W kategorii szkół podstawowych Komisja Oceniająca przyznała 2 wyróżnienia: jedno dla: Zespołu Ligowego ze Szkoły Podstawowej nr 11 w ZSM nr 2 w składzie: MACIEJ CHUDZIK i KAROLINA PORĘBSKA za projekt „Jak przygotować ciekawy przewodnik po Jaśle w języku polskim i angielskim?”. Zespół pracował pod kierunkiem Anny Goleń.
Drugie wyróżnienie zdobyły WERONIKA BIAŁY i OLIWIA MAJEWSKA tworzące Zespół Ligowy w Szkole Podstawowej nr 6 w Jaśle. Ich Opiekunem jest Anna Chalibożek, a temat projektu brzmi: „Mam talent… Jak mogę go rozwijać w naszym mieście?”.
III miejsce pośród szkół podstawowych w obszarze humanistycznym zajął projekt: „Czym wyróżnia się Jasło na tle innych miast województwa podkarpackiego?” realizowany pod opieką Lucyny Kuźniarskiej ze Szkoły Podstawowej nr 10 przez Zespół w składzie: OLIWIA GÓRNIAK, DOMINIKA JUSZCZYK.
Najwyższe, bo II miejsce w dziedzinie humanistycznej szkół podstawowych zajął Zespół Ligowy z Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12 w składzie: ADRIANA SOCZEK, NATALIA WIĘCEK, DAWID ŚLUSARCZYK, który pracował pod kierunkiem Pana Wiesława Hapa nad projektem: „Jaki jest wkład jaślan w rozwój historii, kultury, nauki i sztuki polskiej?”.

Komisja Oceniająca przyznała 3 wyróżnienia dla grup gimnazjalnych realizujących projekty humanistyczne.
Zespół Ligowy z Gimnazjum nr 1 w składzie: ALEKSANDRA LISZKA, PATRYCJA MAĆKOWIAK, IGA ŚWIĄTEK otrzymał wyróżnienie za projekt: „Jaki jest poziom znajomości tzw. false friends – fałszywych przyjaciół wśród uczniów jasielskich szkół?”. Projekt był realizowany pod opieką Patrycji Strzałki-Pykosz.
Drugi wyróżniony Zespół pracował także po opieką Patrycji Strzałki-Pykosz- w składzie: WIKTORIA FURMANEK, KAMILA HAP, MAŁGORZATA WÓJCIK. Rozwiązali oni problem badawczy: „Jak w ramach Edutainment uwrażliwić kolegów na pułapki języka Ponglish?”.
Trzecie wyróżnienie zdobyła młodzież z Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi: WERONIKA JURCZAK, MAGDALENA SZETELA i WERONIKA RĄCZKA. Zespół pracował pod opieką Wiesława Hapa nad problemem: „Jak podnieść stan wiedzy jaślan na temat historii naszego miasta?”.
Dwa równorzędne III miejsca w obszarze humanistycznym zdobyły następujące projekty:
uczniów z Gimnazjum nr 2 w składzie: WIKTOR CZECH, ANNA SZOT, WIKTORIA ŚLIWA za projekt: „W jakim stopniu jaślanie kierują się stereotypami i jak to wpływa na ich tolerancję?” realizowany pod opieką Ilony Dranki oraz projekt uczniów Gimnazjum nr 1 wykonany pod kierunkiem Olgi Szudy-Seredyńskiej przez Zespół w składzie: DOMINIKA OSZAJCA, ALEKSANDRA SZMIGIEL, WERONIKA SCHWACHER. Temat projektu: „Jak skutecznie uczyć się języka obcego, wykorzystując zasoby naszego mózgu?”
II miejsce w dziedzinie humanistycznej zajął projekt Zespołu Ligowego z Gimnazjum nr 1 „Jak możemy pomóc wychowankom Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle w integracji z uczniami naszej szkoły?”. Zespół w składzie: JAKUB TOCKI, AGATA FUNDAKOWSKA, PAULINA GÓRNIAK pracował pod kierunkiem Małgorzaty Czernickiej.
Zdobywcą I miejsca został Zespół Ligowy z Gimnazjum nr 1 w składzie: FILIP KLUZ, SANDRA KOŁODZIEJ, KINGA KSIĄŻKIEWICZ. Realizował on projekt „W jakim stopniu jaślanie są tolerancyjni wobec innych” a Opiekunem Ligi jest Małgorzata Grotkowska-Uliasz.

5


Obszar matematyczno-przyrodniczy:
Na poziomie szkół podstawowych przyznano jedno wyróżnienie dla Zespołu Ligowego ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle w składzie: WERONIKA KLIMEK, KATARZYNA MIDURA, MAGDALENA PABISZ za badania nad problemem: „Jak wykorzystano symetrię w architekturze i sztuce Jasła?” pod kierunkiem Pani Ewy Wachel.
III miejsce przyznano grupie badawczo-naukowej z kl. VI ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle w składzie: DAGMARA ZAJĄC, JULIA BACA, ADRIAN KUROWSKI. Projekt pod nazwą: „Co daje wykorzystanie energii odnawialnej” realizowany był pod opieką Barbary Kicilińskiej.
„Jak pomóc swojemu środowisku na co dzień” – taki problem badawczy rozwiązywał Zespół Ligowy ze Szkoły Podstawowej nr 2, który zdobył II miejsce, w składzie: PAWEŁ BRĄCZYK, MATEUSZ KLUSZCZYK, MARCIN NAWROCKI. Zespół pracował pod opieką Edyty Gogoli.
I miejsce Komisja Oceniająca przyznała Zespołowi Ligowemu ze Szkoły Podstawowej nr 6 w ZSM 1: NIKOLA MAJCHER, JULIA KMIECIK, ZUZANNA GIŻA. Opiekunem Zespołu, który zajmował się zagadnieniem „Jak to się dzieje, że chleb nie powszednieje?” była Katarzyna Borowiec.

W kategorii gimnazja za projekty matematyczno-przyrodnicze przyznano aż 6 wyróżnień. Otrzymali je:
FILIP PAWELEC i JAROSŁAW WIŚNIOWSKI z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi za zbadanie problemu: „Jakie czynniki związane ze stylem życia wpływają na odstępstwa od prawidłowej masy ciała wśród młodzieży naszego gimnazjum”. Badania były prowadzone pod kierunkiem Marii Zajchowskiej.
Wyróżniono Zespół Ligowy - także z Gimnazjum nr 1 – w składzie: KATARZYNA ŚLIWA i JOANNA NOCULA za projekt „Jak zwiększyć poziom świadomości młodzieży na temat szkodliwości substancji uzależniających?”, nad którym opiekę sprawowała Elżbieta Niedźwiedź.
Wyróżnienie otrzymał Zespół Ligowy z Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w składzie: PATRYCJA KOLBUSZ, SZYMON MICHAŁOWSKI, MATEUSZ KOBA za projekt „Inwestowanie na giełdzie- ryzyko czy szansa pomnażania oszczędności?”. Opiekę nad Zespołem sprawowała Marta Dąbkowicz-Błasik.
Marta Dąbkowicz-Błasik z Gimnazjum nr 2 kierowała jeszcze jednym wyróżnionym Zespołem: ALEKSANDRA BOBER, ZUZANNA DZIĘGLEWICZ, PIOTR ŚLIŻ. Zajmowali się oni rozwiązywaniem problemu: „Jak dzieci i młodzież mogą gospodarować swoimi oszczędnościami, korzystając z ofert jasielskich banków?”.
Wyróżnienie przyznano także projektowi realizowanemu przez uczniów z Gimnazjum nr 2 „W jaki sposób możemy wykorzystać teledetekcję w życiu codziennym mieszkańców Jasła?” W skład Zespołu wchodzą: JULIA PASSOWICZ, PAULINA BUNAR, KATARZYNA ŻOŁĄDŹ. Opiekunem Zespołu była Jadwiga Moskal.
Ostatnie wyróżnienie otrzymał Zespół Ligowy z Gimnazjum nr 2: PAULINA BUNAR, KATARZYNA ŻOŁĄDŹ, PIOTR NAJBAR, który pod opieką Agnieszki Bosak zajmował się pracą badawczą nad zagadnieniem: „Jak w krajobraz Jasła wpisać stanowiska edukacyjne rozbudzające ciekawość poznawczą dzieci?”.
III miejsce w obszarze matematyczno-przyrodniczym uzyskał projekt „Jak zainteresować najmłodszych jaślan fizyką”, realizowany przez dwoje uczniów Gimnazjum nr 2: JULIĘ PASSOWICZ i ERWINA DEDO pod kierunkiem Agnieszki Bosak.
Komisja Oceniająca przyznała II miejsce za projekt: „Chemia w sklepiku szkolnym - jak przekonać młodzież do zakupu zdrowych przekąsek w sklepiku szkolnym?” W skład Zespołu badawczego weszli: WIKTOR SORYS i MATEUSZ SOBOTA z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi, a Opiekunem Ligi była Elżbieta Niedźwiedź.
I miejsce za projekt w dziedzinie matematyczno-przyrodniczej otrzymał Zespół Ligowy z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi w składzie: MONIKA GICALA, MARIANNA JOPEK, MILENA RZOŃCA. Badania pod kierunkiem Marii Zajchowskiej dotyczyły problemu: „Jak ptaki stadne wpływają na środowisko miasta Jasła”.

NAGRODA GŁÓWNA za projekt zrealizowany wzorowo pod względem metodycznym:
Nagrodę Główną za najlepszy projekt badawczy przyznano Zespołowi Ligowemu ze Szkoły Podstawowej nr 2. w składzie: WIKTORIA IGNARSKA, SZYMON OPAŁKA, MICHAŁ WITUSIK. Zespół pod kierunkiem Wiesławy Szymczak prowadził pracę naukowo badawczą nad rozwiązaniem problemu: „Żyć uczciwie, czyli jak? Jak jaślanie pojmują uczciwe zachowanie?”.

3


Puchar Burmistrza Miasta Jasła oraz nagrodą pieniężną w wysokości 3 000 zł otrzymała szkoła, która w sposób przyjazny i aktywny wspierała działalność Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM pod względem organizacyjnym i promocyjnym. Wyróżnioną placówką została Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaśle.

UMJ

Viewing all 1389 articles
Browse latest View live