Quantcast
Channel: Wywiady | Jasielski Portal Informacyjny - MiastoJasło.pl
Viewing all 1389 articles
Browse latest View live

Młodzieżowi radni złożyli ślubowanie

$
0
0

Młodzieżowi radni złożyli ślubowanieI sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej Jasła odbyła się w jasielskim ratuszu. Młodzieżowa Rada ma mieć charakter konsultacyjno-doradczy.


Głównym celem jej działania jest kształtowanie postaw obywatelskich młodzieży, włączanie uczniów i absolwentów jasielskich gimnazjów do współpracy z organami samorządu lokalnego. Rada ma również zapewnić uczestnictwo młodzieży w procesie podejmowania decyzji mających wpływ na jakość życia w środowisku lokalnym oraz ma reprezentować potrzeby dzieci i młodzieży wobec organów samorządu miasta i podmiotów działających na rzecz dzieci i młodzieży.

W skład Młodzieżowej Rady Miejskiej Jasła I kadencji weszło 18 uczniów i absolwentów jasielskich szkół. Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Jadwigi Królowej w Jaśle reprezentują: Mikołaj Samborski, Wojciech Hałucha, Aleksandra Zajdek, Magdalena Moskal, Szymon Grzyb, Jakub Hałucha, Jakub Borowiec, Mateusz Ciołkosz oraz Kamil Miśkowiec. W gronie osób z Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukaszewicza w Jaśle znalazły się: Tomasz Racławski, Ilona Godniak, Łukasz Korczykowski i Ewelina Gajewska. Radną z Gimnazjum nr 3 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jaśle została Sylwia Pankiewicz, a z Gimnazjum nr 4 im. Romualda Traugutta w Jaśle zostali Anna Machowska i Tomasz Myśliwiec. Przedstawicielem Gimnazjum nr 5 w Jaśle został Bartosz Bąk, a Gimnazjum Społeczne w Jaśle reprezentuje - Arleta Myśliwiec.

Młodzieżowi radni złożyli ślubowanie

W skład prezydium Młodzieżowej Rady Miejskiej Jasła weszli: Tomasz Racławski - przewodniczący, Wojciech Hałucha - wiceprzewodniczący, Arleta Myśliwiec - wiceprzewodnicząca, Magdalena Moskal - sekretarz.

Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej Jasła przeprowadzone zostały w gimnazjach na terenie Jasła 23 stycznia br. Honorowymi członkami Młodzieżowej Rady Miejskiej zostali radni Rady Miejskiej Jasła Krystyna Sikora i Michał Sołtys.

***
Rota przyrzeczenia

My, Radni Młodzieżowej Rady Miejskiej Jasła, obdarzeni zaufaniem przez naszych rówieśników, dołożymy wszelkich starań, aby godnie reprezentować żywotne interesy środowisk dziecięcych i młodzieżowych naszego miasta wobec władz samorządowych, instytucji i wszystkich dorosłych członków naszej społeczności.
Nie będziemy szczędzić wysiłków, by sprawy dzieci i młodzieży: bezpieczeństwo, prawo do szczęśliwego dzieciństwa i radosnej młodości były najważniejszym wspólnym zadaniem.
Przyrzekamy


Kolędnicze opowieści

$
0
0

Kolędnicze opowieściJasełka, będące adaptacją opowieści wigilijnej Ernesta Bryla „Po górach, po chmurach”, można było obejrzeć w sobotę (31 stycznia br.) na scenie Jasielskiego Domu Kultury. Liczna publiczność przyjęła widowisko bardzo ciepło, a wystawiających je młodych artystów nagrodziła długą owacją.


W śpiewogrze przedstawiającej historię świata w ujęciu religijnym, a przy tym pełnej odniesień obyczajowych i nawiązań do realiów polskich, pojawia się m.in. biblijny Adam (zaniepokojony, czy aby operacja pobrania żebra się uda), Ewa, która okręciła go sobie wokół palca, Ewangeliści przepowiadający przyjście Zbawiciela (zamknięci w ciemnicy za zakłócanie spokoju nocnego), Maryja z Józefem (utyskującym, że „biednemu zawsze wiatr w oczy”), anioły (a wśród nich patron strażackich orkiestr), pastuszkowie, diabły sprowadzające ludzi wszelkich stanów na manowce, Śmierć, Herod, Trzej Królowie... Poszczególne scenki przeplatane były kolędami i pastorałkami, a wszystko razem złożyło się na wspaniałe, zrealizowane z rozmachem misteryjne widowisko.

Kolędnicze opowieści

Spektakl opracowała i wyreżyserowała Helena Gołębiowska, opiekunka działającej w JDK „Sceny słowa”. Wystąpili: wokaliści JDK przygotowani przez Ewę Grzebień: zespół „Fermata”, duet: Oskar Reczek, Maciej Marciniec i solistki: Aleksandra Brągiel, Oliwia Hap, Klaudia Łopatkiewicz oraz „Scena słowa” JDK w składzie: Kinga Dębosz, Mateusz Dołęga, Mateusz Knapik, Karina Kuś, Katarzyna Lechowska, Aleksandra Łach, Urszula Siemiesz, Daria Sienkowska, Marek Śliwa, Małgorzata Wojnarowicz, Mateusz Żyra.
JDK - st

„Od Korabu po Ohrid” Macedonia

$
0
0

macedonia

62. spotkanie Studni Kulturalnej odbędzie się w charakterze wirtualnej podróży po Macedonii.Po urokliwych zakątkach tego osobliwego kraju oprowadzą nas podróżnicy z Nowego Sącza Państwo Alicja, Stanisław i Hubert Przybyszowscy.
Na uwagę zasługuje fakt ,że nasz główny prelegent jest rodowitym jaślaninem pochodzącym ze znanej jasielskiej Rodziny Przybyszowskich.
Pan Stanisław jest wnukiem znamienitego jasielskiego lekarza Zbigniewa Przybyszowskiego, synem dr. Andrzeja Przybyszewskiego a bratankiem znanej jasielskiej lekarki Elżbiety Przybyszowskiej –Constantine.
Bałkańskie korzenie p. Stanisława (matka Duszanka – Serbka i wiele lat życia na terenie dawnej Jugosławii stanowią źródło Jego obszernej wiedzy, osobistego sentymentu i wielkiej pasji do tego kraju.
Pan Stanisław jest z zawodu geologiem, przewodnikiem górskim, przewodnikiem miejskim po Krakowie ,pilotem wycieczek zagranicznych kierunku Półwyspu Bałkańskiego.
Pani Alicja Przybyszowska pracuje w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu. Z zamiłowania jest fotografem, Vice Prezesem Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego autorką wielu znakomitych wystaw, laureatem konkursów fotograficznych a poza tym przewodnik górski beskidzki, pilot wycieczek
Hubert Przybyszowski - uczeń IV klasy Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowym Sączu, jeden z najmłodszych sądeczan, który w wieku 10 lat stanął na Korabie (2764 m.n.p.m).
Opowieść Państwa Przybyszowskich poprowadzi po najpiękniejszych zakątkach Macedonii z dala od uczęszczanych szlaków i autostrad ,zwracając uwagę na piękno przyrody, różnorodność zabytków oraz przenikanie kultur i religii tego niewielkiego bałkańskiego kraju.
Macedonia jest niewielkim państwem wciśniętym pomiędzy Serbię i Grecję, Albanię i Bułgarię, odcięte od morza.
Bogata historia sięgająca jeszcze czasów cesarstwa rzymskiego, duża ilość zabytków, piękno jeszcze dzikiej przyrody przyciąga z roku na rok rzesze turystów.
Na granicy Macedonii z Albanią ,na terenie Parku Narodowego Mavrovo wznosi się najwyższy szczyt Gór Dynarskich Korab (2764 m.n.p.m); pomiędzy dwoma największymi jeziorami tego kraju, jeziorem Ohrid a jeziorem Presją znajduje się inny piękny zakątek tego kraju Park Narodowy Galicica.
Na przedmieściach Skopje można zwiedzić jeden z najpiękniejszych krasowych przełomów Kanion Matka.
Z monasteru Treskavec rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na dolinę Pelagonia, gdzie znajduje się zagłębie przemysłu tytoniowego.
To również spojrzenie w kierunku jeziora Tikves – wokół którego rozłożyły się najsłynniejsze winnice, to również tajemnicze freski bizantyjskie w niewielkiej miejscowości Kurbinovo.
Spotkanie organizowane w dniu 06 luty 2015 (piątek) godz.17.00.

Elżbieta Ruszała (JDK)

Kolejny dobry weekend w wykonaniu siatkarek UKS „MOSIR” Jasło

$
0
0

Kolejny dobry weekend w wykonaniu siatkarek UKS „MOSIR” JasłoPierwszy mecz drugiej rundy III ligowy UKS „MOSIR” Jasło rozegrał na własnym boisku z zespołem KS WISŁOKA Dębica.


Set pierwszy nasze dziewczęta zagrały trochę spięte. Prowadząc 18:13 pozwoliły przeciwniczką na dogonienie wyniku i po własnych błędach na wygranie seta 22 : 25. W drugim secie nasz zespół przebudził się z zimowego snu i rozbił zawodniczki z Dębicy do 12. Set trzeci to już bardzo dobra siatkówka w wykonaniu naszych zawodniczek i szybka wygrana do 11. W czwartym secie nasze dziewczyny pozwoliły sobie na chwilę oddechu, co sprawiło że przeciwniczki próbowały dogonić wynik. Nasze zawodniczki jednak zmotywowały się jeszcze bardziej i wygrały seta 25:15, a tym samym cały mecz zakończyły wynikiem 3:1.

UKS „MOSIR” Jasło - KS WISŁOKA Dębica
3:1 (22:25, 25:12, 25:11, 25:15)

UKS „MOSiR” Jasło: Katarzyna Marcisz (kapitan), Joanna Pieścikowska, Marzena Brągiel, Justyna Kosiba, Dorota Jasionowicz, Magdalena Michalska, Aleksandra Gądek (libero), oraz Adriana Skuba, Kinga Książek, Martyna Trojan, Monika Zając, Anna Dzik
Trener: Adam Pasterz

młodziczki 5

seniorki 3

Nie zwalniają tempa młodziczki  UKS „MOSiR” Jasło. W rozgrywanym w Tarnobrzegu turnieju jasielski zespół konkurował tym razem wicelidera KPS Siarka-MOSiR Tarnobrzeg,  oraz UKS SMS Szóstka Mielec. Oba pojedynki nasze siatkarki wygrały bez większych problemów. Nasze zawodniczki rewelacyjnie prezentowały się w elemencie zagrywki, oraz skutecznie kontrowały w ataku. Na uznanie zasługuje cały zespół, który na trudnym terenie pokazał swoją klasę. Kolejne dwa zwycięstwa umocniły nasz zespół na pozycji lidera tabeli Podkarpackiej Ligi Młodziczek i młodziczki  UKS „MOSiR” Jasło są już o krok od zdobycia tytułu Mistrza Województwa Podkarpackiego.

KPS Siarka-MOSiR Tarnobrzeg - UKS „MOSiR” Jasło
0:2 (18:25, 22:25)
UKS SMS Szóstka Mielec - UKS „MOSiR” Jasło
0:2 (10:25, 10:25)

UKS „MOSiR” Jasło: Patrycja Maczuga (kapitan), Weronika Kosiba, Aleksandra Michalec, Daria Pykosz, Ewelina Gomułka, Kinga Buba, ,Zuzanna Chrzanowska, Joanna Kurek (libero).
Trener: Tomasz Janusz

Znajdź pomysł na siebie

Kolizja na ul. Jana z Dukli w Jaśle. Sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.

$
0
0

Kolizja na ul. Jana z Dukli w Jaśle. Sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło dziś na ul. Jana z Dukli w Jaśle.


 

Kierujący samochodem marki BMW, jadąc ul. Jana z Dukli w kierunku miejscowości Żółków, nagle zjechał z pasa jezdni, uderzył w drzewo i znajdujący się na poboczu samochód marki Citroen.
Sprawca całego zdarzenia zbiegł z miejsca kolizji.

Podczas prowadzonych czynności policyjnych na miejscu zdarzenia ruch pojazdów odbywał się wahadłowo. 

Okoliczności zdarzenia wyjaśnia Policja.

DPP 1

DPP 3

DPP 11

DPP 12

DPP 14

DPP 16

DPP 20

DPP 22

red.

Od 2015 roku zmiany w zasiłku pogrzebowym

$
0
0

Od 2015 roku zmiany w zasiłku pogrzebowym Od 1 marca 2015 r. rozszerza się krąg osób uznawanych za członków rodziny, po śmierci których będzie przysługiwało prawo do zasiłku pogrzebowego.



Zasiłek pogrzebowy będzie przysługiwał także po śmierci dziadków, dzieci w rodzinie zastępczej oraz osób, nad którymi ustanowiono opiekę prawną.
Bez zmian pozostają zasady dotyczące dokumentowania oraz ustalania uprawnień do zasiłku pogrzebowego.
W celu ustalenia prawa do zasiłku pogrzebowego osoba wnioskująca jest zobowiązana do złożenia:
- wniosku o zasiłek pogrzebowy,
- odpisu skróconego aktu zgonu albo odpisu zupełnego aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe,
- wszystkich rachunków poniesionych kosztów pogrzebu,
- dokumentów potwierdzających pokrewieństwo lub powinowactwo.
Nie zmieni się wysokość zasiłku pogrzebowego - tak jak do tej pory będzie wynosił 4 tys. zł.
W razie jednak poniesienia kosztów pogrzebu przez inną osobę niż członek rodziny – zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie wyższej jednak niż 4 tys. zł.

Oddział ZUS w Jaśle

Ruszył Praktyczny Kurs Winiarstwa

$
0
0

Ruszył Praktyczny Kurs WiniarstwaW ostatni weekend ruszył Praktyczny Kurs Winiarstwa, sztandarowy projekt Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle, której założycielem jest Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa "Galicja Vitis". Partnerem organizacyjnym i finansowym Podkarpackiej Akademii Wina jest Miasto Jasło.


Wszystkie działania szkoleniowe PAW, również Praktyczny Kurs Winiarstwa, nie są działaniami komercyjnymi nastawionymi na zysk. Dzięki wsparciu finansowemu samorządu Jasła, szkolenia mogą być wyceniane poniżej kosztów organizacyjnych, co w znaczącym stopniu zwiększa dostępność działań prowadzonych PAW. – Jestem przekonany, że Akademia Wina to znakomity sposób na promocję Jasła. Dzięki takim działaniom jesteśmy rozpoznawani w całej Polsce, już nie tylko jako miejsce, gdzie odrodziło się winiarstwo polskie, ale także jako miejsce, gdzie w profesjonalny sposób przekazuje się wiedzę o zakładaniu i pielęgnacji winnicy – mówił podczas inauguracji kursu Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Praktyczny Kurs Winiarstwa jest dedykowany w pierwszej kolejności posiadaczom winnic, a także osobom, które w najbliższym czasie zamierzają założyć taką uprawę i zająć się produkcją win gronowych. Celem Kursu jest wykształcenie winiarzy praktyków, którzy poradzą sobie samodzielnie z uprawą winnicy i wyrobem wina na profesjonalnym poziomie. – W naszej ofercie szczególny nacisk kładziemy na praktyczne przygotowanie uczestników do zawodu winiarza. Teoria, której oczywiście nie zabraknie, będzie przygotowaniem do zajęć praktycznych w winnicy i przetwórni, a tego najbardziej potrzebują przyszli winiarze – mówi Ewa Wawro, prezes Fundacji Galicja Vitis.

DSCN2431

Roczny kurs zakończy się egzaminem, podczas którego każdy z uczestników będzie musiał zaprezentować samodzielnie zrobione wino. Kurs obejmuje łącznie 320 godzin wykładów, podzielonych na 20 zjazdów weekendowych (po 16 godzin każdy), z czego niemal połowę będą stanowić zajęcia praktyczne, odbywające się w winnicy i winiarni. Program kursu jest przystosowany do cyklu wegetacyjnego winorośli i sezonowego cyklu produkcji wina, aby jego uczestnicy mogli w praktyce przećwiczyć wszystkie zabiegi w winnicy i etapy wyrobu wina. Na potrzeby Kursu zostanie udostępniona winnica doświadczalna o powierzchni 1 ha oraz profesjonalna przetwórnia o powierzchni 220 m2 z zapleczem socjalnym, sanitarnym oraz laboratorium. Wykłady teoretyczne odbywać będę się w Pałacu Sroczyńskich w Jaśle (siedziba Medyczno - Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego).

DSCN2515

- Dziękujemy uczestnikom kursu za zainteresowanie naszą ofertą, a władzom miasta za partnerskie wsparcie tego ambitnego projektu. Dołożymy wszelkich starań i zadbamy o najwyższy poziom szkoleń, po to by absolwenci kursu mogli zdobytą wiedzę wykorzystać w prowadzeniu winnicy i produkcji wina – podkreśla Roman Myśliwiec, główny pomysłodawca przedsięwzięcia.

Praktyczny Kurs Winiarstwa będzie stałą, coroczną ofertą Podkarpackiej Akademii Wina. Informacje dotyczące PAW i Praktycznego Kursu Winiarstwa znaleźć można także na stronie akademiawina.org

Organizatorzy


Hip – hop w JDK

$
0
0

Hip – hop w JDKJuż po raz siódmy w Jasielskim Domu Kultury w ramach zajęć feryjnych zostały zorganizowane warsztaty hip – hop.


W tym roku uczestniczy w nich około 50 osób z Jasła, Jedlicza i Dębicy, w dwóch grupach: dziecięcej i młodzieżowej.

Zajęcia, która rozpoczęły się w poniedziałek, 2 lutego potrwają do środy, 4 lutego. W ostatni dzień warsztaty poprowadzi Paulina Gorgoń, instruktorka w szkole tańca „You Can Do It” Dance Studio w Katowicach.

IMG 8576

IMG 8614

kp (JDK)

Już w niedzielę możemy zadecydować o istnieniu Straży Miejskiej w Jaśle!

$
0
0

Już w niedzielę możemy zadecydować o istnieniu Straży  Miejskiej w Jaśle!8 lutego w referendum możemy zdecydować o likwidacji bądź pozostawieniu jasielskiej Straży Miejskiej.


Głosowanie odbędzie się w niedzielę w godzinach 7.00 – 21.00 w 27 lokalach wyborczych na terenie Jasła. To te same miejsca, w których oddawaliśmy głos przy wyborach samorządowych. Ważne, aby wziąć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem. Głosować mogą mieszkańcy miasta Jasła wpisani do rejestru wyborców. Na karcie wydanej podczas referendum odpowiemy na pytanie: „Czy jesteś za zlikwidowaniem Straży Miejskiej w Jaśle”.

Roczny koszt utrzymania straży to 1 600 000 zł, dzięki likwidacji Straży Miejskiej miasto Jasło zaoszczędzić może milion złotych rocznie. Rozwiązanie straży skutkować będzie również zniknięciem z naszych dróg znienawidzonego przez wielu mieszkańców fotoradaru.
W dniu referendum odwiedzi Jasło dziennikarz telewizji TVN Emil Rau, znany jako „Emil łowca fotoradarów”. Zadeklarował podwożenie do lokalu wyborczego Jaślan, którzy będą mieli problem z dotarciem do urn w dniu referendum. Chętni mogą zgłaszać się pod numerem telefonu 889 124 392.

Zapraszamy wszystkich do lokali wyborczych! Pierwszy raz od dwudziestu lat możemy zadecydować o naszych sprawach sami, bez pośrednictwa polityków. Wystarczy poświęcić w niedzielę 10 minut na oddanie głosu. Wykorzystajmy tę szansę i pokażmy, że władza jest w naszych rękach!

Inicjatorzy referendum, pełnomocnik Jarosław Winiarski

Twórczość Justyny Polar w JDK

$
0
0

Twórczość Justyny Polar w JDKPrace Justyny Polar, studentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, można oglądać w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Czwartkowy (5 lutego br.) wernisaż zgromadził w JDK liczne grono miłośników sztuk plastycznych oraz przyjaciół i znajomych młodej artystki. Fotorelacja


Na wystawie „Perspektywy”, która będzie czynna do 20 bm., można obejrzeć prace Justyny Polar z ostatnich kilku lat: oleje na płótnie rysunki i grafiki. Trzy prezentowane martwe natury powstały jeszcze w liceum plastycznym; liczne portrety są owocem uzewnętrzniania emocji przez malarkę 1,5 – 2 lata temu; rysunki i grafiki oraz część obrazów, to plon ostatniego roku. - Rysunki i grafiki przedstawiają opuszczone miejsca, ponieważ jednym z moich hobby jest chodzenie po opuszczonych miejscach. Są one bardzo malownicze i stanowią dla mnie wielką inspirację – mówiła Justyna Polar, przybliżając publiczności swoją twórczość. Dodała, że także jej obrazy były do niedawna monochromatyczne. Najnowsze są jednak wielobarwne i przedstawiają mnóstwo rzeczy.
Na początku ostatniego przed modernizacją JDK wernisażu, artystkę przedstawiła Helena Gołębiowska, wicedyrektor JDK; Edward Lecheta natomiast, przeczytał dwa swoje wiersze przywodzące na myśl związek sztuki życia ze sztuką malarstwa z wydanego pół roku temu tomiku „Twój portret”.

DPP 17

DPP 25

***

Justyna Polar ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie, a obecnie studiuje na III roku Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni malarstwa prof. Adama Brinckena i pracowni rysunku prof. Grzegorza Bieniasa. Dotychczas artystka prezentowała swoje prace na kilku wystawach indywidualnych, a ekspozycja w JDK jest jej drugą wystawą indywidualną.

JDK - st

Oficjalne wyniki referendum

$
0
0

DPP 704Wczoraj w Jaśle przeprowadzone zostało referendum dotyczące likwidacji straży miejskiej.


 

Referendum odbywało się w tych samych lokalach wyborczych, co podczas wyborów samorządowych.
Statystyki:
Liczba osób uprawnionych do głosowania to 30193 osoby w tym 1 osoba z Unii Europejskiej. Komisje obwodowe otrzymały do głosowania 10674 karty. Nie wykorzystano 4553 kart. Liczba osób, którym wydano karty do głosowania to 6121. Liczba kart wyjętych z urn to 6120. Liczba głosów nieważnych 40, liczba głosów ważnych 6080.
Za likwidacją straży miejskiej opowiedziało się 5708 osób, przeciwnych likwidacji było 372 osoby.

W wyniku referendum frekwencja wyniosła 20,27% a więc referendum jest nieważne, gdyż wymogiem jest udział minimum 30% osób upoważnionych do głosowania.

Stanowisko burmistrza miasta Ryszarda Pabiana.

{youtube}fYy4c7TaBM8{/youtube}
ad

„Wieczór jasielski w Warszawie” w dniu 4 lutego 2015 r.

$
0
0

„Wieczór jasielski w Warszawie” w dniu 4 lutego 2015 r. Mając na uwadze 2015 rok - 650. rocznicę nadania Jasłu praw miejskich oraz 50. lecie działalności Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, jej prezes Wiesław Hap jeszcze w ubiegłym roku postanowił rozpropagować tematykę jasielską na forum ogólnopolskim. Dlatego w tym celu nawiązał kontakt z Domem Spotkań z Historią w Warszawie.


 

Tragedia zniszczeń jakie dotknęły Jasło i stolicę Polski w trakcie kilku miesięcy 1944 roku stała się punktem wyjścia, by ziścić pomysł, żeby przybliżyć mieszkańcom stolicy dzieje naszego miasta. Po ustaleniach z dyrekcją tej warszawskiej instytucji i z burmistrzem Jasła, podjęto decyzję, że zostanie on zrealizowany początkiem roku, w nawiązaniu do kolejnej rocznicy, kiedy to 70 lat temu do ruin zniszczonego w 97% Jasła powracali z wysiedlenia jego mieszkańcy.
W dniu 4 lutego, po przyjeździe do Warszawy do Domu Spotkań z Historią delegacja jasielska wspólnie z pracownikami placówki przygotowała wystawę przywiezioną z naszego miasta. Jej autorką jest wiceprezes SMJiRJ Felicja Jałosińska, a ekspozycja ta poświęcona jest zburzeniu i odbudowie Jasła. Była ona dostępna dla zwiedzających od godzin południowych do wieczora. Autorkę i ideę wystawy przedstawił członek Zarządu Stowarzyszenia Jacek Nawrocki. Miało również miejsce spotkanie burmistrza Miasta Jasła, prezesa SMJiRJ i honorowego gościa wydarzenia - Zbigniewa Skrudlika z dyrektorem Domu Spotkań z Historią Piotrem Jakubowskim. Stwierdzono, że warto nawiązać ze sobą bliższą współpracę.

DPP 121

O godzinie 18. 00 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie „Wieczoru jasielskiego w Warszawie”. Wszystkich uczestników i gości, w tym posła na Sejm RP Bogdana Rzońcę, w imieniu gospodarzy z Domu Spotkań z Historią powitała Alicja Smotryś - producentka i organizatorka spotkań. Wśród oficjalnej delegacji Miasta Jasła oprócz burmistrza Ryszarda Pabiana znaleźli się radni Rady Miejskiej Jasła: Lech Polak i Michał Rybka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Agata Koba, przedstawiciel Wydziału Kultury UM Barbara Żegleń i dyrektor Jasielskiego Domu Kultury Janusz Szewczyk.
Jako pierwszy ze strony jaślan głos zabrał burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian. Podziękował za możliwość zaprezentowania wystawy o zniszczeniu i odbudowie miasta „zburzonego nienawiścią, a odbudowanego pracą” oraz przybliżenia najwartościowszych, zasłużonych na różnych polach jaślan. Jego zdaniem to spotkanie w ważny sposób wpisuje się w kalendarz tegorocznych obchodów rocznicy lokacji miasta. Z kolei w swoim wystąpieniu prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego Wiesław Hap przedstawił genezę i cele spotkania oraz wyraził nadzieję, że to dopiero początek współpracy z Domem Spotkań z Historią na polu propagowania dziejów i wzmacniania przekonania, że pamięć o przeszłości buduje naszą tożsamość.

DPP 127

Kolejnym punktem programu była prelekcja Wiesława Hapa połączona z prezentacją multimedialną na temat „Krótki zarys dziejów Jasła, jego zniszczenie w 1944 r. i odbudowa”.
W części artystycznej wieczoru pod tytułem „W kręgu magicznej muzyki Jerzego Dudusia Matuszkiewicza” wystąpiły wokalistki i zespół Fermata z Jasielskiego Domu Kultury. Młode artystki przygotowane przez Ewę Grzebień wykonały piosenki z bogatego dorobku tego urodzonego w Jaśle twórcy. Postać mieszkającego od wielu lat w Warszawie kompozytora i muzyka przybliżył członek Zarządu SMJiRJ Tomasz Kasprzyk, a krótki list Jerzego Dudusia Matuszkiewicza jaki skierował on do uczestników spotkania za pośrednictwem prezesa Stowarzyszenia odczytała członkini SMJiRJ Ilona Dranka. Następnie zebrani obejrzeli krótki fragment uroczystości wręczenia urodzonemu w naszym mieście muzykowi i kompozytorowi prestiżowej nagrody za dokonania twórcze - Złotego Fryderyka. Mogli tam usłyszeć wypowiedź laureata, krótką wiązankę jego melodii filmowych oraz solo saksofonowe mistrza w jednym z utworów.

DPP 124

W klimat kolejnej części wieczoru wprowadził prezes Stowarzyszenia przypominając grupę wybitnych jaślan jacy zafunkcjonowali w sposób trwały na różnych płaszczyznach życia historycznego, kulturalnego, naukowego etc. naszego państwa i narodu na przestrzeni dziejów. Jednym z nich jest człowiek, który był bohaterem ostatniego bloku spotkania zatytułowanego „Moje dawne Jasło i mój świat… szermierki”. W jego trakcie z zebranymi swoimi wspomnieniami podzielił się medalista olimpijski i mistrzostw świata, wybitny sportowiec i trener pochodzący z Jasła - Zbigniew Skrudlik. Jego osobę i dorobek przybliżył członek Zarządu SMJiRJ Remigiusz Gogosz. Ten tak bardzo utożsamiający się przez całe życie z rodzinnym miastem Honorowy Obywatel Miasta Jasła przekazał prezesowi Stowarzyszenia oprawione bardzo interesujące fotografie. Pierwsza spośród nich ukazuje uczniów klasy gimnazjalnej Zbigniewa Skrudlika odgruzowujących zburzone Jasło, a druga drużynę „złotych” florecistów z igrzysk monachijskich w 1972 roku z trenerem Skrudlikiem. Niezwykle ciekawe są również dwa indiańskie malowidła na korze przywiezione z olimpiady w Meksyku. Mistrz floretu z Jasła stwierdził, że te obrazy powinny znaleźć się w pokoju Stowarzyszenia po zakończeniu przebudowy Jasielskiego Domu Kultury. W zamian za otrzymane dary słynny rodak jasielski otrzymał kilkanaście wydawnictw SMJiRJ o tematyce jasielskiej.

DPP 155

Na zakończenie trwającego prawie dwie i pół godziny „Wieczoru jasielskiego w Warszawie” głos zabrali: burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian oraz prezes jasielskiego Stowarzyszenia. Podziękowali gospodarzom za życzliwe przyjęcie, a wszystkim uczestnikom spotkania za jego wspaniały klimat. Złożyli również słowa wdzięczności szczególnemu gościowi jakim był Zbigniew Skrudlik. Prezes Wiesław Hap skierował do Mistrza floretu słowa: „Dzięki wsparciu i angażowaniu się tak wybitnych jaślan jak Pan w dzieło poszerzania i propagowania historii Jasła oraz dorobku ludzi z nim związanych, nasze Stowarzyszenie może z dużym powodzeniem realizować swoją misję”.
Przekazano również życzenia powrotu do zdrowia Jerzemu Dudusiowi Matuszkiewiczowi oraz słowa pozdrowienia skierowane do obecnych przez innego Honorowego Obywatela Miasta Jasła - prof. Karola Myśliwca, który nie mógł uczestniczyć w spotkaniu ze względu na udział w tym czasie w badaniach archeologicznych na terenie Egiptu. Przed, w trakcie i po zakończeniu „wieczoru…” była prezentowana wystawa wydawnictw Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego nad którą pieczę trzymała Ewa Pietraszek z Zarządu Stowarzyszenia. Wspierała ją inna członkini Zarządu - Katarzyna Barzyk. Z kolei dużą pomoc techniczną przy przygotowaniu prezentacji okazał członek SMJiRJ Łukasz Kotulak. W kuluarach uczestnicy spotkania prowadzili ożywione dyskusje, historycy z Jasła odpowiadali również na szereg pytań gości. Było to wartościowe przedsięwzięcie dzięki któremu mieszkańcy Warszawy przybliżyli sobie tematykę jasielską.

Zarząd SMJiRJ

Dobre wieści ze szpitali dotyczące zdrowia siatkarzy Karpat

$
0
0

Dobre wieści ze szpitali dotyczące zdrowia siatkarzy KarpatDobre wieści napłynęły do nas wczoraj z Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Otóż stan Bartosza Wojtala nie jest tak poważny, jak to wcześniej podawano.


W niedzielę 8 lutego naszych zawodników znajdujących się w szpitalach w Krakowie, Brzesku i Bochni odwiedziła delegacja KSS Karpaty Krosno z prezesem klubu Andrzejem Hojnorem na czele.

Jak się okazało Bartosz Wojtal nie jest w śpiączce farmakologicznej, został w sobotę 7 lutego wybudzony przez lekarzy i jego ogólny stan jest określany jako dobry. Nie stwierdzono u niego większych obrażeń wewnętrznych jak również nie amputowano mu kończyn. Z Bartoszem nie jest najgorzej. Ma problemy z nogą, ale jest przytomny, jego stan jest stabilny. Krystian i Joanna są potłuczeni, nie mają złamań. Gorzej jest jeśli chodzi o sferę psychiczną. To dla nich wielka trauma – mówi Andrzej Hojnor,

Klub od pierwszych godzin po otrzymaniu informacji o wypadku zbiera najnowsze wiadomości o stanie zdrowia zawodników i zawodniczki. Joanna Prokop i Kamil Lisowski w dniu dzisiejszym tj. 9 lutego br. zostali wypisani do domów.

Wszyscy zawodnicy zostali zapewnieni o wsparciu ze strony władz klubu i całego środowiska siatkarskiego w Krośnie w tych trudnych dla nich chwilach.

Zarząd KSS Karpaty Krosno zobowiązał się do udzielenia im wszystkim w miarę swoich możliwości niezbędnego wsparcia na wszystkich potrzebnych płaszczyznach.

Jak dodaje prezes:

Śmierć Darka i Kamila to dla nas wielki cios. Siatkarze i siatkarki w Krośnie stanowią jedną wielką rodzinę. Znają się, grają ze sobą, uczą się i spędzają wolny czas. Jeszcze w piątek wszyscy się widzieli, uśmiechali… Dzisiaj /tj. 9 lutego/ mamy zaplanowane spotkanie drużynowe. Spróbujemy się nawzajem wesprzeć, podnieść. Nie będzie to łatwe – dodaje.

Dariusz Jurczak

KSS KARPATY KROSNO

***

Termin pogrzebu Dariusza Zborowskiego. 12 lutego br./czwartek/ o godzinie 12.00. w Śmieszkowie k. Piły rodzinnej miejscowości Darka.

W ostatniej drodze naszemu zawodnikowi, koledze i przyjacielowi będzie towarzyszyć grupa kilkudziesięciu osób z Krosna.

Z Krosna do Śmieszkowa wyjedzie autokar złożony z przedstawicieli i pracowników Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, studentów, zawodników i zawodniczek Karpat, członków Zarządu KSS Karpaty Krosno, członków Rady Miasta Krosna, oraz Klubu Kibica.

Pogrzeb Kamila Maja odbędzie się w piątek 13 lub sobotę 14 lutego br. w Zabrzu, rodzinnej miejscowości Kamila.

Dokładne informacje opublikowane zostaną po potwierdzeniu terminu na stronie klubu www.karpaty-krosno.pl

 

Dotacje celowe dla klubów sportowych

$
0
0

Dotacje celowe dla klubów sportowychBurmistrz Miasta Jasła przyznał dotacje celowe na realizację przedsięwzięć o charakterze sportowym.


Dotację otrzymało czternaście klubów sportowych na realizację szesnastu zadań. Łączna wartość wsparcia wyniosła 550 tys. zł.

W ramach dotacji realizowane będą zadania w siedmiu dyscyplinach sportowych: piłka nożna (279 tys. zł), piłka siatkowa (158 tys. zł), sporty walki (79 tys. zł), pływanie, tenis stołowy, sporty rowerowe, narciarstwo (34 tys. zł).

Zadania, na które przyznana została dotacja z budżetu Miasta Jasła:

Uczniowski Klub Sportowy "SPIN" Jasło - Szkolenie dzieci i młodzieży w grze w tenisa stołowego oraz udział w rozgrywkach ligowych V Ligi Krosno-Zachód - 4 000,00

Jasielski Klub Kyokushin Karate - Szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w zakresie karate - 33 000,00

Międzyosiedlowy Klub Sportowy „Jasiołka Hankówka – Brzyszczki” - Szkolenie i współzawodnictwo w piłce nożnej - 12 000,00

Międzyszkolny Klub Narciarski Jasło- Szkolenie dzieci i młodzieży w zakresie narciarstwa, organizowanie obozów sportowych, organizowanie i udział w zawodach sportowych - 10 000,00

Miejski Klub Sportowy „MOSiR” Jasło - Prowadzenie szkolenia i udział w rozgrywkach grupy naborowej, młodzików, kadetów, juniorów oraz seniorów w III podkarpackiej lidze siatkówki męskiej, turniejów międzynarodowych oraz pobyt na obozie sportowym w okresie wakacji letnich - 79 000,00

Uczniowski Klub Sportowy Akademia Sportów Walki Judo-Jasło - Szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci
i młodzieży w zakresie judo - 23 000,00

Uczniowski Klub Sportowy „Szóstka” w Jaśle - Szkolenie sportowe dzieci w zakresie piłki nożnej w 7 kategoriach wiekowych, udział w rozgrywkach Ligi Podkarpackiej i turniejach młodzika starszego i młodszego, orlika starszego i młodszego, żaka młodszego i starszego oraz organizacja i udział w turniejach ogólnopolskich i międzynarodowych grupy naborowej - 33 000,00

Uczniowski Klub Sportowy „MOSiR” Jasło - Szkolenie sportowe dla dzieci i młodzieży w zakresie judo. Organizacja i udział w turniejach krajowych i zagranicznych oraz organizacja obozów sportowych - 23 000,00

Uczniowski Klub Sportowy „MOSiR” Jasło - Szkolenie sportowe w zakresie piłki siatkowej dziewcząt i kobiet. Organizacja i udział w turniejach krajowych i zagranicznych oraz organizacja obozów sportowych - 79 000,00

10 Jasielski Klub Sportowy Czarni 1910 Jasło - Udział w rozgrywkach ligowych w piłce nożnej seniorów oraz grup młodzieżowych na szczeblu wojewódzkim wraz ze szkoleniem sportowym w kategoriach młodzieżowych - 169 000,00

11 Klub Sportowy „SPEED” - Rozwój Narciarstwa Biegowego i Rolkarstwa w Jaśle, szkolenie dzieci i młodzieży, organizowanie i udział w zawodach sportowych i rekreacyjnych - 5 000,00

12 Klub Sportowy „SPEED” - Szkolenie dzieci i młodzieży w pływaniu, organizowanie i udział w zawodach sportowych
i rekreacyjnych - 10 000,00

13 Osiedlowy Klub Sportowy „Sobniów” Jasło - Poprawa warunków uprawiania piłki nożnej przez mieszkańców miasta Jasła - 30 000,00

14 JASIELSKIE STOWARZYSZENIE SPORTOWE - Podwyższanie sprawności fizycznej dzieci i poznawanie zasad współzawodnictwa sportowego poprzez czynny udział w treningach, w rozgrywkach Ligi Podkarpackiej Młodzika Starszego oraz Młodszego, Orlika Starszego oraz Młodszego, Żaka Starszego oraz Młodszego; turniejach ogólnopolskich
i międzynarodowych - 33 000,00

15 Międzyosiedlowy Klub Sportowy „GAMRACIK” - Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej Chłopców z terenu Jasła - 2 000,00

16 Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów - Szkolenie i podnoszenie poziomu sportowego w różnych kategoriach wiekowych zawodników Jasielskiego Stowarzyszenia Cyklistów - 5 000,00

UMJ


Inwentaryzacja parku miejskiego wymusza zmiany

$
0
0

Inwentaryzacja parku miejskiego wymusza zmianyUrząd Miejski w Jaśle zlecił wykonanie inwentaryzacji drzewostanu w parku miejskim.


Według przeprowadzonej specjalistycznej ekspertyzy dendrologicznej konieczna będzie natychmiastowa wycinka 36 chorych drzew zagrażających bezpieczeństwu publicznemu. Pomimo tego, iż otrzymana od Starosty Jasielskiego decyzja zezwalająca na wycinkę nie wymusza dokonania nasadzeń zastępczych w parku pojawią się nowe cenne gatunki drzew i krzewów, by to miejsce nieustająco utrzymywało swój parkowy charakter.

36 spośród 411 drzew rosnących w parku miejskim musi zostać pilnie usuniętych. Wcześniejsza inwentaryzacja przeprowadzona była w 2005 roku podczas rewitalizacji parku miejskiego, wówczas również sporo chorych drzew musiało zostać usuniętych. Obecna ekspertyza wskazała drzewa niebezpieczne i zamierające, przeznaczone do wycinki z podziałem na grupy pilności zabiegu. Spośród rosnących 411 drzew, do wycinki w rozbiciu na trzy stopnie pilności zabiegu zakwalifikowano 63 drzewa, w tym 36 drzew, które muszą być bezzwłocznie usunięte.

Najgorsza jest kondycja biologiczna drzew rosnących w sąsiedztwie ulic: Sobieskiego, Staszica i Armii Krajowej. Drzewa te posiadają wiele uszkodzeń i ubytków zwłaszcza kominowych. Ich korony są zdeformowane i mocno ograniczone gabarytowo na skutek wcześniejszego intensywnego przycinania, zwłaszcza dolnych zamierających, bądź kolidujących z ruchem samochodowym konarów, a pnie często nachylone w kierunku ulic. Porażony, poważnie chorobami grzybowymi, starodrzew parku broni się przed obaleniami wiatrowymi głównie na skutek osłonięcia go ze wszystkich stron zwartą, dość wysoką zabudową mieszkaniową.

Pilność wycinek podzielono na trzy etapy. Stopień pierwszy otrzymały drzewa najbardziej osłabione i zniszczone, przez to najniebezpieczniejsze. Stopień drugi pilności zabiegu zyskały drzewa o nieco lepszej kondycji zdrowotnej (choć w większości również stosunkowo niebezpieczne). Stopień trzeci te, które mogą zostać wycięte w nieco późniejszym terminie, jednak nie dłużej niż 2, maksymalnie 3 lata. Podział ze względu na pilność zabiegu przedstawia się następująco: I stopień pilności wycinek - 36 drzew, II stopień pilności wycinek - 17 drzew, III stopień pilności wycinek - 10 drzew.

Niestety wiele spośród drzew rosnących obecnie w parku miejskim nasadzono w tym samym okresie – zapewne w trakcie odbudowy Jasła ze zniszczeń wojennych. W tym samym czasie następuje zatem ich degradacja, co w ostateczności może doprowadzić do konieczności całkowitego usunięcia drzew oraz tak naprawdę założenia nowego parku. Tymczasem najwłaściwszą dla drzewostanu jest struktura różnowiekowa i różnogatunkowa, która gwarantuje, że będące w różnym wieku i gatunku drzewa nie zachorują, lub nie będą zamierać w tym samym czasie.

Aby utrzymać obecny charakter parku, a jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo użytkowników tego terenu rekreacyjnego oraz przyległych ulic i budynków, Miasto planuje nasadzenia ciekawych gatunków drzew i krzewów. Okazy przeznaczone do nasadzeń będą dobierane z uwzględnieniem miejsca nasadzenia, docelowego pokroju i wytrzymałości na warunki miejskie tak, by w przyszłości były długotrwałą ozdobą parku miejskiego oraz schronieniem dla licznych ptaków śpiewających zamieszkujących ten teren.

Na terenie parku rośnie 27 gatunków drzew. Spośród zinwentaryzowanych 411 dorosłych osobników dominują zwłaszcza klony pospolite Acer platanoides (121 szt.), lipy Tilia sp. (111 szt.), jesiony Fraxinus sp. 46 szt. oraz jawory Acer pseudoplatanus (31 szt.).

UMJ

Kwiaty i torebki z filcu

$
0
0

Kwiaty i torebki z filcuWarsztaty filcowania na mokro zakończyły tegoroczne ferie zimowe z Jasielskim Domem Kultury.


Zajęcia adresowane po raz kolejny dla dzieci i dorosłych odbyły się 11 lutego br. w JDK. Tym razem młodsza grupa skupiła się głównie na kwiatach, zaś starsza uczyła się robienia torebek. Panie, które uczestniczyły w tych warsztatach wykazały się oryginalnością i pomysłowością, dzięki czemu powstały niepowtarzalne wyroby. - Torebka jest dużo trudniejsza, wymaga więcej i czasu i umiejętności – mówi Anna Brożyna, plastyk JDK.

IMG 1234

IMG 1243

Duże zainteresowanie i zapotrzebowanie na tego typu zajęcia sprawiło, że w planach jest już kolejne.

kp (JDK)

Obóz zimowy judoków UKS MOSiR JASŁO

$
0
0

Obóz zimowy judoków UKS MOSiR JASŁOPonad 45 osób uczestniczyło w zorganizowanym przez naszego Trenera Michała Czarneckiego obozie zimowym pt. Judocy na nartach- kolejny stopień wtajemniczenia w Krynicy Zdrój.


W tym roku, pod fachowym okiem instruktora Ireneusza Sajdaka, 12 uczestników stawiało pierwsze kroki na nartach zjazdowych. Ponad 30 osób doskonaliło nabyte umiejętności oraz technikę jazdy pod okiem instruktora Marcina Wierdaka. Oprócz nart nieliczni uczestnicy smakowali również ślizgów na desce snowboardowej , oczywiście pod okiem wykwalifikowanego instruktora Jacka. Od poniedziałku do soboty przez 6 godzin dziennie, dzieciaki pracowały intensywnie trenując na stoku krynickim. Swoją postawą dawały również przykład jak zachować bezpieczeństwo na stoku. Nie obyło się również bez popołudniowej integracji: wspólna zabawa na dyskotece i na lodowisku zapoczątkowała nowe przyjaźnie . Sześć wspaniale spędzonych dni na stoku uwieńczył zjazd WSZYSTKICH uczestników najtrudniejszą trasą narciarską .PEŁEN SUKCES . Sześć dni białego szaleństwa i jeszcze im było mało… Slalom, skoki narciarskie, wspólne szusowanie czy na desce czy na nartach bo w grupie zawsze raźniej, łatwiej i przyjemniej. Intensywny tydzień dobiegł końca. Wszyscy cali, zdrowi i zadowoleni oraz uodpornieni na zmienną zimową pogodę powrócili do domów. Czas ferii zimowych zawsze powinien obfitować w ruch na świeżym powietrzu i oderwanie od komputerów, telewizorów, czy nudy blokowisk. Sport to zdrowie, a z klubem UKS " MOSiR" Jasło- sekcja Judo, również doskonała zabawa. Dziękujemy panu Trenerowi MICHAŁOWI CZARNECKIEMU za zorganizowanie tego fantastycznego obozu , naszym wspaniałym rodzicom oraz sponsorom :Urząd Miasta Jasło, MOSiR JASŁO, MPM - Jasielska Sieć Sklepów, Habys – sprzet rehabilitacyjny, Restauracja „Grubcio”, MGM – reklamy – Państwo Maria i Jerzy Kwaśny, F.H. Astro Robert Stanula ,TEKPUD SP Z.O.O, MEDIS Spółka Cywilna, DOMICELA za wsparcie finansowe, dzięki któremu tak liczna grupa dzieci złapała bakcyla sportów zimowych. Dziękujemy również firmie Sport-Serwis Damian Kukuła ul.Towarowa 18 za udostępnienie sprzętu narciarskiego dla uczestników obozu. Dziękujemy

www.judomosir .pl

Nasz GRUBY SZEF zjadł 90 pierogów !

$
0
0

MEGA PROMOCJA
40 groszy / pieróg
SKOMPONUJ SWOJE ZAMÓWIENIE
KONKURS


Nasz GRUBY SZEF zjadł 90 pierogów i to bez pomocy innych !
Jeżeli uważasz, że ten wynik niczym Cię nie zachwycił i jesteś pewien, że
możesz zjeść więcej to zapraszamy do lokalu!
Jeżeli uda Ci się pobić ten wynik to otrzymasz od naszego GRUBEGO
SZEFA talon o nominale 50 zł do wykorzystania w restauracjach:
u Schabińskiej, Małopolska, restauracja w Karpackiej Troi,
u Schabińskiej w Krośnie, pizzeria Vesuvio.
Promocja w restauracji MAŁOPOLSKA
Wychodząc naprzeciw naszym klientom, którzy z całego Jasła i okolic specjalnie
przyjeżdżają do nas na pierogi, postanowiliśmy zgłębić to zagadnienie i
rozszerzyć ofertę.
Odwiedziliśmy wiele Kół Gospodyń Wiejskich na Podkarpaciu, przeczytaliśmy
sporo zapomnianych książek kucharskich, wysłuchaliśmy rad wielu babć –
specjalistek w tej dziedzinie aby móc odtworzyć niepowtarzalny smak
oryginalnych pierogów z różnymi farszami i w różny sposób produkowanym
ciastem.
To, co możecie już od dzisiaj skosztować w naszej restauracji to
wyselekcjonowane i najlepsze naszym zdaniem smaki.
Wszystkich fanów pierogów jak i kulinarnych poszukiwaczy zapraszamy do
skosztowania naszych wyrobów.

 

 

Pierogi
tylko 40 groszy/sztuka
1. Ruskie - z serem białym, ziemniakami, cebulą i przyprawami
2. Z mięsem - z mięsem wieprzowym, cebulą i przyprawami
3. Z kapustą - z kapustą białą, cebulą i przyprawami
4. Szpinakowe - ze szpinakiem i serem feta
5. O Smaku pizzy – z szynką , pieczarkami, papryką i żółtym serem
6. Chłopskie - z ziemniakami, boczkiem cebulą i przyprawami
7. Gospodarza – z kaszanką , cebulą i przyprawami
8. Wiejskie - z kaszą gryczaną, boczkiem, cebulą i przyprawami
9. Wiosenne – z truskawkami na słodko
10. Szarlotkowe - z jabłkami i cynamonem
11. Serowe – ze słodkim serem i musem śmietanowym
12. Leniwe – z ziemniakami, serem białym
13. Bryndzą – z bryndzą, boczkiem, cebulą i przyprawami
14. Węgierskie – z kaszą gryczaną, mięsem gulaszowym i sos pieczeniowym

Kursanci PAW poznawali tajniki uprawy winorośli

$
0
0

Kursanci PAW poznawali tajniki uprawy winorośliPodczas II zjazdu Praktycznego Kursu Winiarstwa prowadzonego przez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle omówiono m.in. budowę i fizjologię winnego krzewu, cykl wegetacyjny i dojrzewanie winogron. Uczestnicy dowiedzieli się także, jak nie popełnić błędów przy zakładaniu winnicy, dlaczego tak ważny jest wybór lokalizacji, jaki ma wpływ siedlisko na jakość i charakter wina i jaki zastosować materiał sadzeniowy. Było też o szkółkarstwie winorośli oraz o odmianach winorośli i podkładkach.



Prowadzącymi wykłady byli Roman Myśliwiec, założyciel winnicy Golesz oraz największej w Polsce szkółki winorośli , od ponad 30 lat testującej odmiany winorośli pod kątem przydatności do polskiego klimatu oraz Wojciech Bosak, krytyk winiarski i dziennikarz, który od lat z naukowym zacięciem studiuje uprawę winorośli i produkcję wina.
Jednym z uczestników rocznego kursu jest Marian Wołosz, mieszkający w północno-wschodniej Polsce, na Kurpiach. Prowadzi gospodarstwo rolne, teraz chce zając się także winiarstwem. Mimo sporej odległości (ponad 600 km), jaką musi pokonać by regularnie uczestniczyć w zajęciach Podkarpackiej Akademii Wina, nie żałuje decyzji o zapisaniu się na Praktyczny Kurs Winiarstwa.

II zjazd 1

II zjazd 2

- Chcę zdobyć wiedzę w tym temacie, którą jak się okazało mam na razie tylko wyrywkową – mówi pan Marian. - Początkowo posadziłem trochę krzewów winorośli udostępnionych mi przez sąsiadów mieszkających w okolicy. Widziałem, że przyjęty się, rosną i owocują. To zachęciło mnie do dalszych prób z krzewami winorośli, z myślą o wytwarzaniu wina. W 2011 r. sprowadziłem z zielonogórskiego trochę odmian i posadziłem u siebie. Mimo, iż je pielęgnowałem, nic z tego nie wyszło. Doszedłem do wniosku, że za mało wiem na ten temat, że wiedza zdobyta w internecie, to za mało by poprawnie uprawiać winorośl. I dlatego zdecydowałem się na ten roczny kurs. Zajęcia na wysokim poziomie, tak jak się spodziewałem. Szkolenia prowadzą ludzie z ogromną wiedzą i dużym doświadczeniem. Jestem przekonany, że dzięki nim uniknę w przyszłości wielu błędów przy prowadzeniu winnicy i wyrobie wina – podkreśla.
Organizatorem i prowadzącym Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle jest Fundacja na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, a partnerem przedsięwzięcia Miasto Jasło.

Ewa Wawro
prezes Fundacji „Galicja Vitis”

Viewing all 1389 articles
Browse latest View live