Quantcast
Channel: Wywiady | Jasielski Portal Informacyjny - MiastoJasło.pl
Viewing all 1389 articles
Browse latest View live

Koncert kolęd w kościele oo. Franciszkanów

$
0
0

miniaturchor

W dniu 12 stycznia o godz. 17 w Kościele OO. Franciszkanów w Jaśle odbył się Koncert Kolęd, w którym zaprezentowały się chóry z Jasła i okolic. Fotorelacja


W koncercie wzięły udział chóry: „Cecylianum” z Osobnicy, „Martinus” z Szebni, „Ave” z parafii MB Częstochowskiej w Jaśle, „Antonianum” z parafii oo. Franciszkanów w Jaśle i chór „SOLI DEO” działający przy I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Każdy chór zaprezentował dwa utwory.

IS DPP 0001-(2)


Chór Soli Deo jest chórem młodzieżowych zrzeszającym ludzi młodych nie tylko z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle ale też innych szkół. Skład chóru każdego roku ulega zmianie. Warto zwrócić uwagę na nazwę chóru, która pochodzi z frontonu kościoła Św. Stanisława w Jaśle i oznacza śpiew ,,samemu Bogu”. Chórzyści spotykają się na próbach dwa razy w tygodniu oraz na spotkaniach modlitewnych, które jednoczą grupę. Opiekę duchową nad chórem sprawuje ks. Łukasz Mariuszyc, natomiast dyrygentem jest Monika Twarduś.

IS DPP 0067


Chór Antonianum został założony w latach 70-tych przez śp. Władysława Świstaka. W 2002 roku obchodził 25-lecie swojego istnienia. Przez cały okres dyrygentem był Władysław Świstak. Obecnie chór liczy 35 członków. Od 2007 roku dyrygentem chóru jest Paweł Chłopek. Ostatnim dorobkiem chóru było nagranie dwóch płyt o temetyce eucharystycznej oraz kolęd i pastorałek.

IS DPP 0080


Chór „Martinus” z parafii św. Marcina w Szebniach. Jest chórem bardzo młodym. Powstał trzy lata temu. Opiekunem i dyrygentem jest Jan Piątkiewicz. Chór kontynuuje bogatą przedwojenną tradycję muzyczną parafii. W tamtym czasie Szebnie słynęły z wielu inicjatyw muzycznych – szkoły organistów, orkiestry, chóry, przedstawienia teatralne.

IS DPP 0056


Chór AVE powstał 12 listopada 2002 roku z inicjatywy księdza proboszcza Tadeusza Gąsiorowskieg oraz organisty Wojciecha Świstaka. Od początku jego działalności rolę dyrygenta pełni Wojciech Świstak, który kontynuuje w ten sposób muzyczne tradycje swojej rodziny. Chór dysponuje bardzo szerokim i ambitnym repertuarem oraz stale podnosi swój poziom wykonawczy i artystyczny. Na repertuar składają się przede wszystkim pieśni i utwory religijne na cały rok liturgiczny. Chór liczy 31 osób. Członkowie chóru to rozmiłowani w śpiewie i chóralistyce mieszkańcy Jasła i okolic. Chór bardzo ambitnie podchodzi do służby muzycznej, uświetniając uroczystości muzyczne we własnym mieście, a także biorąc udział w uroczystościach poza Jasłem. Chór jest doceniany i chętnie słuchany.

1


Chór Ceculianum działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy i parafii św. Stanisława i św. Jadwigi Śląskiej w Osobonicy. Chórem dyryguje Agata Delikat z mężem Mariuszem. Chór został założony w 2003 roku przez ks. Proboszcza Czesława Szewczyka. Obecnie liczy 32 osoby. Chór przygotowuje oprawę muzyczną uroczystości liturgicznych w parafii, uczestniczy w koncertach i przeglądach. W 2010 roku zaprezentował się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Jego sporym sukcesem jest m.in. nagranie płyty z kolędami. Od 2009 jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie. W 2011 roku był współorganizatorem Międzywojewódzkiego Przeglądu Chórów ,,Magnificat”, który odbył się w Parafii Osobnica. Obecnie opiekunem duchownym chóru jest ks. Andrzej Chmiel.

Anna Dziura


Szóstki Jasło rocznik 2001 na turnieju halowym w słowackim Trebiszowie

$
0
0

miniaturs

Bardzo dobrze zaprezentowała się drużyna Szóstki Jasło rocznik 2001, która w dniach 28-29 grudnia wzięła udział w międzynarodowym turnieju halowym w słowackim Trebiszowie.


Należy wspomnieć że w rozgrywkach udział wzięły ekipy z czterech państw: Polski, Czech, Słowacji i Węgier.
W pierwszym dniu turnieju, w fazie grupowej nasi chłopcy zanotowali dwa zwycięstwa i dwa remisy, dzięki czemu awansowali do półfinału z pierwszego miejsca w grupie.

wd (4)

wd-(2)

Wyniki meczy grupowych:
Szostka 1 -1 Cigant (Węgry)
Szostka 3 -1 Michalowce (Słowacja)
Szostka 5 - 0 Slavoj Trebisow A (Słowacja)
Szostka 0 – 0 Humenne (Słowacja)
Półfinałowego przeciwnika Szóstki zgodnie z regulaminem, wyłonić musiał baraż pomiędzy drugą drużyna naszej grupy, a trzecią drużyna grupy B. W meczu tym spotkały sie Humenne i Tarnovia Tarnów. Mecz stosunkiem 2-0 wygrała drużyna słowacka. Los więc chciał abyśmy po raz drugi w tym turnieju zmierzyli swoje siły z ekipą z Humenne. Po pięknym spotkaniu wygrywamy 1-0 i awansujemy do finału . Tu gramy z gospodarzami turnieju drużyną Slavoj Trebisow B. Początek w naszym wykonaniu niezbyt dobry, bo już w drugiej minucie tracimy bramkę. Przez kolejnych dziesięć minut jesteśmy w ofensywie, nie dopuszczając rywala do wyjścia ze swojej połowy. Dzięki temu w jedenastej minucie doprowadziliśmy do remisu, a minutę później wychodzimy na prowadzenie 2-1. Niestety w siedemnastej minucie rywale strzelają bramkę na 2-2. Nasi chłopcy starali się jeszcze za wszelka cenę przechylić szale zwycięstwa na swoją korzyść, ale w zdobyciu bramki „przeszkadzaja” słupki i poprzeczka. Mecz kończy się remisem i o wyniku spotkania decydują karne. Piękne interwencje naszego bramkarza Piotra Gajdy i bezbłędnie wykonany karny przez Szymka Dziadosza powodują, że konkurs rzutów karnych wygrywa Szóstka Jasło 2001 !!!

wd-(3)

wd-(5)



Najlepszym bramkarzem turnieju został Piotr Gajda, do czego w dużej mierze przyczyniły się bardzo dobre interwencje w konkursie rzutów karnych. Gratulacje!!!
Skład szóstki: Piotr Gajda, Szymon Stasz, Arkadiusz Majka, Szymon Pankiewicz, Arkadiusz Baran, Maciej Setlik, Szymon Dziadosz, Szymon Frączek, Bartosz Stasz, Mikołaj Jelec, Bernardo Fernandes Machado, Wiktor Brągiel.
Końcowa klasyfikacja turnieju:
1.UKS 6 JASŁO
2.SLAVOJ TREBISOV B
3.STARA LUBOVNIA
4.HUMENNE
5.CIGANT
6.TARNOVIA TARNÓW
7.MICHALOVCE
8.KAC KOSICE.
9. ZS TREBISOV
10.SLAVOJ TREBISOV

UKS ,,Szóstka”

Muzyka dworu wersalskiego w JDK

$
0
0

5-poranek-muzyczny

Jasielski Dom Kultury zaprasza na poranek muzyczny, podczas którego będzie można usłyszeć muzykę francuską dworu wersalskiego. Koncert w wykonaniu Zespołu Instrumentów Historycznych Risonanza wraz z towarzyszeniem Magdaleny Niedbały (mezzosopran) odbędzie się 17 stycznia br. o godzinie 11.30.
Bilety w cenie 7 zł są do nabycia w sekretariacie Jasielskiego Domu Kultury.

kp (JDK)

Tomasz Poręba: ,,Jutro spotykam się z komisarzem UE Borgiem ws. zakazu wędzenia wędlin”.

$
0
0

DSC 6478

Tomasz Poręba: Jutro spotykam się z komisarzem UE Borgiem ws. zakazu wędzenia wędlin. Apeluję również do premiera Tuska o podjęcie realnych działań w tej sprawie.


Podczas zorganizowanej w Rzeszowie konferencji prasowej z udziałem podkarpackich przedsiębiorców z branży mięsnej Tomasz Poręba poinformował, że we wtorek spotka się z unijnym komisarzem ds. zdrowia i ochrony konsumentów Tonio Borgiem w sprawie unijnego rozporządzenia, które ogranicza dopuszczalny poziom substancji smolistych przy produkcji wędlin. „Spowoduje to, że wędzenie przy użyciu drewna stanie się praktycznie niemożliwe. Dla wielu małych i średnich zakładów mięsnych w Polsce może to oznaczać koniec działalności” - mówił Poręba.

Europoseł PiS zapowiedział, że podczas spotkania będzie przekonywał unijnego komisarza do zrewidowania rozporządzenia i złagodzenia stanowiska ws. dopuszczalnego poziomu substancji smolistych.

DSC 6538


Tomasz Poręba wystosował również listy do premiera Donalda Tuska, wicepremiera Janusza Piechocińskiego, ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza i ministra rolnictwa Stanisława Kalemby, w których wskazuje na poważne zagrożenie dla działalności polskich przedsiębiorców. „Na samym Podkarpaciu mówi się o około 200 zakładach mięsnych produkujących tą metodą, co oznacza, że wdrożenie unijnych przepisów może skutkować utratą pracy przez kilka tysięcy osób” - zauważa europoseł.

W liście do Donalda Tuska Poręba podkreśla, że choć rozporządzenie KE jest znane od 2011 roku, polski rząd nie zgłosił do niego żadnych zastrzeżeń. „Bierność polskiego rządu w Radzie spowodowała, że dokument nie trafił nawet do Parlamentu Europejskiego, który byłby w stanie skłonić Komisję do zrewidowania niekorzystnych dla polskich producentów przepisów” - pisze Poręba.

Europoseł PiS wskazuje, że zdecydowane stanowisko polskiego rządu w tej sprawie mogłoby skłonić Komisję do ponownego przeanalizowania rozporządzenia. Poręba przypomina, że np. Łotwa była w stanie wywalczyć dla siebie korzystniejsze zapisy dotyczące wędzenia szprotek.

DSC 6545


W konferencji wzięli udział podkarpaccy przedsiębiorcy: Józef Bawoł (prezes Zakładu Masarskiego w Markowej), Stanisław Jarosz (prezes Zakładu "Taurus" w Pilźnie), Fryderyk Kapinos (dyrektor ds. marketingu firmy "Taurus") oraz Robert Ząbek (prezes Zakładu Przetwórstwa Mięsnego "Ząbek" w Dębicy) wraz z Zygmuntem Cybulskim i Bogusławem Filipkiem (Zakład Przetwórstwa Mięsnego "Ząbek" w Dębicy).

Przedsiębiorcy przekonywali, że nie ma możliwości zachowania tradycyjnej polskiej receptury w produkcji wędlin w oparciu o nowe przepisy.

„Jeśli wejdzie to rozporządzenie, tradycyjne wędzenie nie będzie możliwe. Nie ma innej receptury produkcji tych wędlin” – powiedział Stanisław Jarosz.

„Produkcja tradycyjnej żywności to podstawa działalności takiego zakładu jak mój” – mówił z kolei Józef Bawoł. „Zwracam się do wszystkich, w tym mediów, o pomoc, abyśmy mogli nadal wędzić metodą tradycyjną. W przeciwnym razie czeka nas katastrofa” – dodał.

Fryderyk Kapinos podkreślał, że ministerstwo zdrowia w ogóle nie skonsultowało rozporządzenia z producentami a jedynie poinformowało o nim na swojej stronie internetowej. „Zwyciężył interes największych, dlatego apelujemy o pomoc do wszystkich, którzy mogą sprawić, żeby polska tradycja nie zniknęła. Będziemy walczyć o ustępstwa do upadłego” – powiedział Kapinos.

Podczas konferencji Poręba zaprosił podkarpackich przedsiębiorców do Brukseli na degustację polskich wędlin, by w ten sposób działać na rzecz utrzymania tradycyjnych receptur produkcji.

Katarzyna Ochman

Rozczytany kulig

$
0
0

KCR STYCZEN 2014 ZAP

W czwartek 16 stycznia 2014 r. o 17:00 Klub Czytających Rodzin Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zaprasza na styczniowe spotkanie „Rozczytany kulig”.
Będziemy głośno czytać, rysować, wykazywać zręcznością, i niezależnie od pogody za oknem nam z pewnością udadzą się zimowe zabawy. W Klubie nie musimy się też zastanawiać, czy spadnie śnieg – nie zabraknie nam kreatywności, by wyruszyć na rodzinny kulig.
MBP w Jaśle

Studnia Kulturalna JDK - Z plecakiem przez świat

$
0
0

studnia-z-plecakiem

 

Jasielski Dom Kultury zaprasza w najbliższy piątek (17 bm.) o godz. 17. na kolejne spotkanie z cyklu Studnia Kulturalna JDK. Tym razem spotkanie odbędzie się ono pod hasłem „Z plecakiem przez świat”, a gościem będzie Anna Kiełtyka z Krakowa – podróżniczka i blogerka, która opowie zebranym o swoich podróżach.
Anna jest absolwentką wydziału prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uwielbia podróże, poznawanie nowych miejsc i ludzi. Moc wrażeń zapewnia jej sposób podróżowania – backpacking, czyli wyprawa z plecakiem bez dokładnego planu zwiedzania, rezerwacji biletów i noclegów. Taka wędrówka umożliwia dotarcie tam, gdzie nie pojawiają się turyści z przewodnikiem i zobaczenia zakątków, których nie widać z okien luksusowego autokaru. Do tego możliwość zatrzymania się w każdym praktycznie miejscu stwarza niepowtarzalną okazję poznawania życia zwykłych mieszkańców odwiedzanych regionów. Anna Kiełtyka była już w blisko 60 krajach świata; jeździła rozklekotanymi autobusami po byle jakich drogach, zatrzymywała się w tanich hostelach, poznawała ludzi. Takie podróżowanie, tańsze i ciekawsze niż standardowa wycieczka, jest dla niej o wiele bardziej emocjonujące i w tej chwili innego już sobie nie wyobraża.
Do Jasła młoda podróżniczka przyjedzie niemal wprost z Brazylii, by podzielić się wrażeniami z wyprawy.

JDK - st

 

Z miłości do swego miasta

$
0
0

miniaturkazych

Na jasielskim rynku wydawniczym, niestety w niewielkim nakładzie, ukazała się niezwykła pozycja „Mój czas w Jaśle miniony” Henryka Zycha.


Wydawcą jest Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Jasła. Autor zamieszkały w Jaśle od 1935 roku, poświęcił mu całą swoją działalność na niwie społecznikowskiej. W 20 szkicach opowiada nam o sobie, rodzinie i przede wszystkim o swym ukochanym mieście, ujawnia nam własne sympatie i swoje zaangażowanie. Z każdego słowa tej niezwykłej książki przebija miłość, duma, a także często smutek, gdy mowa o czasach wojny. Część tekstów była już publikowana, część powstała w ostatnich latach. A wszystkie ukazują nam ludzi i wydarzenia, przypominają o tym, co już było. Odkrywają przed nami nie odkryte jeszcze historie. Wskrzeszają ludzi, których dawno już wśród nas nie ma.

zych


Czytając dzieło, starsze pokolenie jaślan, może wrócić w czasy swej młodości. Młodzież natomiast poznać zapomniane i zakurzone karty z dziejów naszego miasta. W książce nie brakuje też słów gorzkich, z wielu nich przebija rozczarowanie i żal. Wszak życie nie zawsze toczy się tak, jak byśmy pragnęli. Henryk Zych brał udział w obchodach 600 lecia Jasła oraz współtworzył Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Czytając jego wspomnienia wydaje się, że było to tak niedawno. A przecież w następnym roku 2015 będziemy świętować 650 lecie miasta i 50 lecie działalności Stowarzyszenia. Niech więc, ta piękna i pełna miłości książka, wprowadzi nas w nadchodzący jubileusz.

Ewa Pietraszek

Jasielskie Spotkania z Podróżnikami - Religie Azji


Powiat wdraża System Informacji Przestrzennej

$
0
0

IS min

Powiat Jasielski rozpoczął wdrażanie Systemu Informacji Przestrzennej.


Działanie to jest realizowane w ramach projektu pn. „Budowa Systemu Informacji Przestrzennej wspomagającego zarządzanie powiatem jasielskim wraz ze zwiększeniem zakresu i dostępności usług świadczonych drogą elektroniczną”, którego głównym celem jest zapewnienie mieszkańcom Powiatu Jasielskiego łatwiejszego dostępu do SystemuInformacji Przestrzennej (SIP).
System Informacji Przestrzennej to cyfrowa mapa, do której można dołączyć liczne bazy danych, np. plany budynków, szkół, kościołów, sieć dróg, sieci wodociągowe, kanalizacyjne, plany geodezyjne itp. Główną cechą systemów SIP jest możliwość prezentacji kartograficznej zawartych w nich danych.
Jego pierwszy, właśnie rozpoczęty etap, dotyczy zbudowania bazy systemu. To jest najważniejsza jego część, bo ów system właściwie ciągle można rozbudowywać o nowe elementy i nanosić nań nowe dane. Docelowo na cyfrowej mapie powiatu ma się znaleźć każdy dom, droga, a nawet chodnik. A już idealnym rozwiązaniem byłoby dołączenie danych o wszystkich instalacjach: mediach, kablach, rurach, kanałach. Wieloma danymi dotyczącymi geodezji, ewidencji ludności, sieci dróg i chodników dysponują samorządowe urzędy i ich bazy zostaną wykorzystane.
System ma poprawić efektywność zarządzania zasobami informacyjnymi Powiatu, będzie też służył mieszkańcom oraz różnego rodzaju służbom, np. w sytuacjach kryzysowych. Umożliwi jednostkom administracji publicznej, samorządowym jednostkom organizacyjnym i innym organom stały dostęp do powiatowej bazy danych. Wszystko dzięki temu, że system będzie integrował działanie wielu innych systemów i baz danych z różnych dziedzin.

IS DPP 0201


W ramach systemu nie tylko zostaną udostępnione i usprawnione sposoby prowadzenia wielu baz danych Starostwa Powiatowego w Jaśle, ale także zostanie utworzony mechanizm wzajemnej wymiany danych między tymi bazami.
Korzyścią dla mieszkańców będzie to, że system da im szybki dostęp do danych, które teraz trzeba długo wyszukiwać, w dodatku z reguły w różnych miejscach.
Poprawa efektywności zarządzania zasobami informacyjnymi powiatu spowoduje też skrócenie czasu dostępu do dokumentów, danych i informacji, a przede wszystkim skróci czas obsługi interesantów i pozyskania informacji o danych przestrzennych.
Projekt pn. „Budowa Systemu Informacji Przestrzennej wspomagającego zarządzanie powiatem jasielskim wraz ze zwiększeniem zakresu i dostępności usług świadczonych drogą elektroniczną” realizowany będzie w latach 2013 -2014 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013, Oś Priorytetowa III „Społeczeństwo informacyjne”.
Planowane do realizacji przedsięwzięcie wyniesie 2 954 607,80 zł, w tym finansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w wysokości 2 433 386,63 zł.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

FERIE 2014 Z JDK: ZIMOWA AKADEMIA ARTYSTYCZNA

$
0
0

ferie2014

Jasielski Dom Kultury, jak co roku, również i tym razem przygotował bogatą i atrakcyjną ofertę na okres ferii zimowych. Poniżej prezentujemy szczegółowy program, zapraszając jednocześnie do udziału w organizowanych przez nas zajęciach.

20 stycznia, godz. 16.00 – „Po chmurach, po górach” – jasełka. Wykonawcy: Sceny Słowa JDK oraz zespół wokalny Fermata i soliści JDK,
21 stycznia, godz. 17.00 – dla dzieci Teatr Magii, prowadzi mistrz Łukasz Podymski (impreza płatna),
22 stycznia, godz. 17.00 – spotkanie Klubu Edukacji Artystyczno – Kulturalnej,
21, 22 stycznia, godz. 10.00 – z cyklu Akademia Sztuk Bardzo Pięknych „W świecie gliny”, prowadzi Ewa Kusiak, instruktor plastyki JDK,
23, 24 stycznia, godz. 10.00 – warsztaty dla dzieci i młodzieży „Wariacje graficzne”, prowadzi Katarzyna Gądek, grafik JDK,
24 stycznia, godz. 18.00 – The Beatles z Vranova
22, 27, 29 stycznia, godz. 10.00 – warsztaty plastyczno – intermedialne dla młodzieży „Nowe media”, powadzi Piotr Kolanko, artysta malarz, absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.
24,28,29,30 stycznia, godz. 12.00 – warsztaty filmowe dla młodzieży, prowadzi Marcin Polar, operator filmowy, fotograf oraz Tomasz Sikora, reżyser filmowy. Absolwent krakowskiej Szkoły Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa, student Reżyserii na na Wydziale Radia i Telewizji UŚ im Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, autor etiud fabularnych, filmów dokumentalnych, teledysków oraz reklam. Laureat Grand Prix festiwalu "Po Godzinach" w Krakowie za dokument pt. "Następny Mecz". Warsztaty są adresowane są do grup młodzieży gimnazjalnej, licealnej oraz starszej. Zajęcia praktyczne przewidziane są dla grup maksymalnie 10-osobowych.
28 stycznia, godz. 10.00 i godz. 14.00 - z cyklu Akademia Sztuk Bardzo Pięknych warsztaty pisania ikon, prowadzi Dominika Jędrzejczyk – Wielgosz,
28,29 stycznia, godz. 10.00 – podstawy reżyserii, cz. II – warsztaty dla nauczycieli, prowadzi Jarosław Fedoryszyn, reżyser, aktor, dyrektor Teatru Woskresinnia ze Lwowa,
28, 29, 30 stycznia, godz. 10.00 – warsztaty Hip – Hop, dla dzieci i młodzieży, prowadzi Katarzyna Korona, instruktor tańca JDK oraz Anna „Youya” Jujka, jurorka programu „Got to Dance”,
30 stycznia, godz. 16.00 – Karnawałowa podróż dookoła świata – bal dla dzieci (zabawy, tańce, hulanki, swawole) prowadzi Teatr Aplauz (impreza płatna), koncert zespołu Dominanta i solistów Studia Piosenki,
31 stycznia, godz. 17.00 – dyskoteka „Wehikuł czasu”, wstęp 5 zł dla młodzieży, prowadzi DJ Lukas.

Informacje, zapisy i zaproszenia w sekretariacie JDK, tel. 13 44 351 50 oraz na stornie www.jdkjaslo.pl
JDK

Stan bezpieczeństwa na drogach powiatu w 2013 r.

$
0
0

IS DPP 0077Policjanci ruchu drogowego podsumowali stan bezpieczeństwa na drogach powiatu jasielskiego w 2013 roku.


Ubiegły rok przyniósł wzrost liczby wypadków i osób rannych w tych zdarzeniach. Zwiększyła się również liczba kolizji drogowych. Zdecydowanie zmniejszyła się natomiast liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.
W minionym roku na drogach powiatu jasielskiego doszło do 77 wypadków. Ich skutkiem była śmierć 3 osób, a 102 osoby zostały ranne. W porównaniu do 2012 r. zanotowano wzrost o 9 wypadków i wzrost o 20 osób rannych. Znacznie zmniejszyła się natomiast liczba osób, które poniosły śmierć w tych zdarzeniach. W 2013 r. na drogach naszego powiatu zginęło o 7 osób mniej niż rok wcześniej.
Z liczby 77 wypadków w 31 udział brali niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, czyli piesi, rowerzyści, motorowerzyści, motocykliści. W tej kategorii zdarzeń drogowych nikt nie zginął, rannych zostało 31 osób niechronionych.
Głównymi przyczynami wypadków drogowych były: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu lub pieszemu, przekroczenie prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Największe zagrożenie wypadkami występowało na terenie Jasła, gdzie zaistniało 29 wypadków drogowych, oraz gminy Jasło – 13 wypadków i gminy Kołaczyce – 9 wypadków.
Statystyki ubiegłego roku wskazują również na wzrost liczby kolizji drogowych. W 2013 r. policjanci odnotowali 562 kolizje, tj. o 16 więcej niż w 2012 r.
Zwiększyła się także liczba kierowców, którzy odważyli się usiąść za kierownicą po wcześniejszym wypiciu alkoholu. W 2013 policjanci zatrzymali 571 nietrzeźwych kierujących, o 60 więcej niż rok wcześniej.

KPP w Jaśle

Ferie zimowe 2014 w MDK w Jaśle

$
0
0

FERIEMDK2014

Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do skorzystania z oferty, którą Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle przygotował na tegoroczne ferie zimowe.
W programie znalazły się propozycje dla najmłodszych (zabawa karnawałowa w stylu bollywood, zajęcia „Wesoła zima”, spektakl „Królowa Śniegu”), dla uczniów szkół podstawowych (zajęcia zorganizowane, codziennie w godz. 8.00 – 16.00 w pierwszym tygodniu ferii), dla tych trochę starszych, ale i dla młodszych (Talent Show, Zimowe Ptakoliczenie w Foluszu) oraz dla dorosłych i całych rodzin (pokaz filmowy FUTURE SHORTS, rodzinne kolędowanie, dyskoteka międzypokoleniowa).
Poniżej zamieszczamy harmonogram wydarzeń:
I tydzień ferii
Niedziela 19.01.
16.00 – 18.00 – Dyskoteka międzypokoleniowa dla babci, dziadka i wnuczka
(wstęp wolny, zaproszenia do odebrania w MDK)

Poniedziałek – piątek 20 – 24.01.
w godz. 8.00 – 16.00
KALEJDOSKOP ZIMOWY – zajęcia dla dzieci w wieku 6 – 12 lat
(wg oddzielnego harmonogramu – zapisy do 15.01. – informacje w MDK)

Wtorek 21.01.
11.30 – 12.10 KRÓLOWA ŚNIEGU – spektakl dla dzieci w wieku 3 – 9 lat
(przedsprzedaż biletów w MDK do 20.01.)

Piątek 24.01.
18.30 – pokaz FUTURE SHORTS
(wstęp wolny)

Niedziela 26.01.
16.00 – 18.00 – zabawa karnawałowa dla najmłodszych w stylu BOLLYWOOD
(przedsprzedaż biletów w MDK do 22.01. liczba miejsc ograniczona)


II tydzień ferii

Środa 29.01.
10.00 – 12.00 – WESOŁA ZIMA zajęcia otwarte dla przedszkolaków (3 – 6 lat)
(zapisy od środy do piątku w godz. 10.00 – 13.00 do dnia 24.01. pod nr tel. 13 446 59 25, liczba miejsc ograniczona)
16.00 – TALENT SHOW – Twoja szansa na sukces! (dla dzieci w wieku 7 – 12 lat)
(szczegóły na stronie MDK oraz zapisy i więcej informacji pod nr tel. 514 044 677)

Czwartek 30.01.
17.00 – RODZINNE KOLĘDOWANIE
(dla wszystkich chętnych, więcej informacji w MDK)

Sobota 1.02.
ZIMOWE PTAKOLICZENIE – Folusz
(szczegóły na stronie MDK bliżej terminu)

Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod nr tel. 13 446 59 25.
Bieżące informacje będą też systematycznie zamieszczane na stronie www.mdkjaslo.pl.
Serdecznie zapraszamy!

MDK

Tomasz Poręba spotkał się z komisarzem UE ds. zdrowia i ochrony konsumentów Tonio Borgiem.

$
0
0

2-(1)min

KE gotowa jest przysłać do Polski specjalny zespół, który pomoże ograniczyć negatywne skutki rozporządzenia dotyczącego stosowania naturalnych metod wędzarniczych w naszym kraju


Tomasz Poręba podczas rozmowy przekazał komisarzowi Borgowi informacje dotyczące negatywnych skutków rozporządzenia KE, które poprzez restrykcyjne zapisy może uniemożliwić produkcję wędlin metodą tradycyjną. "Podkreśliłem, że proponowane przez KE normy dotyczące poziomu substancji smolistych w wędlinach zakładające, że ma być ich nie więcej niż 2 mikrogramy na kg, są nie do spełnienia dla wielu producentów, chociażby w moim rodzimym regionie, na Podkarpaciu. Poinformowałem również, że konsekwencją tego rozporządzenia może być upadek dziesiątek firm i wielotysięczne zwolnienia w tej branży mięsnej" - mówi europoseł PiS.
Podczas spotkania okazało się, że Polska mogła uzyskać korzystne zapisy dla polskich producentów, jednakże polski rząd w rozmowach z KE nie podniósł tej kwestii. Odstępstwa od restrykcyjnych zapisów rozporządzenia uzyskała Łotwa, której udało się uzyskać korzystniejsze zapisy dotyczące wędzenia szprotek.

2-(2)


Komisarz Borg zapewnił europosła Porębę, że Komisja Europejska jest gotowa wysłać do Polski specjalny zespół techniczny, który wskaże sposoby dostosowania się do nowej dyrektywy bez konieczności zamykania zakładów i zwolnień pracowników. Warunkiem jest jednak inicjatywa polskiego rządu, która musi zwrócić się w tej sprawie do KE. Komisja zadeklarowała podjęcie wszelkich możliwych działań, których celem będzie ochrona polskich zakładów mięsnych.
Polski rząd, szczególnie minister rolnictwa, powinien jak najszybciej rozmawiać w tej sprawie z KE. "Minister Kalemba powinien być już od dłuższego czasu w Brukseli i próbować naprawić popełniony przez rząd PO-PSL błąd a nie opowiadać, że celem tej regulacji jest ochrona zdrowia konsumentów" - uważa Poręba.
Na zakończenie spotkania poseł Tomasz Poręba przekazał komisarzowi Borgowi kosz podkarpackich wędlin z nadzieją, że uda się znaleźć rozwiązanie, które pozwoli na dalsze stosowanie tradycyjnych metod w ich wytwarzaniu.

Katarzyna Ochman

Warsztaty hip – hop z w JDK

$
0
0

taniec

Jasielski Dom Kultury zaprasza na „Feryjne warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży”. Gościem specjalnym będzie Ania „YouYa” Jujka – jurorka programu „Got To Dance”.
28, 29 stycznia - Hip Hop – prowadzenie Katarzyna Korona /JDK/
30 stycznia - Hip Hop – prowadzenie Anna YouYa Jujka /Warszawa/
Anna Jujka - jest choreografem, pedagogiem i tancerką. Tańczy od 7-go roku życia. W ciągu 26-letniej pracy z tańcem miała styczność z wieloma technikami tanecznymi, dzięki czemu posiada umiejętność łączenia takich stylów jak: jazz, modern dance, contemporary, broadwayjazz, hiphop, ragga, house i wiele innych. Doświadczenie zdobywała w Polsce, Niemczech, Anglii, Francji. Brała udział w licznych przedsięwzięciach artystycznych: spektaklach, pokazach firmowych, koncertach itp. na terenie całego kraju i zagranicą (Kopenhaga, Wilno, Bonn).
Obecnie jest jurorką w programie tanecznym „Got To Dance”.
Informacje i zapisy: JDK, Tel. 13-44-351-50. Koszt warsztatów: 10 zł

Termin: 28-30 stycznia 2014 r.
Ilość miejsc ograniczona!!!

Katarzyna Korona
JDK

Dyrekcja Szpitala podziękowała samorządom za pomoc finansową okazaną przy zakupie nowej karetki

$
0
0

1015 stycznia na placu przed budynkiem administracji Szpitala Specjalistycznego w Jaśle dyrektor szpitala lek. med. Michał Burbelka podziękował samorządowcom za okazaną pomoc finansową przy zakupie nowego ambulansu.


Zakup karetki zdaniem dyrekcji i pracowników służby zdrowia był uzasadniony. Nowy, sprawny, dobrze wyposażony ambulans zwiększa możliwość bezpiecznego transportu do szpitala.
- Wasze decyzje, poświęcenie i zaangażowanie przełożyło się na zakup tej karetki. Dziękuję w imieniu swoim, pracowników, a przede wszystkim w imieniu pacjentów. Ta karetka nie jest dla szpitala, nie jest dla naszych pracowników, ona jest dla naszych pacjentów – mówił dyrektor szpitala lek. med. Michał Burbelka.

6


- Cieszę się, że to wsparcie było bezproblemowe, nikt się nie zastanawiał czy pomóc szpitalowi. Myślano tylko o tym, kiedy i jak pomóc by było to zrobione jak najszybciej. Dziękuję za okazaną pomoc, bo jest ona niezwykła. W czasach, kiedy nie ma pieniędzy, kiedy samorządy cierpią z ich braku Państwo potrafiliście się pochylić nad potrzebami szpitala. Szpital jest nasz wspólny, nie jest tylko powiatowy; szpital nie jest miejski, gminny. Szpital jest mieszkańców zarówno miasta, powiatu, czy też gminy, a pogotowie jest po to by dotrzeć do pacjenta. Ten samochód to jest wasza zasługa – dodał
Dyrektor podziękował również radnym, których trafne decyzje przyczyniły się do zakupu ambulansu.
- Dziękuję również radnym, którzy się do tego przyczynili, bo to znaczy, że są wrażliwi na potrzeby ludzi – zaznaczył dyrektor Burbelka

1


4


Zakupiona karetka ma służyć jako karetka transportowa lub zamiennie jako karetka systemowa. Może być wykorzystywana jako pojazd reanimacyjny, transportowy i podstawowy. Pomoże przede wszystkim przy transportach bardzo pilnych, do których należą chociażby pacjenci jadący na hemodynamikę po zawale serca, czy też po urazach czaszkowo-mózgowych na neurochirurgię.
Karetka jest bardzo ekonomiczna, ma 3- litrowy silnik. Karetka przystosowana jest do intensywnej jazdy, jaką praktykuje się w pogotowiu jadąc do pilnego wezwania. To bardzo ekonomiczny pojazd.
- Jest to karetka, która miała być kupiona jako karetka transportowa, jednak postanowiliśmy by była nie tylko tego typu karetką choć w głównej mierze ten ambulans taki jest. Może ona służyć jako ambulans systemowy ale też jako karetka transportowa. Dodatkowo ma zamontowany respirator i defibrylator. Jest to samochód wykonany przez firmę specjalistyczną na bazie Fiata Ducato, z silnikiem diesel. Nasz samochód jest na średnim, solidnym poziomie – powiedział dyrektor szpitala3


Karetka została sfinansowana nie tylko ze środków jednej gminy. Głównym ofiarodawcą biorąc pod uwagę wielkość dofinansowania był burmistrz miasta Jasła. Urząd miasta Jasła dzięki pomocy burmistrza Czerneckiego i decyzją radnych przekazał szpitalowi 100 tys. złotych. Gminy Jasło, Skołyszyn, Tarnowiec, Nowy Żmigród, Brzyska, Osiek Jasielski przekazały pieniądze w wysokości 1 złotówki od mieszkańca gminy. Łącznie dało to sumę około 160 tysięcy złotych. Szpital z własnych środków dołożył brakującą sumę i za 245 tys. złotych nabyto ten ambulans.

5


9


Pomoc dla szpitala to sposób na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, a wydatkowane w ten sposób środki są trafne.
- Warto było pomóc, bo okazaliśmy się samorządem, który w znaczącym stopniu dofinansował tą karetkę. Zawsze jest ktoś, kto powinien być tym pierwszym, od którego zacznie się zbiórka. Bardzo dobrze się stało, że pozostałe samorządy zsolidaryzowały się z tą potrzebą. Dzięki temu mamy sprzęt na dobrym poziomie technicznym, który pomoże podnieść bezpieczeństwo mieszkańców miasta co stanowi nasz obowiązek – podkreślił burmistrz miasta Andrzej Czernecki
Karetka pogotowia przejeżdża blisko 7 tysięcy wyjazdów rocznie. Wsparcie na zakup tego sprzętu jest celowe.
- Jeżeli szpital będzie się zwracał z kolejnymi propozycjami będziemy na nie reagować i w miarę możliwości wspierać – dodał burmistrz

8


Zakupiony samochód spełnia wszelkie niezbędne normy. Zastosowano w nim nowoczesne i praktyczne rozwiązania. Zakupiono do niego nosze i krzesło kardiologiczne. Posiada on wszystkie systemy - system próżniowy do odsysania oraz system do podawania pacjentom tlenu. Pomiędzy przedziałem kierowcy, a pomieszczeniem pacjenta zastosowano przejście. Oznakowanie samochodu wykonane jest z folii mikropryzmatycznej, która doskonale odbija światło w nocy, a auto jest dobrze widoczne. 

Fiat Ducato jest już w użyciu, dzięki czemu ekipa ratownicza sprawnie i bezpiecznie dotrze do pacjentów, by udzielić im pomocy.

Anna Dziura


Zwycięstwo AP Jasło w Międzynarodowym Turnieju o Puchar Miasta Jasła

$
0
0

01

Doskonale rozpoczęli rok 2014 młodzi piłkarze Akademii Piłkarskiej Jasło rocznik 2001.


W pierwszym turnieju w tym roku podopieczni trenera Juliana Jachyma wygrali Turniej o Puchar Miasta Jasła organizowany przez UKS 6 Jasło. Trafiliśmy do bardzo silnej grupy /w meczach finałowych wszystkie drużyny z naszej grupy wygrały swoje mecze/ i wiadomo było, że nie będzie łatwo. W pierwszym meczu turnieju wygrywamy 1:0 z Igloopolem Dębica/bramka Błasik Mateusz/ po meczu który toczył się głównie w środku pola i sytuacji bramkowych obie drużyny stworzyły bardzo mało. W drugim meczu turnieju remisujemy 0:0 z drużyną z Węgier Cigand SE. Mecz wyrównany w którym obie drużyny grały ładnie piłką. W ostatniej minucie po naszych prostych błędach drużyna Cigand miała dwie dobre sytuacje bramkowe, które świetnie wybronił wracający po kontuzji Rafał Mastaj. W trzecim meczu wygrywamy 1:0 z Sandecją Nowy Sącz po bramce Rafała Niedziałkowskiego. Mecz walki w którym obie drużyny dążyły do wygranej. Tym razem to nasza drużyna była lepsza o tą jedną bramkę. W ostatnim meczu grupowym wygrywamy po bardzo słabej grze 2:0 z OKS Sobniów /bramki: Krzysztof Lewicki i R. Niedziałkowski/. Dobrze że słabszy moment trafił się ze słabym przeciwnikiem. Awansujemy do półfinału z drugiego miejsca w grupie i tam czeka na nas gospodarz turnieju UKS 6 Jasło. Mecz w którym UKS ma przewagę, stwarza więcej sytuacji bramkowych, ale my mamy w bramce Rafała Mastaja. Rafał bronił świetnie i do końca meczu nie dał się pokonać zawodnikom 6 Jasło. O awansie do finału musiały zadecydować rzuty karne. Zawodnicy AP Jasło strzelali lepiej i wygrywamy 4:3. W drugim półfinale Cigand SE wygrywa z Galicją Nowy Sącz i finale gramy z drużyną węgierską. Finałowy mecz to gra nerwów. Po błędzie obrońcy Cigandu Rafał Niedziałkowski strzela na 1:0. Po strzeleniu bramki z radości zdejmuje koszulkę i dostaje 2 minuty kary. Grając w osłabieniu chłopcy pokazali charakter. Nie dali sobie strzelić bramki i po ostatnim gwizdku zapanowała wielka radość.
Najlepszym bramkarzem turnieju został wybrany zawodnik AP Jasło Rafał Mastaj.
Skład drużyny AP Jasło: Rafał Mastaj, Patryk Śnieżek, Paweł Brągiel, Mateusz Błasik, Krzysztof Kaleta, Maksymilian Jakubowski, Krzysztof Lewicki, Rafał Niedziałkowski, Jacek Kuchta, Adrian Szetlak, Hubert Chochołek, Trener: Julian Jachym.
Końcowa klasyfikacja turnieju:
1. AP Jasło
2. Cigand SE /Węgry/
3. UKS 6 Jasło
4. Galicja Nowy Sącz
5. Igloopol Dębica
6. Sandecja Nowy Sącz
7. Drustav Svidnik /Słowacja/
8. Tarnovia Tarnów
9. OKS Sobniów
10.Liwocz Brzyska

AP JASŁO

II SPOTKANIE W SPÓDNICY

Rok 2013 na jasielskich osiedlach. Inwestycje remontowo-budowlane

$
0
0

herb-popW ubiegłym roku na wszystkich 16 osiedlach miejskich przeprowadzono szereg inwestycji remontowo-budowlanych.


Zarząd każdego osiedla otrzymał na początku roku środki finansowe do wykorzystania na potrzeby osiedla, a oprócz tego z budżetu miejskiego finansowano liczne dodatkowe przedsięwzięcia.

Osiedle Bryły
Wykonano: nawierzchnię asfaltową na dwóch drogach osiedlowych za łączną kwotę 31 114 zł; remont nawierzchni asfaltowej na ul. Starowiejskiej (30 325 zł); podbudowę i nawierzchnię tłuczniową na ul. bocznej od ul. Mickiewicza (23 200 zł); bieżące remonty wszystkich ulic na terenie osiedla. Ponadto dofinansowano opracowanie dokumentacji technicznej na budowę chodnika wzdłuż drogi powiatowej Jasło-Błażkowa (6 150 zł - zadanie realizowane wspólnie z Powiatem Jasielskim) oraz wybudowano część oświetlenia wnioskowanego przez mieszkańców.

Osiedle Brzyszczki
Wykonano: remont nawierzchni asfaltowej na ul. Jagodowej za kwotę 34 248 zł; remont odwodnienia ulicy bocznej od ul. Lwowskiej; bieżące remonty wszystkich ulic osiedla. Ponadto wybudowano oświetlenie ulicy bocznej od ul. Lwowskiej (35 tys. zł).

Osiedle Gamrat
Wykonano: remont chodnika przy ulicy bocznej od ul. Mickiewicza o wartości 14 069 zł; bieżące remonty wszystkich ulic na terenie osiedla z zastosowaniem masy i emulsji asfaltowej. Ponadto dofinansowano położenie nawierzchni asfaltowej ul. Mickiewicza (46,5 tys. zł - zadanie to zrealizowano wraz z Powiatem Jasielskim), natomiast kwotę 5,6 tys. zł z osiedlowych środków finansowych przesunięto na zakup wysięgników stalowych do wyposażenia boisk sportowych.

Osiedle Gądki
Wykonano: dwa progi zwalniające na ul. Bieckiej; w ramach bieżących remontów ulic zlikwidowano wyboje na wszystkich ulicach osiedla. Natomiast całe środki finansowe osiedla (30 tys. zł) przeznaczono na wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej na ul. bocznej od ul. Słonecznej.

Osiedle Górka Klasztorna
Wykonano: remont chodnika przy ul. Klasztornej za kwotę 8 475 zł; remont chodnika przy ul. Grunwaldzkiej (23 000 zł); nawierzchnię tłuczniową ul. bocznej od ul. św. Faustyny Kowalskiej (5 000 zł); nawierzchnię asfaltową na ul. bocznej od ul. Kwiatowej (9 001 zł); nawierzchnię asfaltową na ul. Kwiatowej (12 705 zł); bieżące remonty wszystkich ulic na terenie osiedla. Wykonano oświetlenie ul. Św. Faustyny Kowalskiej ( 25 tys. 800 zł) i ul. Reja (37 tys. zł).

Osiedle Hankówka
Wykonano: nawierzchnię asfaltową na ul. Rzemieślniczej za kwotę 22 611 zł; nawierzchnię asfaltową na ul. Śnieżnej (8 919 zł); nawierzchnię tłuczniową na ulicy bocznej od ul. Hankówka, ulicy bocznej od ul. Przemysłowej i ulicy bocznej od ul. Rzemieślniczej (łącznie 22 700 zł); bieżące remonty wszystkich ulic na terenie osiedla. Wykonano oświetlenie odcinka ulicy Rzemieślniczej (15 tys. zł).

Osiedle Kaczorowy
Wykonano: chodnik przy ul. Kaczorowy za kwotę 90 tys. zł; przeprowadzono bieżące remonty wszystkich ulic na terenie osiedla z zastosowaniem masy i emulsji asfaltowej.

Osiedle Kopernika
Wykonano: remont chodnika prz. ul. Baczyńskiego (dwa odcinki) za kwotę 8 441 zł; remont chodnika przy ul. bocznej od ul. Kopernika (11 772 zł); nawierzchnię asfaltową na ulicy bocznej od ul. Szopena w kierunku Pektowinu (10 547 zł); remont chodnika przy ul. Kopernika za kwotę 11 485 zł; odwodnienie parkingu przy ulicy Lenartowicza (2 500 zł); nawierzchnię asfaltową na ulicy bocznej od ul. Lenartowicza (9 830 zł); bieżące remonty wszystkich ulic na terenie osiedla. Ponadto wykonano parking przy ul. Wincentego Pola za kwotę 96 854 zł .

Osiedle Krajowice
Wykonano: nawierzchnię asfaltową na ul. Działkowej za kwotę 46 981 zł; wykonano zabezpieczenie skarpy przy ulicy bocznej od ul. Podzamcze za kwotę 3 500 zł; przeprowadzono remont dylatacji na moście w ciągu ul. Krajowickiej (43 626 zł). Dodatkowo przeprowadzono bieżące remonty wszystkich ulic na terenie osiedla i wykonano oświetlenie ul. Jana Nowotnego i Piasta Kołodzieja (45 tys. 500 zł).

Osiedle Mickiewicza
Wykonano: remont chodnika przy ul. Hubalczyków za kwotę 8 002 zł; remont chodnika przy ul. Szajnochy (15 125 zł); remont chodnika przy ul. Szkolnej (14 890 zł); wykonano remont nawierzchni asfaltowej parkingu przy ul. Szajnochy oraz zbudowano chodnik przy ul. Skłodowskiej za kwotę 21 612 zł. Zostały wykonane bieżące remonty wszystkich ulic na terenie osiedla. Wykonano projekt oświetlenia ulicy bocznej od ul. Szajnochy (3 tys. zł) oraz projekt oświetlenia części administracji cmentarza przy ul. Mickiewicza (3 tys. zł).

Osiedle Niegłowice
Wykonano: remont nawierzchni asfaltowej na ul. Równia za kwotę 31 171 zł; bieżące remonty wszystkich ulic na terenie osiedla. Ponadto dofinansowano przebudowę ulicy Niegłowickiej (80 000 zł - zadanie realizowano wspólnie z Powiatem Jasielskim).

Osiedle Rafineria
Wykonano: nawierzchnię asfaltową na ulicy bocznej od ul. Sportowej za kwotę 33 948 zł; remonty bieżące wszystkich ulic na terenie osiedla. Wykonano oświetlenie końcowego odcinka ul. Sportowej (10 tys. 400 zł), natomiast całe środki finansowe (30 000 zł) zostały przesunięte w budżecie Miasta Jasła na budowę monitoringu na terenie osiedla.

Osiedle Sobniów
Wykonano remont nawierzchni asfaltowej na ul. Konarskiego o wartości 49 513 zł; przebudowano ul. Wesołą za kwotę 59 684 zł; oświetlenie placu wokół Domu Ludowego w Sobniowie (2,5 tys. zł); bieżące remonty wszystkich ulic na terenie osiedla. Ponadto dofinansowano budowę chodnika na ulicy Floriańskiej (82 000 zł - zadanie zrealizowano wspólnie z Powiatem Jasielskim).

Osiedle Śródmieście
Wykonano: remont chodnika przy ul. Kilińskiego (dwa odcinki) za kwotę 23 117 zł; remont chodnika przy ul. Farnej (13 696 zł); ogrodzenie oraz nawierzchnię z kostki brukowej łącznika pomiędzy parkingiem a ulicą Zieloną (37 488 zł); remont chodnika przy ul. Kasprowicza (12 886 zł); remont nawierzchni chodnika przy ul. Ducala (22 400 zł); bieżące remonty wszystkich ulic na terenie osiedla. Wykonano oświetlenie uliczne łącznika ul Rejtana z ul. Kochanowskiego (56 tys. 300 zł). Natomiast ze środków finansowych osiedla przesunięto 1 819 zł na posadzenie zieleni wzdłuż przejścia z parkingu do ul. Zielonej oraz 15 tys. zł na remont instalacji oświetleniowej galerii w Jasielskim Domu Kultury.

Osiedle Ulaszowice
Wykonano: remont chodnika przy ul. Dobrzańskiego za kwotę 8 421 zł; remont chodnika przy ul. Skalnej (9 089 zł); odcinek chodnika przy ul. Konopnickiej (14 587 zł); nawierzchnię asfaltową na ul. Konopnickiej (21 189 zł); nawierzchnię asfaltową na ul. bocznej od ul. 17. Stycznia (12 500 zł); zakończono budowę ulicy łączącej ul. Lwowską z ul. Towarową o symbolu KL 1 (967 467 zł); bieżące remonty wszystkich ulic na terenie osiedla; remont nawierzchni tłuczniowych dróg na osiedlu „Na Kotlinę”. Wykonano projekty oświetlenia ulic bocznych od ul. 17 Stycznia (6 tys. zł).

Osiedle Żółków
Wykonano: remont nawierzchni asfaltowej na ulicy Młynarskiej za kwotę 78 455 zł; bieżące remonty wszystkich ulic na terenie osiedla. Wykonano projekt budowy odcinka oświetlenia ul. Rzecznej (3 500 zł).

Do mieszkańców wszystkich osiedli adresowane były akcje mające na celu wsparcie rozwoju kultury fizycznej i sportu: „Zima na sportowo po raz drugi” (koszt to 31,8 tys. zł) oraz bilety wstępu na krytą pływalnię MOSiR w Jaśle, które w lecie rozdawały zarządy osiedli (łączny koszt – 6 tys.320 zł).

UMJ

Puchar Świata w Wiśle: Klemens Murańka zwycięzcą kwalifikacji

$
0
0

Klemens Murańka zwycięzcą kwalifikacji

W Wiśle zakończyły się właśnie kwalifikacje do indywidualnego konkursu Pucharu Świata. Zwycięzcą został Klemens Murańka.


- Zawodnik spisał się doskonale - mówił po zakończonej serii Jan Szturc, pierwszy trener Adama Małysza.
Już o godzinie 11:00 skoczkowie narciarscy rozpoczęli serię kwalifikacyjną do odbywającego się dzisiaj, 16 stycznia, indywidualnego konkursu Pucharu Świata. Na belce startowej stanęło 55 zawodników kwalifikujących się do dzisiejszych zawodów.
Stabilne warunki atmosferyczne panujące na skoczni im. Adama Małysza pozwoliły na bezpieczne i płynne przeprowadzenie zarówno serii treningowej jak i kwalifikacyjnej. - Jednym zawodnikom troszkę więcej wieje pod narty, drugim troszkę mniej stąd te różnice w bonusach i ujemnych punktach, które sięgały nawet 14 punktów. Nie wszyscy skoczkowie dawali sobie radę w tych trudnych warunkach jeżeli nie było wiatru pod narty - komentował Jan Szturc, pierwszy trener Adama Małysza. - Śnieg nie jest może do końca wizualnie idealny, ale nie przeszkadza to w niczym, jest troszeczkę twardo dzisiaj, bo w nocy zmroziło trochę spad, ale nie jest źle. Pogoda na skoki w Wiśle się udała, jedynie na początek serii kwalifikacyjnej zaczęło powiewać na buli, ale potem się to w miarę uspokoiło i kwalifikacje odbyły się w miarę płynnie - dodał Dawid Kubacki.
Dzięki bardzo dobrym warunkom pogodowym, nad skocznią niemal cały czas świeciło słońce, pozytywna atmosfera panująca w Wiśle udzieliła się kibicom, którzy licznie zebrali się na skoczni, by dopingować swoich ulubionych zawodników.
Serię kwalifikacyjną wygrał Klemens Murańka. Polak oddał skok o długości 130,5 metra, co zapewniło mu udział w wieczornym konkursie. - Ogólnie jestem zadowolony. Oddałem dwa dobre skoki w serii treningowej, a ten w kwalifikacjach był znakomity. Mogę się z nich cieszyć i jestem bardzo zadowolony - relacjonował Murańka.

Klemens Murańka zwycięzcą kwalifikacji



Poza Murańką do konkursu zakwalifikowali się także: Dawid Kubacki (128,5 m), Aleksander Zniszczoł (128 m), Stefan Hula (130 m), Maciej Kot (126m), Jan Ziobro (121,5m), Krzysztof Biegun (120,5m) i Bartłomiej Kłusek (123m). W konkursie zobaczymy także Piotra Żyłę (119m) i Kamila Stocha, którzy nie musieli kwalifikować się do konkursu. - Chcę skoczyć takie skoki, żeby być z nich zadowolonym i po prostu się nimi cieszyć i to jest wszystko. Jak się człowiek cieszy ze skoków to i wynik jest dobry - powiedział Kubacki.
Zawody Pucharu Świata rozpoczną się o godzinie 17:30. Przypominamy, że bramy wejściowe skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince zostaną otwarte o godzinie 14:00 i przez następne trzy godziny - do 17:00 - na obiekt wpuszczani będą kibice posiadający bilety na konkurs indywidualny Pucharu Świata.

Program Pucharu Świata w Wiśle:
16:30 - seria próbna
17:30 - I seria - konkurs indywidualny (HS-134)

Barbara Śliż / Biuro Prasowe Pucharu Świata Wisła 2014 presented by Viessmann

Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Żmigrodzie rozwija swoją działalność

$
0
0

minDla uczestników zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy 2013 rok był pełen zmian.


Nie tylko przenieśli się z Folusza do budynku w Nowym Żmigrodzie, ale także, dzięki doposażeniu pracowni, zwiększyła się oferta zajęć terapeutycznych. Rok 2013, dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Żmigrodzie, był rokiem wielu zmian, ale w tym pozytywnym znaczeniu. Poza zmianą miejsca lokalizacji, z otrzymanej dotacji finansowej zostały doposażone pracownie terapeutyczne, przez co stały się bardziej funkcjonalne.

Obraz-7885


Obraz-7903


Wystąpiliśmy z wnioskiem do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o przyznanie środków na doposażenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Żmigrodzie. Udało się pozyskać 80 tys. zł. Środki te zostały przeznaczone, m.in. na wyposażenie kuchni, zakup sprzętu do zajęć sportowych, doposażenie pracowni terapii w materiały i gry edukacyjne. Dzięki doposażeniu pracowni podniesiona została jakość usług świadczonych przez ŚDS, poprzez wprowadzenie nowych form terapii i rehabilitacji – wyjaśnia Starosta Jasielski Adam Kmiecik.

Od 1 grudnia 2013 r. zwiększyła się liczba podopiecznych ŚDS. Obecnie z pomocy Środowiskowego Domu Samopomocy korzysta 35 osób. Głównie są to osoby niepełnosprawne intelektualnie, mało samodzielne oraz chorzy psychicznie. By zyskać umiejętność lepszego funkcjonowania w środowisku lokalnym i zawodowym, wymagają oni rehabilitacji i terapii. Pobyt w placówce wpływa na poprawę umiejętności i sprawności uczestników. Dzięki prowadzonym terapiom osoby te lepiej radzą sobie z własną chorobą i problemami życia codziennego.

Obraz-7919


Do dyspozycji uczestników warsztatów przygotowano specjalne pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia - urządzono pracownię plastyczną, pracownię stolarsko – ceramiczną, pracownię kulinarną, pokój relaksacji, pracownię medialną, pracownię rękodzieła artystycznego z elementami krawiectwa. Wyposażono je w funkcjonalne meble, komputery, gry edukacyjne, co pozwala każdemu uczestnikowi Domu na zwiększenie szans wyrażenia siebie w formie określonej jego wewnętrznymi predyspozycjami. Z otrzymanej dotacji zakupiono także nowy sprzęt do terapii ruchowej i zajęć sportowo – rekreacyjnych, tj. orbitrek, rotor, steper, stół do ćwiczeń manualnych, rowery treningowe stacjonarne, jak też terenowe.
Dzięki tym inwestycjom będziemy mogli wdrażać uczestników do dbałości o utrzymanie dobrej kondycji psychofizycznej, zdrowego, higienicznego oraz czynnego spędzania czasu wolnego, a przy pięknej pogodzie organizować wycieczki rowerowe - powiedziała Małgorzata Łysik, kierownik Środowiskowego Domu samopomocy w Nowym Żmigrodzie.
Równolegle realizowany jest drugi kierunek naszej pracy terapeutyczno – rehabilitacyjnej, jakim jest aktywne włączanie w życie społeczne, rozwijanie wrażliwości twórczej – plastycznej, muzycznej, poetyckiej, z jednoczesnym wyrabianiem sprawności manualnej. Dlatego działania w tym zakresie będą w naszej pracy bardziej rozwijane, doskonalone i wprowadzane będą nowe metody pracy – dodała Małgorzata Łysik.
W ramach integracji społecznej w tym roku po raz pierwszy zorganizowano „Dzień otwarty” połączony z konkursem pod hasłem „Inny wymiar recyklingu z jesiennym akcentem”, którego pierwsza edycja została poświęcona promocji proekologicznych zachowań wśród lokalnej społeczności. W Środowiskowym Domu Samopomocy często organizowane są różne imprezy okolicznościowe, jak Andrzejki, czy spotkanie opłatkowe, na które zapraszane są nie tylko rodziny podopiecznych, ale także przyjaciele ŚDS-u.

Obraz-7939


Od momentu przeniesienia Środowiskowego Domu Samopomocy do Nowego Żmigrodu zaszło wiele zmian. Pięknieje budynek i otoczenie. Powstają nowe pomysły, które staramy się realizować. Chcemy pomagać i poszerzać ofertę dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Myślimy o zaadoptowaniu parku na potrzeby uczestników, będą mogli tam nie tylko spędzać czas na świeżym powietrzu, ale także sadzić warzywa i drzewka owocowe. A w przyszłości teren ten zostanie w pełni dostosowany do ich potrzeb – kontynuuje Starosta.
Środowiskowy Dom Samopomocy jest miejscem nowoczesnym, przyjaznym dla osób niepełnosprawnych, działającym na rzecz integracji społecznej oraz angażującym we wszystkie działania osoby niepełnosprawne. Jest optymalną społecznie i ekonomicznie realizacją konstytucyjnych praw osób niepełnosprawnych.
Starostwo Powiatowe w Jaśle

 

Viewing all 1389 articles
Browse latest View live